drosophila melanogaster - co w niej ciekawego?

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

drosophila melanogaster - co w niej ciekawego?

Post autor: voyteck »

Witam, chciałbym się dowiedzieć jakichś ciekawostek na temat muszki owocówki. Interesują mnie różnego rodzaju informacje co można u nich zaobserwować, co można u nich zbadać, zobaczyć pod mikroskopem. W jaki sposób je zmusić do wejścia pod mikroskop aby nie uciekły? Zagazować je CO2? Obudzą się potem? Może lepiej schłodzić? Jak obserwować je trzeźwe pod mikroskopem?

Jeśli ktoś może zaproponować jakieś ciekawostki dotyczące tych muszek, proszę śmiało pisać

Dzięki.

PS Tak z innej (prawie) beczki. Czy ktoś wie na czym polega modyfikacja genetyczna takich much? Jak to w praktyce wygląda? Co naukowcy robią by jakieś geny zmienić? .
Ostatnio zmieniony 8 lis 2007, o 15:33 przez voyteck, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: drosophila melanogaster - co w niej ciekawego?

Post autor: Savok »

Praca z muchami jest stosunkowo prosta, a przede wszystkim bezpieczna. Istnieje caly szereg mutantnow w roznych genach dajacych ciekawy fenpotyp np Anthenapeda posiadajaca dodatkowa pare nog zamiast czulkow czy muchy bezskrzydle.
Majac takie linie czyste mozna je w latwy sposob krzyzowac, wystarczy samice, ktora nie widziala jeszcze samca wlozyc do butelki z samcem, co nie zna zadnej samiczki i pozwolic naturze robic swoje. Pozniej mozna obserwowac F1 albo wybrac larwy, hodowac osobno i znow kojazyc, ogladac F2 itd itd.
Pozywke tez latwo zrobic, jest to miks roznych owocow, bananow, jablek i innych owocow miesistych, w miare mozliwosci nie kwasnych, utartych razem z odrobina zelatyny i wygotowanych (grzyby rosna w tym jak zloto, a splesniala mucha na niewiele sie przyda.

Co do obserwacji polecam jednak binokular, niz mikroskop. W zupelnosci wystarczy powiekszenie ok 10 - 60x wieksze to juz za duzo. Muchy mozna zagazowac CO2, ale wtedy moga sie nie obudzic. Eter dziala lepiej, chociaz ciezko zdbyc i trzeba uwazac zeby niezagazowac siebie P Obserwacja trzezwych much mija sie z celem - ruszaja sie za szybko. Jak lataja to katastrofa, trzeba miec je pod przykryciem, np w plytkach 26-dolkowych. Jak skrzydel nie maja nie wielka pociecha, biegaja niesamowicie szybko, ale calkiem wdzieczny obiekt badan, no i przyjazny w uzytkowaniu.

[ Dodano: Czw Lis 08, 2007 16:36 ]
W praktyce aby uzyskac mutanta hoduje sie tak dlugo, az zaobserwuje sie pozadany fenotyp, a pozniej walczy sie o utrzymanie linii czystej na zasadzie krzyzowan wsobnych.

Inne geny mutuje sie przypadkowo, np UV albo prom. gamma.
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: drosophila melanogaster - co w niej ciekawego?

Post autor: voyteck »

Wielkie dzięki pomocną wypowiedź. Dostęp do eteru mam i mogę pracować ostrożnie w jakiejś masce. Tak myślałem o pracy badawczej na olimpiadę, ale to nie teraz jeszcze. Na razie chciałbym porobić takie doświadczenia dla poszerzenia własnej wiedzy, która w tej dziedzinie nie jest zbyt obszerna. Czy myślisz, że takie krzyżowania mogą się nadać na prace badawczą? Czy promieniowaniem UV zdziałam coś w warunkach domowych? Czy dobrze zrozumiałem to krzyżowanie, mam hodować dużo much, aż znajdę w którejś jakiś ciekawy fenotyp i mam ją rozmnażać by uzyskać ich więcej? Taki gen może być recesywny? No, ale chyba nie uda mi się w warunkach domowych uzyskać muszki z nóżkami w czole. ?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: drosophila melanogaster - co w niej ciekawego?

Post autor: Savok »

Co do olimpiady to nie wiem czy hodowle zwierzece moga byc zglaszane.
krzyzowki robic samemu bez doswiadczenia trudno, ale sie da.
Obojetne czy mutacja bedize dominujaca czy recesywna byleby ja utrzymac.
Hodowac i krzyzowac? Morgan robil wlasnie tak, a swoja nadsamice nosil w kieszeni zeby nie uciekla P

UV bym sie nie bawil.
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: drosophila melanogaster - co w niej ciekawego?

Post autor: voyteck »

Morgan? Co do regulaminu OB
W pracy badawczej niedopuszczalne są doświadczenia z użyciem:
§ zwierząt kręgowych lub człowieka (także hodowli komórek w warunkach in vitro)
§ organizmów pasożytniczych, chorobotwórczych dla człowieka
§ organizmów objętych ochroną gatunkową
§ a także prowadzące do uszkodzenia, bezsensownego cierpienia lub śmierci badanego osobnika.

Praca badawcza musi być zgodna z obowiązującym prawem.
Więc niby można. No, ale ciężko to ująć w temat pracy. Pod koniec muszę przedstawić wyniki pracy badawczej na plakacie w formie jakiegoś diagramu itp. Musiałbym konkretnie sprecyzować temat i nim się kierować w badaniach. Mój kolega będzie hodował grzyba w różnych warunkach, na różnym podłożu itp.
Na szczęście mam dużo czasu. może coś wymyślę

[ Dodano: Czw Lis 08, 2007 20:01 ]
A już wiem o jakiego Morgana chodzi Zakładam więc hodowlę muszek. Myślisz, że trafi mi się jakiś dziwny mutant?
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: drosophila melanogaster - co w niej ciekawego?

Post autor: arti »

Jeżeli chodzisz do dobrej szkoły a w szczególności do dobrze wyposażonej to pewnie nie będziesz miał problemów z dostępem do UV
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: drosophila melanogaster - co w niej ciekawego?

Post autor: voyteck »

Prędzej wyrośnie mi na czole oko emitujące UV niż w szkole coś konkretnego dostanę Nie mogę liczyć na szkołę niestety w moim przypadku, a UV to gdybym wiedział jakie ma być, bym załatwił jakoś, ale co mi z tego, jak nie wiem jak je wykorzystać Co? Jak napromieniuję samicę to da zmutowane potomstwo?
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: drosophila melanogaster - co w niej ciekawego?

Post autor: arti »

zdaje mi sie za jaja. chyba tak
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

Re: drosophila melanogaster - co w niej ciekawego?

Post autor: voyteck »

co, co, co? jakie jaja?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: drosophila melanogaster - co w niej ciekawego?

Post autor: Savok »

Zarodki much na wczesnym stadium rozwoju. Zanim powstana komorki powierzchniowe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości