Płytki krwi

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
12346546548745

Płytki krwi

Post autor: 12346546548745 »

Mam takie pytanie: chciałam oddawać krew, ale okazało się, że z powodu alergii chyba przez cały rok będę skazana na loratadynę. Zdaję sobie sprawę, że przed donacją leków brać nie można. Kiedy przerywam kurację loratadyną na kilka dni (bo się np. tabletki kończą, a ja chcę sprawdzić, czy nadal są mi potrzebne), okazuje się, że objawy alergii powracają. Może to nie byłby problem, gdyby nie to, że mam duże stężenie granulocytów kwasochłonnych we krwi nawet kiedy biorę lek, więc bez leku będzie wyższe.

Przechodząc do sedna: czy w takim wypadku można oddawać tylko płytki krwi? Czytałam, że przed oddaniem płytek konieczne jest oddanie pełnej krwi, ale co to dokładnie oznacza? Normalnie, standardowe 4500 ml, przy zachowaniu wszelkich zasad tj. wszystkie elementy krwi w normie i do tego bez żadnych leków czy chodzi po prostu o krew do sprawdzenia, czy wszystko jest ok i wtedy alergia nie przeszkadza w oddawaniu płytek? I w ogóle w RCKiK sprawdzają te granulocyty kwasochłonne czy tylko hemoglobinę i nic więcej?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Płytki krwi

Post autor: AnnaWP »

Rany boskie - 450 ml.

Nie wiem, mi powiedziano, że nie chodzi tylko o leki przeciwalergiczne, ale i o samą alergię. W razie alergii trzeba odstawić na 14 dni leki, jeśli objawy nie wystąpią, to można oddać krew. Jeśli jednak objawy wystąpią, to nie można oddać krwi, bowiem pojawiają się w niej np. przeciwciała i inne dodatki, których nie chcemy podać biorcy. Nie pytałam o konkretnie płytki, więc tu może coś być inaczej.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Płytki krwi

Post autor: Padre Morf »

Przechodząc do sedna: czy w takim wypadku można oddawać tylko płytki krwi?
Nie.
Czytałam, że przed oddaniem płytek konieczne jest oddanie pełnej krwi, ale co to dokładnie oznacza?
To oznacza, że trzeba oddać 450ml krwi pełnej. Od dawców pierwszorazowych nie pobiera się płytek - najczęściej proponuje się to osobom, które oddały krew pełną już kilka razy.
I w ogóle w RCKiK sprawdzają te granulocyty kwasochłonne czy tylko hemoglobinę i nic więcej?
Dawcom pierwszorazowym robi się zazwyczaj pełną morfologię, potem bywa już różnie.

Odstawienie leków i brak objawów to kryterium, które trzeba spełnić przy oddawaniu nie tylko krwi pełnej, ale też wszystkich jej składników - także płytek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości