Chromosom Y

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Chromosom Y

Post autor: Dinobryon »

Chcąc czy nie chcąc wciąż słyszy się o mutacjach genowych i chromosomowych oraz o przeróżnych chorobach genetycznych z tego wynikających lecz jak na złość słyszy się głównie o nieprawidłowościach związanych z chromosomem X. Wiem że chromosom Y jest znacznie krótszy i niedokońca jeszcze opisany ale może wiecie jakie choroby są zależne właśnie od tego chromosomu płci. Ponoć jednym z zaburzeń jest niemoc w odróżnianiu kolorów choć pewien nie jestem czy dotyczy to właśnie chromosomu Y.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chromosom Y

Post autor: Medycyna Lwów »

w starych podrecznikach (tak mówiła anm sorka an biologii) spotykało sie przykłady domniemanych chorób genetycznych, co nie ejst prawdą. Obecnie sie mówi o chorbach sprzęzonych z płcia i z chromosom X. Chromosm Y jets abrdzo niewielki, fakt nie do końca zbadany, ale pewnym jest ze zawiera gen SRY, który warunkuje wykształcenie płci meskiej już na wczesnych etapach rozwoju embrionalnego (tu maja zanznie hormony, np. testosteron).
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Chromosom Y

Post autor: beba »

Kiedys czytałam o tzw. chorobie Lambertów. Zmutowany gen sprzęzony z chromosomem Y. Chorowali tylko chłopcy (ponoć w rodzinie Lambertów własnie). Efekt fenotypowy to nadmierne złuszczanie skóry. Ale ostatnio nigdzie na to nie trafiłam.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chromosom Y

Post autor: Medycyna Lwów »

now ąłsnie ale prwdopodonie okazało sie to nie prwda i juz o tym w nowych źródłach nie podaja
Mili
Posty: 193
Rejestracja: 14 wrz 2006, o 11:55

Re: Chromosom Y

Post autor: Mili »

nierozróżnianie kolorów - daltonizm jest sprzeżony z X nie z Y, ale chorują głównie chłopcy, bo mają 1 X. Są choroby związane z mutacjami w obrębie Y, np. choroba objawiająca się owłosieniem uszu
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Chromosom Y

Post autor: Dinobryon »

Tak czułem że to jakaś ściema z tym daltonizmem. no ale nic Co do owłosienia na uszach to o tym nie słyszałem ale to chyba nie jest choroba?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chromosom Y

Post autor: Medycyna Lwów »

mi sie jakos nei chce z tym owłosieniem uszu wierzyc, skad Mili wziełaś tę informacje, bo jak ze starych źródeł to na pewno ejst nie prawwdziwa. Njanowsze ksiazki neguja choroby sprzeżone z chr Y, chyba ze w obrebie genu SRy (jakaś mutacja np.)
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Chromosom Y

Post autor: Savok »

horoba objawiająca się owłosieniem uszu
Nadmierne owlosienie nie jest choroba.
A zalezne jest od chormonow, nie od genow.
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Chromosom Y

Post autor: pan_ciastko »

Gdzieś ostatnio czytałam, że jeżeli mężczyzna ma dodatkowy chromosom Y to jest mocno nadpobudliwy. Ale jeżeli ma dodatkowy, a nie zmutowany.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Chromosom Y

Post autor: beba »

Dodatkowy chromosom Y wystepuje przy trisomii chromosomów płciowych XYY.
Podaje się, ze około 0,1% populacji męskiej, to osoby z zespołem nadmężczyzny, o kariotypie 47, XYY. Są to mężczyźni o wysokim wzroście, często agresywni, jednak są oni płodni i ich potomstwo jest bez skazy.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chromosom Y

Post autor: Medycyna Lwów »

dokałdnie jako ciekwostke mogę powiedzieć, ze zespół nadmezczyzy jest szczególnie częso stwierdzany wsód recydwistów i wieźniów.
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: Chromosom Y

Post autor: pan_ciastko »

Czy ja wiem. podobno 1/50 więźniów ma dodatkowy chromosom Y. Nie wydaje sie mi to dużo.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chromosom Y

Post autor: Medycyna Lwów »

jak na czetsosć mutacji i to jeszcze liczbowej to bardzo duzo - porównaj sobie np. czestosc takich trisomii jak zespół Pataua, tam są to częsci tysięczne. Poza tym taka czesctosć w wiezieniu ejst na pewneo znacznie wieskza niz w reszcie społeczeństwa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości