Medycyna po mat-fiz

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
keffik
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2014, o 00:06

Medycyna po mat-fiz

Post autor: keffik »

Witam. Mam pewien problem, otóż jestem już w 3 LO profil mat-fiz. Po 3 latach uczenia się mat i fizyki zacząłem zastanawiać się nad medycyną. Dowiedziałem się, że od roku jest to możliwe właśnie w Łodzi. Dlatego mam kilka pytań, szczególnie dla osób które zdecydowały się na taki sam krok rok temu. Czy jest potrzebna biologia z LO, czy braki z LO nie przeszkadzają i czy da się je w jakiś sensowny sposób nadgonić? W jakim języku uczy się anatomii, angielski czy łacina? I jeszcze pytanie dotyczące chemii. Zgodnie z nową podstawą programową chemie widziałem tylko w 1 LO i to straszne podstawy z których nic nie pamiętam. Czy jest potrzebna chemia z LO na studiach? Pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Medycyna po mat-fiz

Post autor: Mårran »

Nigdy nie studiowałam w Łodzi, więc nie wiem, jak tam z programem, ale odpowiem Na medycynie generalnie z biologii będzie przydatna wiedza z człowieka, genetyki, komórki i metabolizmu. Taka powtórka z liceum to z reguły materiał na pierwsze zajęcia. Można więc dla pewności przeczytać te działy z podręcznika i w miarę je przyswoić. Po paru dniach na studiach, paru anatomiach itp., taki material z podręcznika biologii machniesz w jeden dzień. Więc bez stresu.

Nie wiem, jak jest z chemią. U nas był przedmiot Chemia i tam przydawała się wiedza z liceum, choć i tak było sporo kucia. Tu też można sobie poczytać jakąś książkę licealną i przyswoić najważniejsze informacje.

Szczegółów zapamiętywać nie warto, bo to i tak będzie gdzieś tam na zajęciach.

Półtora roku spędziłam na mat-infie i nie miałam problemów. Są też ludzie w ogóle po mat-fizach itp. i sobie radzą. Więc nie martw się, tylko walcz z maturką i ciśnij, żeby się dostać
Pani Buka
placek
Posty: 103
Rejestracja: 6 sty 2013, o 22:09

Re: Medycyna po mat-fiz

Post autor: placek »

keffik pisze: Czy jest potrzebna biologia z LO
- nie jest
W 1 semestrze jest biologia medyczna ale z LO nic się nie przyda
(jedynie troszku wiedzy z genetyki i cytologi na histo, może się przydać)
keffik pisze: W jakim języku uczy się anatomii, angielski czy łacina?
- angielski
keffik pisze:Czy jest potrzebna chemia z LO na studiach?
- na drugim semestrze jest przedmiot chemia ale jeszcze nie miałem więc niech ktoś inny się wypowie (choć zapewne wiedza z LO była by tutaj pomocna, ale wszystko jest się w stanie nadgonić)

Więc ogólnie nie ma się o co martwić : P
Awatar użytkownika
sassa
Posty: 312
Rejestracja: 27 cze 2014, o 00:48

Re: Medycyna po mat-fiz

Post autor: sassa »

Jestem po mat-fizie, studiuję medycynę w Łodzi i póki co nie mogę powiedzieć żebym w jakikolwiek sposób odstawała od ludzi po biol-chemie Wiadomo raz idzie lepiej, raz gorzej, ale tak jest u każdego, bez względu na to po jakim jest profilu.

A jesli już mowa o jakichś zaległościach to szczególnie ich nie odczuwam, bo w porównaniu do ilości materiału, którą trzeba przyswoić na studiach te kilka tematów z liceum jest jak nic - tak więc pół godzinki-godzinka i masz przerobione to co w LO byś robił miesiąc
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Medycyna po mat-fiz

Post autor: Mårran »

Z tego, co pamiętam, komórka to był pierwszy temat na histo, genetyka na drugim roku na biologii, a chemia na pierwszym semestrze. Coś tam się przydawało, ale wszystko było w podręcznikach i skryptach.
Pani Buka
Awatar użytkownika
sassa
Posty: 312
Rejestracja: 27 cze 2014, o 00:48

Re: Medycyna po mat-fiz

Post autor: sassa »

U nas genetyka jest na biologii medycznej, czyli pierwszy semestr.
Aha, i tu nawet mat-fiz może być pomocny, bo zadania z genetyki są typowo na myślenie i zrozumienie, a nie na wykucie
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Medycyna po mat-fiz

Post autor: Giardia Lamblia »

Chemię najbardziej możecie odczuć, bo wymagane jest jej rozumienie, a nie wykucie. No ale - to są podstawy, organika + kinetyka i termodynamika na poziomie materiału z LO rozszerzona o parę informacji. Wykłady spokojnie wystarczą. Różnica jest taka, że ktoś kto tego nie miał wcześniej, będzie musiał chwilkę dłużej poczytać.

A z genetyki nawet za bardzo zadań nie trzeba robić, tylko na kartkówkach (ja miałem takie na prawdę podstawowe).
Miałem puste ćwiczenia i jakoś przeżyłem, ba - poprawki z genetycznej części nie miałem.
placek
Posty: 103
Rejestracja: 6 sty 2013, o 22:09

Re: Medycyna po mat-fiz

Post autor: placek »

Genetyka na biologi medycznej jest cóż wyjątkowa. Tutaj choroba metaboliczna tam wymiary czaszki (nawet kaszą można sypnąć : P), mutacje u muszki owocowej ( a co by kogoś tym uleczyć w przyszłości)
a Zadania są w zbiorze (wydawanym przez naszego profesora) które są nawet nie wiem po co
Więc jakiekolwiek powtórki z Licealnej biologi bym olał ( no może jedynie cytologia choc i tak jest na prelekcji z histo )
Awatar użytkownika
sassa
Posty: 312
Rejestracja: 27 cze 2014, o 00:48

Re: Medycyna po mat-fiz

Post autor: sassa »

Wszystko zależy na jaką asystenktę się trafi, mam znajomych którzy ani razu nie otworzyli zbioru, a ja niestety musiałam robić zadania na bieżąco bo u mnie to było sprawdzane
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Medycyna po mat-fiz

Post autor: Giardia Lamblia »

U mnie też było sprawdzane
Awatar użytkownika
sassa
Posty: 312
Rejestracja: 27 cze 2014, o 00:48

Re: Medycyna po mat-fiz

Post autor: sassa »

Dobra, okej, przyznaje - byłam frajerem, że robiłam te zadania ale na swoje usprawiedliwienie dodam, że miałam poniżej 60% i byłam zdesperowana, a tonący brzytwy się chwyta
keffik
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2014, o 00:06

Re: Medycyna po mat-fiz

Post autor: keffik »

I wszyscy oprócz Mårran jesteście z Łódzkiego UM ?
keffik
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2014, o 00:06

Re: Medycyna po mat-fiz

Post autor: keffik »

Wznawiam temat.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości