zad z genetyki

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
slonkoxxx16
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 11:20

zad z genetyki

Post autor: slonkoxxx16 »

Witam wszystkich, mam na jutro zrobić 11zad z genetyki i nie mogę sobie poradzić z kilkoma. proszę o pomoc.


zad1 Schemat przedstawia dziedziczenie grup krwi. podaj jakie grupy krwi maja osobniki oznaczone na schemacie numerami 1,2,3

a więc wygląda to mniej więcej tak
P-NIEZNANE
F1- A, AB, B, 0
F2-0 z pokolenia F1+ nieznany osobnik = B, A
PS. cos w rodzaju drzewa pokoleń.

zad2 U królików umarszczenie łaciate dominuje nad jednolitym, a barwa czarna nad brązową. Czyste linie łaciatych brązowych królików skrzyżowano z czarnymi jednolicie ubarwionymi. jaki był genotyp rodziców? jakiego potomstwa należy się spodziewać?

zad3
schemat przedstawia wynik krzyżówki jednogenowej zachodzącej u lwiej paszczy.
a)wypisz genotypy wszystkich rodziców
b)wskaż osobniki hetero i homozygotyczne

P-jeden ciemny, drugi jasny
F1-jasny
F2- 2 jasne, jeden ciemny

zad4 u groszku barwa czerwona jest cecha dominującą zaś barwa biała recesywna. wybrano 4 osobniki o barwie czerwonej. zaprojektuj doświadczenie pozwala jace zbadać słuszność hipotezy- OSOBNIK O BARWIE CZERWONEJ MOŻE BYĆ HOMO LUB HETEROZYGOTA
Wydaje mi sie ze jest tu potrzebna jedynie krzyżówka testowa:/ ale niestety właśnie z nią mam trudność.

zad5.schemat przedstawia sposób dziedziczenia barwy sierści u myszy (zgodny z zasadami dziedziczenia Mendla) określ genotyp pokolenia F2 oraz podaj ich stosunek ilościowy

i to zad mam zrobione tylko nie jestem pewna czy dobrze
P-czarna i brunatna
F1-czarna
F2- 3 czarne, 1 brunatna
wiec skrzyżowałam rodziców AA-czarny bb- brunatny i w F1 wyszły wszystkie heterozygoty czyli 100% czarnych, natepnie skrzyżowałam heterozygoty Ab i wyszło genotypowo 1:2:1, fenotypowo 3:1 czyli 25% brunatnych i 75% czarnych. Czy wszystko w tym zad jest ok?
shetanii
Posty: 226
Rejestracja: 25 lip 2007, o 23:19

Re: zad z genetyki

Post autor: shetanii »

2- A - łaciate
a- jednolite
B - czarne
b- brązowe

Czyste linie oznaczają, że nie ma heterozygot (bB)

A więc genotypy rodziców to
AAbb - łaciate brązowe
aaBB - czarne jednolite

P: AAbb x aaBB
F1: AaBb - łaciate czarne

3a-
jeśli z krzyżówki jasnego z ciemnym wychodzi jasne potomstwo to jasny jest dominujacy a więc
A - jasny
a- ciemny

Jeśli w zadaniu nie jest napisane inaczej to zwyczajowo się przyjmuje, że rodzice to homozygoty a więc
P: AA x aa
F1: Aa
F2: AA, Aa, aa (ostatni ciemny)

4- Tak wystarczy krzyżówka testowa
W krzyżówce testopwej zawsze krzyzujemy badany organizm z homozygotą recesywną, w tym wypadku z osobnikiem białym.

Krzyżujesz czerwone z białymi, jeśli wśród potomstwa są wszystkie osobniki czerwone rodzic był homozygotą, jeśli są też biale hetero
A- Czerwony
a- biały

P AA x aa
F1: Aa - homozygota

P: Aa x aa
F1: Aa, aa - heterozygota gdyż pojawia się potomstwo o białym kwiecie.

5- Dobrze

Pierwsze jest dla mnie troche niejasne, jak sie domyśle o co chodzi to dopisze chyba, że ktoś będzie szybszy


Skumałam

Jeśli dzieci reprezentuja wszystkie możliwe grupy krwi to rodzice musieli mieć po grupie A i B ale z dominacją niepełną, czyli genotypowo A0 i B0

czyli

P: A0 xB0
F1: A0, AB, B0, 00

Ten dodatkowy rodzić F2 musiał mieć grupę AB
Dzieci F2: A0 i B0

Tak wiem, że genotyp przy grupach krwi się zapisuje inaczej, ale nie wiem gdzie tu się daje indeksy.

Nie napisałaś które to są te oznaczone na schemacie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości