Ruchy roślin: tropizmy i nastie - doświadczenia

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Aniucha93
Posty: 12
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 12:56

Ruchy roślin: tropizmy i nastie - doświadczenia

Post autor: Aniucha93 »

Bardzo proszę o pomoc w poniższych zadaniach. Czeka mnie niedługo zaliczenie z fizjologii, niestety nie idzie mi z tym zbyt dobrze.

1.Drzewa rosnące w gęstym lesie są zazwyczaj znacznie wyższe, choć mniej rozgałęzione niż drzewa tych samych
gatunków rosnące na wolnej przestrzeni np. na łące.
Wyjaśnij zaobserwowane zjawisko w świetle wiedzy o fototropizmie.

2.Wymień zasadnicze różnice miedzy fototropizmem a fotonastią.

3.Wyjaśnij znaczenie ekologiczne fototropizmu.

4. Roślinę w położeniu horyzontalnym umieszczono w klinostacie. Następnie obracano go wokół jego poziomo usytuowanej osi.
Sformułuj problem badawczy.
Podaj wynik doświadczenia i jego interpretację.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Ruchy roślin: tropizmy i nastie - doświadczenia

Post autor: Jane Doe »

1. Rośliny rosną w górę, bo wokół nich są inne drzewa, które rzucają cień. Roślina rośnie w kierunku źródła światła, nie tworząc rozgałęzień, bo i tak nie będą one pochłaniać promieni, to taki wyścig, kto będzie wyżej, ten dostanie więcej światła.
(fototropizm dodatni). Drzewa żyjące w środowisku, w którym nie ma takiej konkurencji mogą wykorzystać energię na tworzenie rozgałęzień, bo nic im światła nie przysłania.

2. Fototropizm to wzrost kierunkowy wywołany przez światło. Np roślina przechyla się w kierunku padania światła, to fototropizm dodatni. To zjawisko ma podłoże wzrostowe, wygięciowe, jest spowodowane bodźcem kierunkowym, nieodwracalne, sterowane przez hormony.
A fotonastia ma podłoże turgorowe, ruchy nastyczne są chwilowe i odwracalne (np otwieranie się kwiatów niektórych gat. roślin), są odpowiedzią na bodziec niekierunkowy.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Ruchy roślin: tropizmy i nastie - doświadczenia

Post autor: Jane Doe »

4. W tym zadaniu chodzi o grawitropizm. Bez obracania korzenie rośliny wykazywałyby geotropizm ujemny, pąki dodatni, ale przy obracaniu chodzi o położenie liści. Po dniu takiego obracania liście ułożą się wzdłuż rośliny, łodyga się nie wygnie, korzenie też nie, bo będziemy obracać. Ale liście ułożą się wzdłuż łodygi, będą wyglądały na zwiędnięte. Myślę, że o to chodzi. Problem badaczy sformułuj sama
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość