Wycinka drzew

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Elejno

Wycinanie lasów

Post autor: Elejno »

¦wiatowe tempo wycinania lasów:
1 hektar na sekundę
860 km2 dziennie
310 tysięcy km2 rocznie: to prawie powierzchnia Polski

Czy my Polacy moŻemy coś zrobić aby uratować choć częśc tych lasów?
W Polsce po wyborach będzie pewnie tak samo.
adammm
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2007, o 13:49

Wycinka drzew

Post autor: adammm »

Potrzebuję informacji ile w Polsce wycina się drzew, a ile ich sadzi. Czekam na odpowiedź z Waszej strony. Pozdrawiam!
kater
Posty: 15
Rejestracja: 20 sie 2006, o 10:57

Re: Wycinka drzew

Post autor: kater »

PGL Lasy Państwowe w ostatnich latach pozyskiwało od 20 do nieco ponad 25 mln metrów sześciennych drewna rocznie, tymczasem przyrost drewna na pniu w polskich lasach był w tym samym czasie ponad dwukrotnie wyższy. Dzięki temu zasobność lasów zarządzanych przez PGL LP stale rośnie – od około 150 m3 na 1 ha na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych do 215 m3 na 1 ha w chwili obecnej. Ocenia się, że „na pniu” w lasach mamy 1,5 mld m3 drewna. Duża część pozyskiwanej grubizny pochodzi z cięć przygodnych, powstałych na skutek klęsk takich jak pożary czy huraganowe wiatry. W rekordowym w ostatnich kilkunastu latach roku 2002 aż 40 procent pozyskanej grubizny stanowiły wywroty, złomy i posusz, głównie za sprawą bezprecedensowej klęski huraganu w Puszczę Piską.

PGL LP zalesia rocznie dziesiątki tysięcy hektarów. W roku 2005 był to blisko 42 tys. hektarów, z tego 3,7 tys. stanowiły odnowienia naturalne, blisko 30 tys. odnowienia sztuczne, a resztę zalesienia gruntów porolnych. Do zalesienia tak olbrzymich obszarów potrzebne są setki milionów sadzonek wszystkich rodzimych gatunków drzew leśnych, które hoduje się szkółkach leśnych. Dodatkowo szkółki Lasów Państwowych produkowały sadzonki potrzebne m.in. do wykonania ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesień, w myśl której właściciele gruntów rolnych słabej jakości mogą z pomocą państwa zalesić je.
adammm
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2007, o 13:49

Re: Wycinka drzew

Post autor: adammm »

Kater - o to mi chodziło! Wielkie dzięki. Już Ci dajępomógł".

[ Dodano: Czw Mar 01, 2007 15:40 ]
Mam jeszcze 1 pytanie - ile potrzeba drewna przykładowo na 1 ryzę papieru. albo 100 ryz?
miodzio
Posty: 123
Rejestracja: 8 gru 2006, o 18:23

Wycinanie drzew

Post autor: miodzio »

Witam. Nigdzie nie mge znaleźć informacji o tempie wycinania drzew na świecie i w Polsce. Jeżeli ktoś zna owe informacje to prosiłbym o udzielenie. Dane te potrzebne są do referatu o lasach świata.

W miare możliwości prosiłbym też o negatywne skutki wycinania pojedyńczych drzew, nie lasów.
mesene
Posty: 72
Rejestracja: 16 sty 2007, o 17:17

Re: Wycinanie drzew

Post autor: mesene »

"Pomiędzy rokiem 900 a 1990 okrywa leśna Europy zmniejszyła się z 90% powierzchni pierwotnej do 20%, w wyniku przekształcenia w ziemie uprawne. lasy powoli odzyskuja to swoje tereny, np. we Francji 3% w ciągu ostatnich 20 lat, w Polsce 35% od roku 1950, natomiast sytuacja lasów tropikalnych pogasza się wręcz dramatycznie. Ciężko sporządzić statystykę na ten temat, ponieważ dane są często zaniżone z przyczyn politycznych. Poza tym rozmiarydzikiego wyrębu są bardzo duże i awet przedsiębiorstwa posiadające oficjalne zezwolenia ukrywają niekiedy częśc swojej działalności (według rządu brazylijskiego nielegalny obrót drewnem jes czterokrotnie wyższy niż oficjalny). (.) W każdym razie FAO szacuje, ze pomiędzy rokiem 1980 a 1995 uległo zniszczeniu co najmniej 200 milionów hektarów lasów pierwonych (tj 10% całości tropikalnych zasobów leśnych na świecie). Każdego roku tracimy kolejne 14 mln ha."
Yves Sciama, mały atlas gatunków zagrożonych

Przy okazji serdecznie polecam tą książkę
miodzio
Posty: 123
Rejestracja: 8 gru 2006, o 18:23

Re: Wycinanie drzew

Post autor: miodzio »

Już znalazłem światowe tempo wycinania lasów. Dla ciekawych podaje informacje.

Światowe tempo wycinania lasów:
1 hektar na sekundę
860 km2 dziennie
310 tysięcy km2 rocznie: to prawie powierzchnia Polski
gosia

Re: Wycinanie drzew

Post autor: gosia »

straszne, Żeby ludzie przynajmniej tyle sadzili nowych
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Wycinanie drzew

Post autor: Pablo »

Moim zdaniem powinno byc tak jak kiedyś, moja mama mówiła mi kiedy Ona chodziła do szkoły to cała szkoła sadziła las, no i teraz w tej miejstowości jest bardzo fajny lasek. Gdyby każda szkoła w polsce zrobiła takąprzysługę przyrodzie napewno było by owiele lepiej

A takie pytanie: Ile kosztuje taka sadzonka drzewa, bo gdy słysze gdy przechodzą wichury i pożary to straty są ogomne
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Wycinanie drzew

Post autor: badger »

Moi rodzice tez sadzili drzewa. Jednak teraz na szczescie system sie zmienil i juz nie mozna nikogo do niczego zmuszac. Mozna by oczywiscie robic takie zajecia pozalekcyjne ale jak na wszystko na to tez brakuje pieniedzy:/
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Wycinanie drzew

Post autor: Iwus »

Wczoraj był obchodzony Dzien ziemi
w całym kraju zorganizowane były punkty zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, w których niepotrzebne już pralki, lodówki, komputery czy żelazka można było wymienić na sadzonki drzew i krzewów
W niektorych supermarketach prowadzona jest akcja dla dzieci polegająca na zbieraniu szklanyhc butelek i zminie ich na sadzonkę drzewa.

A ja jeszcze nigdy nie posadziłam drzewa
miodzio
Posty: 123
Rejestracja: 8 gru 2006, o 18:23

Re: Wycinanie drzew

Post autor: miodzio »

A ja w sobotę wykarczowałem 2 drzewka Mama kazała. Wykarczorałem, przeszkadzały jej w ogródku. Latem pewnie rzuciłem tam pestkę i tak sie już zaczeło
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Wycinanie drzew

Post autor: Pablo »

Ja nigdy w życiu nie wykarczowałem drzewa, ale niestety nigdy również nie zasadziłem . Ale mam nadzieje, że niedługo uda mi się zasadzić. No w sumie to zasadziłem dwie choinki które miałem na Boże Narodzenie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości