Prosze was bardzo o pomoc mam dwa zadanka których nie potrafie rozwiazac.
Bardzo mi zalezy zeby ktos z Was podał mi ich roziwazanie.
zad1
Przygotowano stezony rozwór kwasu solnego,nasycajac chlorowodorem 10% roztówr kwasu o gęstości 1,04 g/cm szescienny.Otzrymano 500 cm szesciennych 20% rozworu o gestosci 1,1 g/cm szescienny.Oblicz
:a objetosc poczatkowa roztworu 10%
b) objetość chlorowodoru którym nasycono roztwór 10%
zad2
Przygotowywano 100cm szesciennych 10 do potegi -3 molowego rztworu AgNO3.Poniewaz jest to roztwór bardzo rozcienczony wybrano nastepujacy sposób:odwazono wiekszą odwazkę rozpuszczono ja w kolbie o pojemnosci 500cm szesciennych po czym z tego roztworu pobrano próbke 10cm szesciennych i rzcienczono do oczekiwanej objetosci 100cm szesciennychOblicz jaka mase AgNO3 odwazono?
Licze na wasza pomoc
roztwory.
Re: roztwory.
Zad.1
Dane:
roztwór 1:
Cp1 = 10%
d1 = 1,04 g/cm3
roztwór po dodaniu HCl(g)
Cp2 = 20%
d2 = 1,1 g/cm3
V2 = 500 cm3
Szukane:
a) V1 = ?
b) V HCl(g) = ?
Rozw.
mr2 = d2 * V2
mr2 = 1,1g/cm3 * 500cm3 = 550 g
ms2 = mr2 * (Cp/100)
ms2 = 550g * 0,2 = 110g
x - masa dodanego HCl(g)
ms1 = ms2 - x
mr1 = mr2 - x
(ms2 - x) / (mr2 - x) = 0,1
(110g - x) / (550g - x) = 0,1
liczysz tu sobie ładnie i wychodzi: x = 61,1 g
ms1 = 110g - 61,1g = 48,9g
mr1 = 550g - 61,1 = 488,9
a)
V1 = mr1 / d1
V1 = 488,9g / (1,04g/cm3) = 470,1 cm3
b)
V HCl(g) = V2 - V1
V HCl(g) = 500cm3 - 470,1cm3 = 29,9 cm3
Zad.2
Dane:
M AgNO3 = 170 g/mol
roztwór otrzymany:
V2 = 100cm3 = 0,1dm3
Cm2 = 0,001 mol/dm3
roztwór początkowy rozcieńczany:
V1 = 10cm3 = 0,01dm3
Cm1 = Cm2 * 10 = 0,01 mol/dm3
Rozwiązanie:
liczba moli AgNO3 w 10cm3 roztworu początkowego rozcieńczanego:
n1 = V1 * Cm1
n1 = 0,01dm3 * 0,01mol/dm3 = 0,0001 mola
liczba moli AgNO3 w 500 cm3 roztworu początkowego:
n = 0,0001 mola * 50 = 0,005 mola
m AgNO3 = M AgNO3 * n
m AgNO3 = 170g/mol * 0,005 mola = 0,85 g
Mam nadzieję, że gdzieś się nie wywaliłam W końcu późno jest, nie?
Pozdr
Dane:
roztwór 1:
Cp1 = 10%
d1 = 1,04 g/cm3
roztwór po dodaniu HCl(g)
Cp2 = 20%
d2 = 1,1 g/cm3
V2 = 500 cm3
Szukane:
a) V1 = ?
b) V HCl(g) = ?
Rozw.
mr2 = d2 * V2
mr2 = 1,1g/cm3 * 500cm3 = 550 g
ms2 = mr2 * (Cp/100)
ms2 = 550g * 0,2 = 110g
x - masa dodanego HCl(g)
ms1 = ms2 - x
mr1 = mr2 - x
(ms2 - x) / (mr2 - x) = 0,1
(110g - x) / (550g - x) = 0,1
liczysz tu sobie ładnie i wychodzi: x = 61,1 g
ms1 = 110g - 61,1g = 48,9g
mr1 = 550g - 61,1 = 488,9
a)
V1 = mr1 / d1
V1 = 488,9g / (1,04g/cm3) = 470,1 cm3
b)
V HCl(g) = V2 - V1
V HCl(g) = 500cm3 - 470,1cm3 = 29,9 cm3
Zad.2
Dane:
M AgNO3 = 170 g/mol
roztwór otrzymany:
V2 = 100cm3 = 0,1dm3
Cm2 = 0,001 mol/dm3
roztwór początkowy rozcieńczany:
V1 = 10cm3 = 0,01dm3
Cm1 = Cm2 * 10 = 0,01 mol/dm3
Rozwiązanie:
liczba moli AgNO3 w 10cm3 roztworu początkowego rozcieńczanego:
n1 = V1 * Cm1
n1 = 0,01dm3 * 0,01mol/dm3 = 0,0001 mola
liczba moli AgNO3 w 500 cm3 roztworu początkowego:
n = 0,0001 mola * 50 = 0,005 mola
m AgNO3 = M AgNO3 * n
m AgNO3 = 170g/mol * 0,005 mola = 0,85 g
Mam nadzieję, że gdzieś się nie wywaliłam W końcu późno jest, nie?
Pozdr
-
- Podobne tematy
- Odpowiedzi
- Odsłony
- Ostatni post
-
- 0 Odpowiedzi
- 3154 Odsłony
-
Ostatni post autor: Toffifi
18 mar 2015, o 18:21
-
- 2 Odpowiedzi
- 4029 Odsłony
-
Ostatni post autor: swistak
22 paź 2014, o 23:03
-
- 7 Odpowiedzi
- 10432 Odsłony
-
Ostatni post autor: Adax82
12 maja 2015, o 13:46
-
- 12 Odpowiedzi
- 2339 Odsłony
-
Ostatni post autor: medycznaaa
11 sty 2015, o 11:29
-
- 5 Odpowiedzi
- 1812 Odsłony
-
Ostatni post autor: Blaze
9 maja 2020, o 18:58
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości