Zadania z genetyki..POMOCY!!!

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
asiunia__89
Posty: 11
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 15:05

Zadania z genetyki..POMOCY!!!

Post autor: asiunia__89 »

Witam mam trudności z dwoma zadaniamiMógłby mi to ktoś jakoś wytłumaczyw pon mam z tego sprawdziamProszę
zad.1Uzasadnij dlaczego Grzegorza Mendla uważa sie za ojca genetyki.

zad.2
W diploidalnej komórce,z której powstana gamety zawarte sa dwa różne allele jednego genu:A i a.Podaj z jakim prawdopodobieństwem z tej kom. uzyskamy gamete z allelem A.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Zadania z genetyki..POMOCY!!!

Post autor: yeast »

Polecam wikipedię.
asiunia__89
Posty: 11
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 15:05

Re: Zadania z genetyki..POMOCY!!!

Post autor: asiunia__89 »

Ale mogła by mi Pani to wytłumaczyc bo sprawdzałam juz to 2 zad.i mam trudnościa chciałabym to jakos zrozumiec bo w poniedziałek mam z tego sprawdzian.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania z genetyki..POMOCY!!!

Post autor: malgosi35 »

Wyobraź sobie że masz kapelusz z dwoma kulkami. Na jednej jest napis: A na drugiej:a. Losujesz jedną kulkę (zgodnie z pierwszym prawem Mendla w gamecie jest zawszej jeden gen z każdej pary alleli). Jakie jest prawdopodobieństwo że wylosujesz A. 50%,(1/2, 0,25, jedna z dwuch.) to chyba proste.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Zadania z genetyki..POMOCY!!!

Post autor: badger »

a co do Mendla to poczytaj o jego osiągnięciach i o tym co wiedziano o genetyce zanim przeprowadził swoje badania
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Zadania z genetyki..POMOCY!!!

Post autor: malgosi35 »

W 1865 r. G. Mendel opublikował swoje badania. Niestety został wyśmiany. Dopiero 1900, Vries, Correns i Tschermak niezależnie opublikowali wyniki swoich badań. Dość długo spierali się który z nich był pierwszy, i ktoś zwrócił im uwagę że pierwszy był Mendel . Badacze ci wyniki obserwacji Mendla oraz swoich własnych ujęli w formę praw zwanych dziś prawami Mendla, a Mendla uważa się za ojca współczesnej genetyki.
asiunia__89
Posty: 11
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 15:05

Re: Zadania z genetyki..POMOCY!!!

Post autor: asiunia__89 »

Bardzo dziekuje za wytłumaczeniepozdrawiam.))
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości