Deplazmoliza

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Deplazmoliza

Post autor: dermatogen »

Czy dysponując dokładnymi danymi ilościowymi, można określić, ile roztworu hipotonicznego możewchłonąć komórka z roztworem hipertonicznym? Kiedy zacznie pękać?
Dib00
Posty: 339
Rejestracja: 13 lip 2007, o 14:40

Re: Deplazmoliza

Post autor: Dib00 »

Mówisz o lizie, a nie o deplazmolizie.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Deplazmoliza

Post autor: Jakusz »

Wydaje mi się, że można. Znając stężenie tych roztworów, ciśnienie osmotyczne i potencjały można wyliczyć ile wody potrzeba do tego, aby stężenia się wyrównały (bo to tego prowadzi proces osmozy). Natomiast w przypadku który podajesz trzeba by jeszcze uwzględnić wytrzymałość błony komórkowej. Ma ona pewne granice. A pęknie wtedy, gdy siły rozpierające komórkę z uwagi na duża ilość wody przekroczą siły spójności błony. Jak to obliczyć - nie wiem.

[ Dodano: Wto Wrz 09, 2008 16:23 ]
Mówisz o lizie, a nie o deplazmolizie.
Fakt, chodzi o lizę. Deplazmoliza występuje jedynie w komórkach roślinnych i można przyjąć, że ściana komórkowa nie pozwala na pękanie komórek. Fakt, że są one wypełnionepo brzegi wodą nadaje turgor roślinie.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Deplazmoliza

Post autor: Savok »

Dib00 pisze:Mówisz o lizie, a nie o deplazmolizie.
Nie mowi o lizie, bo w zalozeniach jest utrzymanie ciaglosci blony komorkowej, a nie stan, w ktorym ona peknie.
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Deplazmoliza

Post autor: dermatogen »

Dziękuję za odpowiedzi! To w końcu to jest liza czy deplazmoliza? Widziałem definicję plazmolizy i pomyślałem, że deplazmoliza to proces odwrotny (?)
Dib00
Posty: 339
Rejestracja: 13 lip 2007, o 14:40

Re: Deplazmoliza

Post autor: Dib00 »

Przy deplazmolizie komórka nie pęka. Przy lizie owszem.
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Deplazmoliza

Post autor: dermatogen »

OK, już rozumiem, dziękuję (czyli tak jakby chodziło mi o te dwie rzeczy:))
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Deplazmoliza

Post autor: Jakusz »

ArtMys pisze:Kiedy zacznie pękać?
Savok pisze:Nie mowi o lizie, bo w zalozeniach jest utrzymanie ciaglosci blony komorkowej, a nie stan, w ktorym ona peknie.
Chyba jednak pękanie to jest zerwanie ciągłości błony Savoku
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Deplazmoliza

Post autor: Savok »

Z mojego punktu widzenia, jesli chcesz wykonac lize, wrzucasz w roztwor hipertoniczny i sie nie przejmujesz. Jesli chcesz cos liczyc to po to, zeby wiedziec gdize jest granica, przed ktora blona zachowa ciaglosc.
epinefrynka

Re: Deplazmoliza

Post autor: epinefrynka »

W hipertonicznym raczej - plazmolizę.
Lizę w roztworze hipotonicznym
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Deplazmoliza

Post autor: Savok »

nigdy nie wiem ktory jest ktory
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości