zadanie!-->łysienie

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
wojtek1317
Posty: 15
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 22:27

zadanie!-->łysienie

Post autor: wojtek1317 »

Znalazłem w sieci takie zadanie:

Jacek ma niebieskie oczy.Ma niebieskookiego łysego ojca.Jego dziadek od strony ojca też jest łysy i ma niebieskie oczy.Jego babcia od strony ojca ma niebieskie oczy. Jego mama ma brązowe oczy.Jego dziadek i babcia od strony mamy mają brązowe oczy a dziadek nie jest łysy.Jakie jest prawdopodobieństwo że Jacek będzie łysy

Nie wiem czy te zadanie ma sens.Wydaje sie trochę dziwne.Proszę o wasze propozycje no i jakąś rozsądna rozpiskę
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: zadanie!-->łysienie

Post autor: Medycyna Lwów »

rozpisz sobie sam, podpowiem tylko tyle, że należy przyjąć że barwa oczu dziedziczy się autosomalnie, a gen łysienia jest związany z płcią.
MatiGl

Re: zadanie!-->łysienie

Post autor: MatiGl »

chodzi o wydzielanie androgenu, który u facetów powoduje łysienie, a u kobiet nie, dlatego raczej cięŻko jest spotkać łysą babkę:p
wojtek1317
Posty: 15
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 22:27

Re: zadanie!-->łysienie

Post autor: wojtek1317 »

Rozpisałbym sobie ,ale genetyka jest moją pięta achillesową i nie mam pojęcia jak się zabrać do tego i określić te prawdopodobieństwo.Oczywiście to że jest to gen sprzężony z płcią wiem!:)Proszę forumowiczów o jakies konkretne rozwiązanie
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: zadanie!-->łysienie

Post autor: Savok »

Nie, nie. Gen jest ZWIAZANY z plcia, nie sprzezony. To nie jest to samo.

Aktywnosc produktu genu jest zalezna od poziomu testosteronu, ale gen lezy na chromosomie autosomalnym.
MatiGl
Posty: 397
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 10:24

Re: zadanie!-->łysienie

Post autor: MatiGl »

jak masz problem z prawdopodobieństwem to się zapytaj belfra od matmy:p a tak na serio prawdopodobieństwo wyrażasz w przedziale od 0 do 1, albo jak kto woli w biologi się przyjęło w procentach, od 0 do 100% a jak się liczy w praktyce dzielisz ilość wydarzeń z wynikiem pozytywnym przez ilość wszystkich wydarzeń, i jak chcesz w procentach to mnożysz całość *100%i po wszystkim
wojtek1317
Posty: 15
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 22:27

Re: zadanie!-->łysienie

Post autor: wojtek1317 »

Dzięki Savok ,że mnie uświadomiłeś:p nie wiedziałem o tej różnicy.Procenty ok mogę sobie policzyć,ale o rozpiskę co i jak z allelami proszę bo ja tego nie potrafię,a w tym roku maturka/


Zapraszam do działu o zwierzętach!Tam mój post i nurtujące mnie pytanie:P
Alien

Re: zadanie!-->łysienie

Post autor: Alien »

Tak wtrącając do tematu to łysienie nie jest spowodowane wysokim poziomem testosteronu, ani nie jest od niego uzaleŻnione, zaleŻy od dihydrotestosteronu, który jest metabolizowany przez enzym 5 alfa-reduktaza właśnie z testosteronu. Ale testosteron nie jest bezpośrednią przyczyną łysienie, to tylko takie małe sprostowanie. Pozdro)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: zadanie!-->łysienie

Post autor: Medycyna Lwów »

Nawet nie tylko testosteron i jego dwuhydropochodna ale cąła grupa androgenów oddziałuje na ekspresje związanego z płcią genu łysienia. Nawet nadnerczowy dehydroepiandrosteron.
Eksscentryczka
Posty: 4
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 21:47

Re: zadanie!-->łysienie

Post autor: Eksscentryczka »

tak, wszystko zależy od intensywności wydzielania ANDROGENU w organizmie, racja trzeba rozpisać sobie układ tej rodzinki ale sądze że to zadanie pozostanie już Twoim jak już rozpiszesz będzie łatwo:)
lysy1988
Posty: 1
Rejestracja: 29 wrz 2007, o 09:02

Re: zadanie!-->łysienie

Post autor: lysy1988 »

nie zalezy od samej ilosci wydzielanych androgenow co od poziomu nadwrazliwosci mieszkow wlosowych na nie czyli od tendencji genetycznej do miniaturyzacji mieszkow wlosowych.
Inaczej 18latkowie nie lysieliby, gdyz ich organizm wydzielal by androgeny zbyt krotko aby spowodowac miniaturyzacje.
Niestety wyglada to nieco inaczej, a uwierzcie mi znam temat na wylot i wiem o czym pisze
Pozdrawiam
Ania2078
Posty: 14
Rejestracja: 29 lis 2007, o 16:33

Re: zadanie!-->łysienie

Post autor: Ania2078 »

A ja mam takie zadanie:
Łysienie u człowieka jest cechą zwiazaną z płcią. Przedstaw genotypy łysej kobiety i męzczyzny oraz wyjaśnij, dlaczego częściej łysieją mężczyźni, niż kobiety.
Ewelcia
Posty: 100
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 18:01

Re: zadanie!-->łysienie

Post autor: Ewelcia »

genotyp powiązany z płcią znajduje się na chromosomie X, jest cechą recesywną, więc żeby kobieta była łysa musi posiadać dwa allele genu łysowatości, natomiast mężczyźnie wystarczy jedn taki gen mam nadzieję że coś rozumiesz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości