Logarytmy

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Weyland
Posty: 76
Rejestracja: 18 kwie 2014, o 16:52

Logarytmy

Post autor: Weyland »

Cześć. Mam problem, a mianowicie na lekcji zaczęliśmy rozwiązywać zadania z wykorzystaniem wzoru Nernsta i tutaj pierwszy raz pojawiają się na chemii logarytmy (w postaci stężeń molowych). Z tego też powodu mam wiele wątpliwości, a konkretnie:

1) log2 - jak to wyliczyć na kartce"? czy jest to wgl. wykonalne bez pomocy kalkulatora?

2) Jeżeli nie da się ich ręcznie wyliczyć, to czy dozwolony jest kalkulator mający funkcję obliczania logarytmów?

3) Jeżeli taki kalkulator nie jest dozwolony, to są jakieś tablice z logarytmami zatwierdzone przez CKE? Szukałem i wgl. znaleźć nie mogę.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc, pozdrawiam.
pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Logarytmy

Post autor: pawelsl »

W życiu logarytmy liczy się na zaawansowanych kalkulatorach, a dawniej podobno służyły do tego tablice.

Jeśli chodzi o maturę to nie spotkałem się z takim arkuszem, żeby logarytmy nie były najprostsze (tj. 10^n, gdzie n należy do liczb całkowitych dotyczy logarytmów dziesiętnych).
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Logarytmy

Post autor: Giardia Lamblia »

Weyland pisze:1) log2 - jak to wyliczyć na kartce"? czy jest to wgl. wykonalne bez pomocy kalkulatora?
Nie.
Weyland pisze:2) Jeżeli nie da się ich ręcznie wyliczyć, to czy dozwolony jest kalkulator mający funkcję obliczania logarytmów?
W szkole? Tak. Na maturze nie będzie takich logarytmów.
Weyland pisze:3) Jeżeli taki kalkulator nie jest dozwolony, to są jakieś tablice z logarytmami zatwierdzone przez CKE? Szukałem i wgl. znaleźć nie mogę.
W nowych tablicach jak tabelka, ale dla konkretnych wartości x (log x).
Otwórz-ten-załącznik.pdf
(988.24 KiB) Pobrany 23 razy
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Logarytmy

Post autor: Seeba »

Giardia Lamblia pisze:W nowych tablicach jak tabelka, ale dla konkretnych wartości x (log x)
Ostatnio na próbnej maturze z chemii przydała się do obliczenia pH roztworu.
Jakieś pomysły gdzie jeszcze w chemii można ją wykorzystać? W jakich innych zadaniach chemicznych można natknąć się na logarytmy?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości