Stan zapalny yyy

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Stan zapalny yyy

Post autor: dzuby »

Chciałbym zeby ktoś mi dokładnie wytłumaczył dlaczego np. w przypadku skręcenia kostki chcemy zahamować ostry stan zapalny ,w tym celu działając zimnem zeby obkurczyć naczynia i srodkami przeciwzapalnymi.Stan zapalny który przeciez jest naturalnym mechanizmem leczniczym ?
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Re: Stan zapalny yyy

Post autor: dzuby »

Bardzo zależy mi na odpowiedzi
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Stan zapalny yyy

Post autor: AnnaWP »

Bo nie mamy infekcji bakteryjnej a stan zapalny boli.
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Re: Stan zapalny yyy

Post autor: dzuby »

Czyli w przypadku urazów mechanicznych typu skręcenie kostki to błędna reakcja ?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Stan zapalny yyy

Post autor: AnnaWP »

Nie do końca. Usuwa się np. zniszczone komórki, elementy krwi, które wylały się z uszkodzonych naczyń. To trzeba zrobić, a układ limfatyczny lepiej działa w stanie zapalnym. Ale wybujała reakcja jest bolesna i utrudnia nam funkcjonowanie, dlatego się zmniejsza odczuwany ból.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Stan zapalny yyy

Post autor: Medycyna Lwów »

zapalenie działa destrukcyjnie mówiąc ogólnie na otaczające tkanki (wydzielane interlaukiny, pękanie komórek zapalnych), bo reakcja zapalna sama się rozpala i nakręca. Sam proces gojenie zachodzi łatwiej w niezmienionej zapalnie np. skórze niż w zainfekowanej ranie, gdzie dochodzi udział czynników infekcyjnych.
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Re: Stan zapalny yyy

Post autor: dzuby »

Albo mi sie wydaje albo dwie ostatnie odpowiedzi się całkowicie gryzą- tak sądziłem, że z uzyskaniem jednej konkretnej odpowiedzi nie będzie tak łatwo. Spróbuje po ćwiczeniach popytać prowadzącego, który pewnie i tak pomyśli ze probuje filozofować i ze trzeba przykładać lód i o co mi chodzi jeszcze.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Stan zapalny yyy

Post autor: Medycyna Lwów »

zapalenie jest procesem samo napędzającym się - początkowo może pomóc poprzez mobnilzację wielu komórek, ale jak się rozkręci i te komórki są niejako w pułapce i rozpadają się, wydzielają wiele substancji i niszczą okoliczne tkanki, co nakręca zapalenie dalej. przykład - zapalenie stawu - nieleczone prowadzi do destrukcji chrząstki stawowej, wysięku w jamie stawy, często osteoporotycznego uszkodzenia końców kości (przykład - ostry rzut RZSu). Stąd zapalenie z reguły należy leczyć, by tym efektom zapobiec.
dzuby
Posty: 30
Rejestracja: 3 gru 2011, o 18:02

Re: Stan zapalny yyy

Post autor: dzuby »

ahh czyli nie tylko bo boli. dzieki za konkretną odpowiedź.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości