Zadania z mendla i współdziałania genów-potrzebuję pomocy

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
adrian976_76
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2009, o 10:28

Zadania z mendla i współdziałania genów-potrzebuję pomocy

Post autor: adrian976_76 »

Mam problem z takimi zadaniami.Nie wiem jak oznaczać formy recesywne i dominujące.Czy mógłby ktoś wyjaśnić to krok po kroku.

1.Skrzyżowano dwie homozygotyczne formy grochu. Pierwsza z nich posiadała NASIONA GŁADKIE i RÓŻOWE , DRUGA POMARSZCZONE I ZIELONE. W pokoleniu F1 otrzymano rośliny o nasionach gładkich i żółtych. Podaj genotyp form rodzicielskich i mieszańców F1 oraz genotyp i fenotyp mieszańców uzyskanych w wyniku samozapylenia pokolenia F1.

2.Skrzyżowano dwie homozygotyczne formy wyżlinu , grzbiecistą o kwiatach czerwonych z promienistą o kwiatach białych . W F1 otrzymano formy grzbieciste o kolorze różowym. Podaj genotyp i fenotyp form rodzicielskich , mieszańców F1 i uzyskanych w wyniku samozapylenia pokolenia F1 mieszańców pokolenia F2. Podaj stosunki rozszczepień występujące w pokoleniu F2.

3.Skrzyżowano formę białą z czerwoną.W F1 otrzymano rośliny białe, natomiast w F2 czerwone białe i ż€łtą.Podaj genotyp form rodzicielskich i mieszańców F1,genotyp i fenotyp pokolenia F2 oraz występujące w tym pokoleniu stosunki rozszczepień.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania z mendla i współdziałania genów-potrzebuję pomocy

Post autor: malgosi35 »

1.Skrzyżowano dwie homozygotyczne formy grochu. Pierwsza z nich posiadała NASIONA GŁADKIE i RÓŻOWE (a może żółte?) , DRUGA POMARSZCZONE I ZIELONE. W pokoleniu F1 otrzymano rośliny o nasionach gładkich i żółtych. Podaj genotyp form rodzicielskich i mieszańców F1 oraz genotyp i fenotyp mieszańców uzyskanych w wyniku samozapylenia pokolenia F1.
A-gładkie
a-pomarszczone
B-żółte
b-zielone

AABB*aabb
F1AaBb
F2 - 9:3:3:1 - w każdym podręczniku do genetyki.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania z mendla i współdziałania genów-potrzebuję pomocy

Post autor: malgosi35 »

zadania w załączniku
aaaazadania.doc
(36.5 KiB) Pobrany 238 razy
adrian976_76
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2009, o 10:28

Re: Zadania z mendla i współdziałania genów-potrzebuję pomocy

Post autor: adrian976_76 »

malgosi35 pisze:zadania w załączniku
Chciałem bardzo podziękowac za pomoc.Dzięki Pani zrozumiałem tego typu zadania i zaliczyłem genetykę.Wielkie dzięki i pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania z mendla i współdziałania genów-potrzebuję pomocy

Post autor: malgosi35 »

Cieszę się.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości