zadania z I prawa mendla

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
mateusz1
Posty: 10
Rejestracja: 24 paź 2008, o 13:37

zadania z I prawa mendla

Post autor: mateusz1 »

zad 1
Normalna pigmentacja człowieka zależy od dominującego alllelu-A-,natomiast albinizm uwarunkowany jest recysywnym allelem-a-.Zdrowy mężczyzna żeni się z kobietą albiotyczną i ich dziecko jest albinosem.Jakie są gentypy tych trzech osób?

zad 2
czarna oraz czerwona barwa sierści u wielu ras bydła zależy od jednej pary alleli-B,b przy czym allel warunkujący barwę czarną dominuje.Czarna krowa pokryta czarnym buhajem urodzila czerwone ciele.Jaki jest genotyp rodziców i cielęcia.Jakie jest prawdopodobieństwo,że następne cielę tej pary bedzie umaszczone czarno i czerwono.
zad 3
Dwie czarne śliwki morskie mają brązowe potomstwo.Co możemy więc powiedzieco ich gentypach?
Bardzo prosze rozwiążcie mi te zadania
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania z I prawa mendla

Post autor: malgosi35 »

Mati
Czego nie rozumiesz to są bardzo proste pytania. Podstawowe.
Spróbuj sam, sprawdzimy, pomożemy.
mateusz1
Posty: 10
Rejestracja: 24 paź 2008, o 13:37

Re: zadania z I prawa mendla

Post autor: mateusz1 »

poprostu nie rozumiem jak mam je zaczac wogóle zabardzo nie mam pomysłu jak je by można rozwiązać to są pierwsze lekcje z genetyki proszę o pomoc w tych zadaniach i o jakieś rozwiązanie będę bardzo wdzięczny zgóry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania z I prawa mendla

Post autor: malgosi35 »

mateusz1 pisze:Normalna pigmentacja człowieka zależy od dominującego alllelu-A-,natomiast albinizm uwarunkowany jest recysywnym allelem-a-.Zdrowy mężczyzna żeni się z kobietą albiotyczną i ich dziecko jest albinosem.Jakie są gentypy tych trzech osób?
Najpierw legenda:
A-normalna pigmentacja
a-albinos

Chora kobieta ma genotyp aa
Zdrowy mężczyzna: może mież AA lub Aa
Ich dziecko jest albinosem więc aa. Jedno a dostało od mamy drugie od taty.
Czyli geneotyp taty to Aa (bo w AA nie ma małego a)

czyli Aa*aa
F1
Aa i aa
połowa dzieci będzie albinosami.

I teraz pytanie czy cokolwiek zrozumiałeś. Jeśli tak to następne zadanie zpróbuj sam. Jeśli nie to pytaj.
mateusz1
Posty: 10
Rejestracja: 24 paź 2008, o 13:37

Re: zadania z I prawa mendla

Post autor: mateusz1 »

wież co nic narazie jeszcze nie rozumiem więc mam prośbę napisz mi rozwiązanie do zadania 2 i 3 będę bardzo wdzięczny i dziękuję za to 1zad
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania z I prawa mendla

Post autor: malgosi35 »

Pytaj.
mateusz1
Posty: 10
Rejestracja: 24 paź 2008, o 13:37

Re: zadania z I prawa mendla

Post autor: mateusz1 »

to znaczy chodzi mi o to czy by dało zrobić jeszcze te 2 zad i 3 bo ja sam jescze nic ne rozumiem próbuję ale pewnie zmowu coś pokrećiłem i nie jestem pewien tak wiec jak możesz to chciałbym te zadania z rozwiazaniem bo ja jakoś z tej genetyki trudno mi na razie zrozumieć mam prośbę jak byś rozwiozał to proszę ospisz
Arya
Posty: 93
Rejestracja: 1 lip 2008, o 21:32

Re: zadania z I prawa mendla

Post autor: Arya »

spróbuj najpierw zrobic to sam, analogicznie do poprzedniego, wyślij, to sie sprawdzi:) nic ci nie da jak ktoś zrobi wszystko za ćiebie, a Ty i tak nic nie zrozumiesz.:p
mateusz1
Posty: 10
Rejestracja: 24 paź 2008, o 13:37

Re: zadania z I prawa mendla

Post autor: mateusz1 »

słuchaj ale ja nie wiem jak maam to zacząć pomusz proszę no ja wogóle nie wiem jak ta legenda ma być i wogóle jak to dalej trzeba zrobić prubuje już i nic tylko cały czas patrze na to i nic pomóż proszę
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania z I prawa mendla

Post autor: malgosi35 »

mateusz1 pisze:czarna oraz czerwona barwa sierści u wielu ras bydła zależy od jednej pary alleli-B,b przy czym allel warunkujący barwę czarną dominuje.
Tu zawarta jest legenda.
Pytania:
1. ile jest cech w zadaniu jedna barwa sierści.
2. ile jest alleli dwa: B i b
3. który jest dominujący czarna barwa czyli B
Legenda:
B-czarna
b-czerwona

[ Dodano: Nie Paź 26, 2008 17:27 ]
mateusz1 pisze:Czarna krowa pokryta czarnym buhajem urodzila czerwone ciele.Jaki jest genotyp rodziców i cielęcia
Wiesz co to jedt gen dominujący, recesywny, homozygota, heterozygota, gameta?

Czarna krowa: jej genotyp to albo BB albo Bb jeszcze nie wiemy który,
BuchaJ czerwony: czyli bb
ciele czerwone: czyli bb
Ciela ma 2 małe b, skąd je ma ? od rodziców. Buchaj ma bb wiec dał mu małe b
drugie b dała krowa. Czy ma małe b. Ma jeśli weżmiemy genetyp Aa.

I masz wszystko
Aa*aa
mateusz1
Posty: 10
Rejestracja: 24 paź 2008, o 13:37

Re: zadania z I prawa mendla

Post autor: mateusz1 »

A co z tym zadaniem 3 Dwie czarne śliwki morskie mają brązowe potomstwo.Co możemy więc powiedzieco ich gentypach?
Ono też jest zrobione czy jeszcze nie bo nie mogę znaleść oczywiście dziękuję za pomoc kiedyś napiszę do ciebie żebyś mi wytłumaczyła te zadania z genetyki piszę kiedyś bo teraz u mnie ciężko z czasem bo szkoła mi na razie nie pozwala ale kiedyś napiszę to mi wszystko wytłumaczysz ok a narazie dziękuję tylko co jest z tym 3 zadaniem bo cos tu nie mogę odlaleść. prosze odpisz jak możesz

[ Dodano: Wto Paź 28, 2008 19:32 ]
Napiszcie mi jeszcze trzecie zadanie z genetyki jeśli możecie zadanie jest takie:

Dwie czarne świnki morskie mają brązowe potomstwo.Co możemy więc powiedzieco ich gentypach?
nie mam odpowiedzi na to zadanie jeśli ktos może to podajcie bo ja sam jeszcze nie wiem jak to zrobić
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość