2 pokolenie a 1 pokolenie i odrobina matematyki

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
mennandore
Posty: 43
Rejestracja: 2 sie 2008, o 12:11

2 pokolenie a 1 pokolenie i odrobina matematyki

Post autor: mennandore »

Załóżmy że w piewszym pokoleniu uzyskaliśmy osobniki o genotypach Aa, Aa, aa. aa. Pytanie brzmi jakie bedzię prawdopodobieństwo występowania w 2 pokoleniu osobników o genotypie aa. I teraz takie jest moje rozumowanie:
Nie wiem ktorego osobnika skrzyzowac z ktorym, wiec licze ilość możliwych kombinacji(troszke matematyki) - ilość kombinacji 2 elementowych ze zbioru 4 elementowego wynosi 6 a wiec mamy mozliwe kombinacje:
Aa x Aa
Aa x aa
Aa x aa
Aa x aa
Aa x aa
aa x aa

Po rozwiązaniu tryzch wszystkich krzyzowek otrzymuję 13 osobników aa. Ponieważ ilość wszystkich mozliwych potomków wynosi 24 (bo 4 * 6 kombinacji). Otrzymujemy prawdopodobieństwo 13/24 . Czy to jest dobre rozumowanie ? bo inaczej nie wiem jak sie zabrać za to
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: 2 pokolenie a 1 pokolenie i odrobina matematyki

Post autor: malgosi35 »

mennandore pisze:Załóżmy że w piewszym pokoleniu uzyskaliśmy osobniki o genotypach Aa, Aa, aa. aa. Pytanie brzmi jakie bedzię prawdopodobieństwo występowania w 2 pokoleniu osobników o genotypie aa. I teraz takie jest moje rozumowanie:
drugie pokolenie otrzymujemy przez krzyżowanie i samozapylenie osobników F1
mamy:
Aa i aa

czyli

Aa*Aa prawdopodobieństwo 1/4
aa*aarawdopodobieństwo 1
Aa*aa-przwodpodobieństwo 1/2
mennandore
Posty: 43
Rejestracja: 2 sie 2008, o 12:11

Re: 2 pokolenie a 1 pokolenie i odrobina matematyki

Post autor: mennandore »

Hmm no dobra ale co mnie upoważnia do tego żeby brac pod uwage tylko Aa x aa. A co z możliwosciami Aa x Aa albo aa x aa ktore tez sa prawdopodobne ?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: 2 pokolenie a 1 pokolenie i odrobina matematyki

Post autor: malgosi35 »

w zadaniu nie jest nic powiedziane ale właściwie powinno brać się Aa*Aa i aa*aa czyli z samozapylenia.

Nie jestem pewna czy można by zastosować tu prawo o prawdopodobieństrwach: że prawodopodobieństwo zajścia tych trzech zdarzeń jednocześnie równa się ilorazowi prawdopodobieństw że każde zajdzie oddzielnie
czyli 0,5*1*0,25=0,125
mennandore
Posty: 43
Rejestracja: 2 sie 2008, o 12:11

Re: 2 pokolenie a 1 pokolenie i odrobina matematyki

Post autor: mennandore »

No wlasnie to jest dziwne zadanie . bo co innego jezeli w pierwszym pokoleniu byloby Aa, Aa, Aa, Aa to wtedy wystarczy że wezme pod uwage Aa x Aa i po sprawie bo wszystkie mozliwe kombinacje sa takie same . a w tym moim zadaniu nie wiem czy brac wszystkie mozliwe krzyżówki czy co A tak swoją drogą to nie ma co mowic o zapyleniu bo w tresci chyba chodziło o muszkę owocową
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: 2 pokolenie a 1 pokolenie i odrobina matematyki

Post autor: malgosi35 »

No to odpowiedż jest prosta, krzyżujesz osobniki F1 między sobą: Aa*aarawdopodobieństwo 1/2

Następnym razem podawaj pełną treść zadania.
mennandore
Posty: 43
Rejestracja: 2 sie 2008, o 12:11

Re: 2 pokolenie a 1 pokolenie i odrobina matematyki

Post autor: mennandore »

No i wracamy do punktu wyjscia w sumie dlaczego akurat Aa x aa a nie np. Aa x Aa ?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: 2 pokolenie a 1 pokolenie i odrobina matematyki

Post autor: malgosi35 »

Bo u większości zwierząt, w tym u muszki owocewej nie ma samozapłodnienika tylko krzyżowanie.

Oczywiście teoretycznie przy odpowiedniej liczbie osobników jest to możliwe ale to już jest chów wsobny a to oddzielne zagadnienie.
mennandore
Posty: 43
Rejestracja: 2 sie 2008, o 12:11

Re: 2 pokolenie a 1 pokolenie i odrobina matematyki

Post autor: mennandore »

No ale jak mamy np. cztery osobniki : Aa, Aa, aa, aa to wtedy Aa x Aa nie bedzie samozaplodnieniem tylko krzyżowaniem krzyzujemy dwa rozne osobniki !
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: 2 pokolenie a 1 pokolenie i odrobina matematyki

Post autor: malgosi35 »

Oczywiście teoretycznie przy odpowiedniej liczbie osobników jest to możliwe ale to już jest chów wsobny lub siostrzany a to oddzielne zagadnienie.
Masz już odpowiedzi. Dwie gdy stosowany jest chów wsobny lub nie. Co jeszcze chcesz.

Moim zdaniem prawidłowa jest odpowiedz Aa*aa bo w innym przypadku krzyżujesz rodzeństwo.
Jeśli studiujesz biologię lub nauki pokrewne i jesteś w temacie genetyki populacji, to możesz podać wszystkie możliwe krzyżowania i uzasadnić to.

[
mennandore
Posty: 43
Rejestracja: 2 sie 2008, o 12:11

Re: 2 pokolenie a 1 pokolenie i odrobina matematyki

Post autor: mennandore »

Moim zdaniem prawidłowa jest odpowiedz Aa*aa bo w innym przypadku krzyżujesz rodzeństwo.
no ale krzyżując Aa z aa tez krzyżuje rodzeństwo .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość