Utlenowanie a utlenienie?

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
crix312
Posty: 11
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 18:59

Utlenowanie a utlenienie?

Post autor: crix312 »

Witam.
Mam problem z zadaniem, a dokładnie z odpowiedzeniem na pytanie które brzmi: Dlaczego mówimy że krew ulega utlenowaniu a nie utlenieniu?
Myślałem żeby poszukać definicji utlenienia i utlenowania i utlenowania właśnie definicję znalazłem

Kod: Zaznacz cały

bryk.pl/s%C5%82owniki/s%C5%82ownik_biologiczny/87615-utlenowanie.html
jednak nie znalazłem definicji utleniania.
Bardzo prosiłbym bym o pomoc.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Utlenowanie a utlenienie?

Post autor: Batha »

utlenienie polega na zmianie stopnia utlenienia substancji, w wyniku reakcji chemicznej, w przypadku krwi oznaczałoby to, że żelazo w hemie przeszło z SU II na III. A takie żelazo nie mogłoby już transportować tlenu, więc straciłoby swoją funkcję biologiczną.
prócz tego, jeśli żelazo by się utleniło, to coś musiałoby SU obniżyć. I nie mógł to być tlen. tlen musi być na SU równym zero, żeby potem w łańcuchu oddechowym mógł przyjmować elektrony.

może nie znalazłeś tam def. utlenienia, gdyż tego terminu nie używa się w biologii
crix312
Posty: 11
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 18:59

Re: Utlenowanie a utlenienie?

Post autor: crix312 »

Dziękuje za odpowiedź. Jednak nie do końca się z tobą zgadzam ponieważ np. w procesie utleniania wewnątrzkomórkowego następują 3 procesy 1 glikoliza 2 cykl krebsa 3 utlenianie końcowe. Więc jednak używa się tego terminu w biologi. Chyba że coś źle rozumiem. Mógłbym prosić o jakąś troche jaśniejszą odpowiedź ponieważ i chemia i biologia nie jest moją dobrą stroną.
Prodigy
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2008, o 19:21

Re: Utlenowanie a utlenienie?

Post autor: Prodigy »

poprostu klew utlenowana to taka w ktorej hemoglobina jest polaczona z tlenem dajac oksyhemoglobine ( polaczenie nei jest trwale) by moc go transportowac po oddaniu tlenu wraca do hemoglobiny a utlenienie czegos to proces chemiczny polegajacy na zmianie wlaswiosci chemicznych zwiazku proces trwaly
crix312
Posty: 11
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 18:59

Re: Utlenowanie a utlenienie?

Post autor: crix312 »

I to jest konkretna odpowiedź której potrzebowałem - dzieki wielkie .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości