Porostnica

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
lubienglish
Posty: 54
Rejestracja: 23 mar 2009, o 18:55

Porostnica

Post autor: lubienglish »

Witam. Mam problem ze zrozumieniem pewnej rzeczy. Otóż u wątrobowców jak wiadomo isteniej takie coś jak lodyżkowate struktury zwane anterydio- archegonioforami. Mam jednak problem ze wskazaniem ich na rysunku:
co oznaczyłem kolorem niebieskim i czerwonym i fioletowym
< nie wiem czy np. czerwona to seta( z tego co wiem praktycznie jej nie mają tyle co stopa) czy też przedłużenie gametofitu( na co stawiam).

Z góry dz.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: Porostnica

Post autor: karteczka88 »

czerwony-trzonek z rodniami (sporofit)
fiolet-rodnia
gametofit to jest ta plecha na dole
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
Awatar użytkownika
jestem_nie
Posty: 13
Rejestracja: 7 kwie 2011, o 15:44

Re: Porostnica

Post autor: jestem_nie »

niebieski: ramiona rodniostanu, zwykle jest ich 9, są skierowane ku dołowi
karteczka88 pisze: fiolet-rodnia
Fioletowy: rodniostan (archegoniofor)- ma postać parasolkowatą, występuje na brązowym lub czerwonym trzoneczku( 3-6cm). Natomiast RODNIE okryte otulnią wyrastają na spodniej stronie rodniostanów. Tutaj także tworzą się niewielkie sporofity.Zarodnie(owalne, żółtozielone) osadzona na krótkiej secie( między stopą, a zarodnią Ma różną długość, barwę i kształt u różnych gatunków. U wątrobowców jest zwykle bezbarwna i krótkotrwała – ginie po wysypaniu dojrzałych zarodników z puszki zarodni.") otwiera się czterema klapami.
lubienglish
Posty: 54
Rejestracja: 23 mar 2009, o 18:55

Re: Porostnica

Post autor: lubienglish »

Czyli mam rozumieć, że to czerwone to trzonek należący do gametofitu?

Bo gdzieś się spotkałem, że archegoniofor to ten trzonek + parasolkowate odgałęzienie
Awatar użytkownika
jestem_nie
Posty: 13
Rejestracja: 7 kwie 2011, o 15:44

Re: Porostnica

Post autor: jestem_nie »

Zobacz sobie schemat na 506 w villeem, cykl życiowy porostnicy wielokształtnej, tam jest wzięte w kółko właśnie to parasolkowate rozgałęzienie i fragment trzonka, wiec fragment należy na pewno, czy całość to nie wiem. W różnych pozycjach jest to inaczej opisane. W biologii Villeego archegonifory to łodyżkowate struktury( czyli jakby się mogło wydawać właśnie te trzonki) z archegoniami( rodniami), a w książce H. Wójciak rodniostany( czyli jak podaje encyklopedia biologiczna to samo co archegoniofory) znajdują się NA trzoneczku. Właśnie ten parasolkowaty kształt jest trochę mylący: kwestia tego, czy parasolka ma rączkę, czy nie )
lubienglish
Posty: 54
Rejestracja: 23 mar 2009, o 18:55

Re: Porostnica

Post autor: lubienglish »

Niestety nie posiadam Salomona:/ Hmmm. czyli jak mogłoby się wydawać pojęcie względne":p Dz.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość