Mechanizm organogenezy

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Ima
Posty: 31
Rejestracja: 23 mar 2007, o 13:44

Mechanizm organogenezy

Post autor: Ima »

Mam nadzieje, ze ktokolwiek zrozumiem moje pytanie i bedzie w stanie mi pomoc. Obarczyl mnie nim znajomy na poczatku wakacji, wiec nie mialam okazji porozmawiac z wykladowcami.

Rozne organy i narzady w zarodku ksztaltuja sie w roznych fazach ciazy z roznych listkow zarodkowych. Czy istnieje jakis mechanizm (enzymatyczny/hormonalny lub inny), ktory zatrzymuje namnazanie sie komorek np. watroby,bo twierdzi, ze juz wystarczy"?
Skad w ksztaltujacym sie organizmiewiedza z ilu komorek ma sie skladac dany organ i kiedy nalezy przestac dzielic komorki go buduujace Czy jest to tylko i wylacznie zapisane w DNA czy istnieja jakies inne mechanizmy mowiaceSTOP podczas organogenezy?

Dzieki za wszelkie sugestie czy podanie literatury.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Mechanizm organogenezy

Post autor: Savok »

Zacznij szukac pod haslembiologia rozwoju (developmental biology - bedzie latwiej znalezc cos sensownego). Niestety wszystkie pozycje zaczynaja sie od muchy owocowej, poniewaz jest ona organizmem modelowym do badania ontogenezy.

Ogolnie rzecz ujmujac, sa 2 podstawowe mechanizmy decydujace o rozwoju. Pierwszy to czynnik genetyczny. W czasie rozwoju zarodka, pozniej plodu uruchamiane sa kolejne kaskady genow zaczynajac od genow matecznych (zalezne sa od sygnalow od matki), genow planu budowy ciala decydujacych gdzie powstanie jaka czesc ciala, na genach homeotycznych konczac. Te ostatnie determinuja ksztalt, wielkosc, funkcje cytofizjologiczna ksztaltujacego sie organu.

Drugim czynnikiem jest matka, a konkretnie hormony przez nia wydzielane. W zaelznosci od stezenia i rodzaju hormonu aktywowane sa odpowiednie sekwencje regulatorowe odpowiedzialnych za ekspresje genow odgrywajacych role w ontogenezie. Ma to miejsce na wczesnych etapach zycia zarodka, ktory pozniej zaczyna regulowac sie juz samodzielnie poprzez dosc zlozone mechanizmy molekularne.
Ima
Posty: 31
Rejestracja: 23 mar 2007, o 13:44

Re: Mechanizm organogenezy

Post autor: Ima »

Dzieki!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości