Mutacje

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Maria Jolanta
Posty: 8
Rejestracja: 23 cze 2007, o 11:59

Mutacje

Post autor: Maria Jolanta »

mam zadanie:Określ i uzasadnij w jakiego typu komórkach ( haplo- czy diploidalnych) mutacja punktowa musi ujawniać się fenotypowo". Jeśli ktos wie, to prosze pomóżcie sierocie która za dwa dni pisze mature z bioli, bo z genetyki nigdy nie bylam dobra:(
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Mutacje

Post autor: Batha »

moja podpowiedź: czy mutacja recesywna zawsze się ujawni? pomyśl, na maturze myślenie sie przydaje. W razie wątpliwości pisz
Maria Jolanta
Posty: 8
Rejestracja: 23 cze 2007, o 11:59

Re: Mutacje

Post autor: Maria Jolanta »

kurcze nie wiem.nie zawsze się ujawni mutacja recesywna a co dalej?
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Mutacje

Post autor: Aniaww »

A co to znaczy haploidalny i diploidalny?

Pomyśl potem co to znaczy heterozygota i homozygota. Wrócę za chwilkę tutaj. Może wystarczy.

Aha - a czy jeśli mam jedną kopię genu to co będzie - czy mogę być heterozygotą?
Maria Jolanta
Posty: 8
Rejestracja: 23 cze 2007, o 11:59

Re: Mutacje

Post autor: Maria Jolanta »

już chyba wiem w hapolidalnych komórkach.bo zmutowany gen jest w postaci jednego allelu i ujawni się bez względu na to czy byłby w formie dominującej czy recesywnej(bo po transkrypcji i translacji powstaje tylko jedno niefunkcjonalne białko)
A w diploidalnych mutacja moze zajsc tylko w jednym genie a drugi będzie prawidłowy to będą powstawały dwa produkty- jeden funkcjonalny a drugi niefunkcjonalny a tego dobrego przeważnie wystarcza dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Mutacje

Post autor: Aniaww »

Brawo - o to chodziło!
Maria Jolanta
Posty: 8
Rejestracja: 23 cze 2007, o 11:59

Re: Mutacje

Post autor: Maria Jolanta »

dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości