Wzory związków

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

Wzory związków

Post autor: bear663 »

jak ustsli wzory zwiazkow azotekmagnezu magnez bedzie 2 wartosciowy a azot 5 czy inaczej
a fosfork wapnia wapn ma 2 wartosciowosc a fosfor?
moglby mi to ktos wyjsnic?
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2007, o 10:01 przez bear663, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Wzory związków

Post autor: Medycyna Lwów »

azot i fosfor w tych związkach są na -III stopniu utlenienia.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Wzory związków

Post autor: DMchemik »

a mówiąc jeszcze prościej są trójwartościowe, reszta chyba nie jest już problemem
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

hmmmm

Post autor: bear663 »

mam taki problem jak to w koncu jest z tymi stopniami utleniania ierwiastkow mam podac min i max sto utlwnienia pierwiastka na podstawie konfiguracji. np Cu czyli max bedzie wynosil +11 a min ile wiemnp ze dla siarki ktora lezy w grue glownej stopnie wynosza + IV, +VI a min - II dobrze to jest? a bnp dla azotu N wynosza +I, +III, +V a min - III


MOGLBY MI KTOS TO WYTLUMACZYC PLOSSSEE
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: Wzory związków

Post autor: Andzia »

Stopień utlenienia nie może wynosić +11. Bo oktet wynosi 8 elektronów. A z tego wynikałoby, że miedź ma do oddania 11 elektronów. A przecież max elektronów walencyjnych to 8, z czego pełen oktet mają tylko gazy szlachetne (patrz 18 grupa).
Musisz rozpisać wszystkie pierwiastki klatkowo (będzie łatwiej) i zobacz wtedy, które i ile jest niesparowanych. One mówią nam o stopniach utlenienia. Zrób to i wtedy pytaj konkretnie czego nie rozumiesz.
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

aaaaaaa

Post autor: bear663 »

chyba juz wiem co nieco. czyli np 17 grupa ma konfiguracje ns2 np5 czyli jest jeden elektron niesparowany tak czyli bedzie min stop na -1 ? a max na 7 i chyba tez moze miec takie stopnie jak V i III

i 16 grupa ma ns2np4 czyli sa 2 elektr niesparowane czyli -2 a max VI ?

dobrze to rozumiem ))

[ Dodano: Wto Wrz 25, 2007 20:44 ]
czyli jak bedzie wygladal ten przyklad na Cu mam ustalic stopnie utlenienia min i max dla tego pierwiastka .
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: Wzory związków

Post autor: Andzia »

Już powoli łapiesz. Ale pamiętaj, że najlepiej jest rozpisać KLATKOWO, wtedy wszystko ładnie widać co i jak.
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

...

Post autor: bear663 »

dzieki za pomoc wszystkim:) ale wciaz nie wioe jak stopnie przyjmuja pierwiastki w grupach pobocznych np Cu ? bedzie miec - 1 stopien bo ma jeden nie sparowany elrktron? a max il edzie wynosil?

Andzia moglabys mi to wytlumaczyc )))))
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: Wzory związków

Post autor: Andzia »

Już Ci mówiłam - ROZPISZ SOBIE KLATKOWO. To podstawa dla kogoś, kto nie widzi w lot. Rozpisz sobie, wtedy wszystko widać jak na dłoni. Nie umiesz tego?
A miedź nie ma 1 niesparowanego, ale 3, bo tak jak powiedziałam, jest anomalią.
I dlatego jego stopień utlenienia waha się od 1-3.
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

..

Post autor: bear663 »

co to znaczy ze jest anomalia ehhhh(



a jak bedzirmy ustalac stopnie utleniania dla pierwiastkow grup pobocznych np dla mn fe czy innych prosze moglabys mi to wyjsnic // BEDE BARDZO WDZIECZNY )
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: Wzory związków

Post autor: Andzia »

co to znaczy ze jest anomalia ehhhh(
Coś odbiegającego od normy. W tym wypadku - pierwiastek, który jest wyjątkiem, jeśli chodzi o rozmieszczanie elektronów. Elektrony w chromie i miedzi inaczej zapełniają powłoki walencyjne. Nie dopełniając pary na podpowłoce 4s, a przenosząc ten elektron na 3d. Takie wyjątki, które należy zapamiętać. Miedź występuje na 1, 2, 3, 4, ale najczęściej jest to +1, +2.
bear663 pisze:dla mn fe
Fe bardzo podobnie, tyle że on nie jest wyjątkiem i podpowłokę 4s zapełniasz całkowicie. I następnie wypełniasz 3d. Co daje Ci cztery wolne elektrony i dwa sparowane. Teoretycznie może występować na 2, 3, 4, 6 stopniach. Ale najczęściej jest to albo +2 albo +3. I nie ma co czarować, zapamiętaj.
bear663
Posty: 86
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 11:50

Re: Wzory związków

Post autor: bear663 »

ehhh a dla innych np Co ? Ni? bedzie ppdobnie jak w przypafku Fe ? czy calkowici inne przyjmuja ? czyli porostu musze to zapamietac tyych stopni sie ni odczytuje na podstawie konfiguracji? musze wykuc na pamiec je?
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: Wzory związków

Post autor: Andzia »

bear663 pisze:tyych stopni sie ni odczytuje na podstawie konfiguracji? musze wykuc na pamiec je?
Odczytuje, ale nie wszystkie da się wytłumaczyć na podstawie konfiguracji w sposób logiczny.
bear663 pisze:Co ? Ni?
Tu będzie normalnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości