Alkohole i fenole

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Natka
Posty: 3
Rejestracja: 6 lut 2007, o 10:20

Alkohole i fenole

Post autor: Natka »

Czy ktoś mogłby mi napisać jak wygląda graficznie dysocjacja etanolu?
Dzięki:)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Alkohole i fenole

Post autor: DMchemik »

C2H5OH<===C2H5O(-)+H(+)

a ściślej:

2C2H5OH<===C2H5O(-)+C2H5OH2(+)

czyli analogicznie jak woda
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Alkohole i fenole

Post autor: Medycyna Lwów »

etanol nie dysocjuje na jony wielki błąd, alkohole nei dysocjuja choć maja tak jak zasady grupę -OH. Co innego fenole, one dysocjują w niewielkim stponiu zgodzinie z równaniem:
C6H5OH + H2Olt C6H5O(-) + H3O (+)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Alkohole i fenole

Post autor: DMchemik »

Celowo nie umieściłem dodatkowego komentarza, żeby zobaczyć jakie będą reakcje innych

alkohole jak najbardziej dysocjują, polecam inne podręczniki niż te gimnazjalne czy nawet licealne. To że alkohole nie barwią papierka wskaźnikowego nie znaczy że nie dysocjują. Papierka wskaźnikowego nie barwi także kwas borowy, a jest częściowo zdysocjowany. A dlaczego fenole barwią? bo są na tyle mocniejszymi kwasami, że stężenie jonów H(+) jest odpowiednie duże żeby zabarwić wskaźnik. Alkohole też są kwasami! ale znacznie słabszymi niż fenole, dysocjują praktycznie wszystkie wiązania spolaryzowane

PS a wiesz że dysocjują nawet ketony?
gebus
Posty: 50
Rejestracja: 29 sty 2007, o 12:18

Re: Alkohole i fenole

Post autor: gebus »

To i ja dodam swoje 3 grosze. Ani alkohole, ani ketony nie dysocjują w wodzie. To, że alkohol czy keton wykazuje właściwości kwasowe, nie oznacza, że w wodzie ulega dysocjacji.
Woda ma właściwości amfiprotyczne, jest zarówno kwasem jak i zasadą. Żaden kwas nie wykaże w wodzie swoich właściwości jeżeli jest słabszym kwasem od wody, ani zasada nie wykaże swoich zasadowych właściwości jeżeli jest słabszą zasadą od wody. Podobnie nawet najmocniejszy kwas w wodzie jest tylko tak mocny jak jak jon wodorowy.
Jeżeli w wodzie zachodzi reakcja pomiędzy alkoholem a zasadą potasową (alkohol jest kwasem), to tylko wtedy gdy operujemy roztworami stężonymi.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Alkohole i fenole

Post autor: DMchemik »

ok, w wodzie

A autodysocjacja alkoholi, którą napisałem i właśnie znalazłem w podręczniku do organiki?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Alkohole i fenole

Post autor: Medycyna Lwów »

hmm dizwne to wszystko jakoś ta dysocjacja alkoholi mi sie nie zgadza, a apropos jak miałaby wygladac rzekoma dysocjacja np. acetonu
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Alkohole i fenole

Post autor: DMchemik »

możliwe jest oddysocjowanie atomu wodoru przy węglu sąsiadującym z grupą karbonylową, takie właściwości kwasowe posiada też np wodór w grupie CH3 kwasu octowego, choć w porównaniu z kwasowością wodoru przy COOH jest ona praktycznie niczym
gebus
Posty: 50
Rejestracja: 29 sty 2007, o 12:18

Re: Alkohole i fenole

Post autor: gebus »

Dziewczyna zadała proste pytanie i teraz ma mętlik w głowie.
Stwórzmy więc wspólny front by odpowiedzieć na te pytanie. Fenole w wodzie dysocjują, o iloe pamiętam to dla fenolu pK=10
Alkohole w wodzie nie ulegają dysocjacji, ale wykazują właściwości kwasowe (w stanie czystym, lub w innych rozpuszczalnikach).

Co do kwasu octowego, to wodór z pozycji alfa nigdy nie wykaże właściwości kwasowych, w żadnym rozpuszczalniku. natomiast ma on charakter kwasowy w estrze (octan etylu i w bezwodniku).
Aceton w wodzie też nie dysocjuje, w znikomej częsci ulega tautomeryzacji. W środowisku alkalicznym (nawet w wodzie) wykazuje swoje właściwości kwasowe (tak jak wszystkie aldehydy posiadające wodory alfa) i może ulegać kondensacji aldolowej (sam aceton aldehydem nie jest). Dla związków tych mówimy o tak zwanej C-H kwasowości.

Jeżeli chodzi o autodysocjacje, to i owszem, alkohole jej ulegają, jak i kwasy, aminy i wiele innych związków
kwiatuszek69
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2008, o 20:52

Alkohole

Post autor: kwiatuszek69 »

mam wielka probe czy ktos mogby mi wyliczyc 2 zadanka bo nie mam pojecia jak je wyliczyc
1. do naczynia zawierajacego 5g fenolu rozpuszczonego w benzenie wrzucono 2 g potasu. ile dm 3 wodoru ( w warunki normalne) wydzielilo sie podczas rekacji?


2. ile moli metanolu przypada na 1 mol metanolanu sodu w roztworze otrzymanym po rekacji 2,3 g sodu z 32 g metanolu?


PROSZE O POMOC
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: Alkohole i fenole

Post autor: lizard_kain »

Ad.1

C6H5OH + KC6H5OK + 0,5H2

94g - 39g (K)
x - 2g , x= 4,8g fenolu , czyli 0,2g nie przereaguje/ zatem

94g - 0,5mola H2
4,8g - xmola - wylicz ilośc moli jaka powstanie i skorzystaj z zależności dla w.n :

1mol - 22,4dm3

Ad.2
CH3OH + NaCH3ONa + 0,5H2 - zobaczmy ile metanolu przereaguje :

32g - 23g Na
x - 2,3g x = 3,2g - czyli w roztorze pozostanie 28,8g metanolu co stanowi 0,9mola . Zobaczmy ile teraz metanolanu powstanie z 3,2 g CH3OH .

32g - 1mol
3,2g - x x = o,1mola CH3ONa . czyli na o,1 mola metanolanu przypada 0,9mola metanolu . Na 1 mol przypadnie :

0,1 - 0,9
1 - x , x = 9moli POZDRAWIAM
Kasiek9229
Posty: 1
Rejestracja: 4 mar 2008, o 15:14

Re: Alkohole i fenole

Post autor: Kasiek9229 »

czy moglby mi ktos pomoc w zadaniu bo nie wiem jak zrobic
Ile gramow jodu nalezy rozpuscic w etanolu aby powstalo 80 g 3% roztworu ?
alkinson
Posty: 146
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:53

Re: Alkohole i fenole

Post autor: alkinson »

wiadomo, że wzór na stężenie procentowe to: Cp= ms/mr * 100% więc przekształcająć go można też obliczyć mase sunstancji - ms= (Cp*mr)/ 100%. i to będzie masa jodu potrzebna do wytworzenia 80 g roztworu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości