Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Wszystko o olimpiadzie biologicznej i olimpiadzie wiedzy ekologicznej oraz konkursach przyrodniczych dla uczniów, studentów i miłośników przyrody.
magda_gje
Posty: 1
Rejestracja: 25 lut 2007, o 13:50

Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: magda_gje »

Znacie może jakieś książki, które poruszałyby temat wpływu muzyki na rozwój roślin? Chodzi mi zarówno o rodzaj muzyki, jak i natężenie dźwięku. Chciałabym o tym zrobić przcę badawczą, ale najpierw muszę dowiedzieć się o tym trochę więcej.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: Jakusz »

Stanowczo odradzam ten temat. Po pierwsze nie znajdziesz danych na ten temat jak sądzę, a po drugie jest to swego rodzaju paranauka. Efekty będą rzadne, stracisz dużo czasu i nie zachwycisz tym komisji. Ręczę ci, że przejdziesz na minimalnej punktacji jeśli w ogóle. Jeśli chcesz badań rośliny to już lepiej wybrać jakiś standard (choć mało to orginalne) jak np. wpływ różnych substancji (jony metali cieżkich itp.), wpływ światła, wpływ stężenia gazów w atmosferze, temperatura, itd. itd.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: Medycyna Lwów »

mam takie smao zdanie - temat w sumie rzaden, znałem jedna dizwczynę która taki miała i szybko zrezygnowała, bo Ci nic nie wyjdzie działajac róznym natęzeneim dźwieku - to są fale akustyczne - coś z mikrosiwata. Lepeij wybierz inny temat.
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: arti »

możesz badać wpływ różnych odcieni światła na fotosyntezę
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: Medycyna Lwów »

możesz badać wpływ różnych odcieni światła na fotosyntezę
a co w tym mozna jeszcze ciekawego wykryc wsyztsko jest dane w literaturze, i abrdizej barwa niż odcień światła
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: Jakusz »

Wiesz, temat badania wpływu długości fali światła, mógłby być ciekawyi efektowny, jeśli użyłoby się światła o ściśle określonej długości. Chodzi mi o użycie polaryzatora i powtórzenie doświadczenia ze skrętnicą ee. zapomniałem nazwiska Takie doświadczenie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, uzyskania informacji z kilku dziedzin nauki (takie rzeczy mogą być docenione przez komisję) - wydaje mi się interesujące mimo, że było wykonywane i opisywane już wiele razy.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: Savok »

JakubikF pisze:Chodzi mi o użycie polaryzatora
Nie polaryzartora, bo nikt tam chiralnosci zwiazkow sprawdzac nie bedzie, tylko filtry sa potrzebne, a to akurat niewielki problem
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: Jakusz »

Mogą być filtry, choć mi chodziło o rozszczepienie wiązki światła (niekoniecznie białego). Z tym, że faktycznie błąd mój - o siatkę dyfrakcyjną mi chodziło, a nie o polaryzator
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: Medycyna Lwów »

no nie wiem moze i by było efektowne, ale nic nowego by sie nie dało stwierdzic, bo chlorfile nei zmienia angle swoich widm absorbcji promieniowania i i tak przy niebisko-fioteowym i czerwonym bedzie najintensywniejsze (najprosćiej mówiąc biorac po duwage tylko ten 1 czynnik)
karola131313
Posty: 7
Rejestracja: 5 paź 2008, o 14:00

Re: Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: karola131313 »

magda_gje pisze:Znacie może jakieś książki, które poruszałyby temat wpływu muzyki na rozwój roślin? Chodzi mi zarówno o rodzaj muzyki, jak i natężenie dźwięku. Chciałabym o tym zrobić przcę badawczą, ale najpierw muszę dowiedzieć się o tym trochę więcej.
Zrobilam doświadczenie na podobny temat: Wpływ rodzaju muzyki klasycznej (Vivaldi) i rockowej (Metalica) na wzrost i rozwój petunii ogrodowej. Wyszło! Wyniki są dość wyraźne. Okazysłuchające muzyki klasycznej dojrzewały (kwitły) 2 razy szybciej. Ale dlaczego.?
Przydałaby mi się literatura na ten temat.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: Savok »

Obawiam sie, ze ta teza nie zostala potwierdzona naukowo i nie ma na ten temat wiarygodnych zrodel.
karola131313
Posty: 7
Rejestracja: 5 paź 2008, o 14:00

Re: Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: karola131313 »

a masz moze jakas teorie na ten temat?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Literatura o wpływie muzyki na rośliny

Post autor: Medycyna Lwów »

sprawdzając taka pracę od razu ansuwa się niewiarygodnosc wyników. Za takie coś dostaje się często 0 pkt 9znam kilka takich przypadków) i zegnaj olimpiado.
Muzyka jest czynnikiem neutralnym wobec roślin.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości