Wypadki i kolizje z udziałem dzikich zwierząt

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
robert_c
Posty: 3
Rejestracja: 1 lis 2006, o 23:54

Wypadki i kolizje z udziałem dzikich zwierząt

Post autor: robert_c »

Wiele dróg w Polsce przecina lasy, przecina szlaki migracji zwierząt, wchodzi w tereny cenne przyrodniczo.
Wtargnięcie zwierzęcia na drogę jest zwykle tragiczne dla tego zwierzęcia, ale też często kończy się tragicznie dla jadących samochodem, zwłaszcza gdy dojdzie do kolizji z dużym ssakiem (łoś, jeleń, dzik).

SISKOM - Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji promuje budowę nowoczesnych dróg w Polsce, które omijałyby tereny cenne przyrodniczo i były lepiej zabezpieczone przed możliwością wtargniecia dzikich zwierzat na jezdnie.
Autostrady, czy trasy ekspresowe zabezpieczone są siatkami, posiadają specjalne przepusty dla dzikich zwierząt (przynajmniej powinny), co skutecznie uniemożliwia zwierzętom wtargniecie na drogę i w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo i zwierząt i podróżujących ludzi.

Jednocześnie mamy świadomośc, że nie da się w wystarczającym stopniu zabezpieczyć wszystkich dróg przed wtarnieciem zwierząt na jezdnię. Na zwykłych szosach brakuje odpowiednich przepustów, a samo postawienie znaku A-18b nie spowoduje, że drogi staną się bezpieczniejsze.

Dlatego też przy współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie podejmujemy działania, które mają w bardziej naukowy sposób zbadać powszechność kolizji drogowych z udziałem dzikich zwierząt.
Bardzo prosimy o poświecenie kilku minut i wypełnienie poniższej ankiety:

Kod: Zaznacz cały

siskom.waw.pl/zwierzaki.htm 
Ankieta przeznaczona jest dla kierowców oraz osób często podróżujacych po Polsce samochodem, autobusem, motocyklem.
Prosimy by ankietę wypełniły zarówno osoby, które miały jakąś kolizję z dzikim zwierzęciem, jak i te, które nigdy tego nie doświadczyły.

Celem ankiety jest oszacowanie problemu kolizji drogowych z dzikimi zwierzętami. Stanowi ona uzupełnienie danych zbieranych od Policji i służb drogowych.
Będziemy czynili starania, by całość opracowania trafiła do GDDKiA i by na jej podstawie podjęto stosowne działania zmierzające do poprawienia bezpieczeństwa na drogach w Polsce poprzez zbudowanie odpowiednich przepustów dla dzikich zwierząt.

Bardzo serdecznie dziękujemy.
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: Wypadki i kolizje z udziałem dzikich zwierząt

Post autor: przyrodnik »

Zachęcam do wypełnienia ankiety.
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Wypadki i kolizje z udziałem dzikich zwierząt

Post autor: naanahanae »

ja mam tylko taką jedną uwagę ze ta ankieta nie obejmuje wszystkich możliwości.
ja bardzo dużo podrużuję jako pasażer. (ojciec jest kierowcą i często jezdze z nim dla towarzystwa, zeby nie zasnął za kółkiem a czasami zeby go zmienic na jakiś łatwiejszych odcinkach).

w kolizji ze zwierzęciem nie uczestniczyłam nigdy
ale przyznam ze nie zdarzyło mi się jechać nad ranem albo w nocy w okolicach rudzińca gliwickiego lub w lasach koło miesciny zawadzkie (chyba tak to się pisze) i nie napotkać jakiegoś zwierzaka.
poprostu jadąc nie z ojcem nie patrzymy na drogie bo jest prosta i pusciutka o tej porze tylko na pobocze. bo zawsze stoi jakaś sarenka albo lisek. współczuje ludziom który nie jeżdzą tą trasą zbyt często i nie wiedzą czego można się tam spodziewać. należało by coś z tym zrobić. wiadomo co i wiadomo jak ale niestety zawsze są sprawy ważniejsze
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Wypadki i kolizje z udziałem dzikich zwierząt

Post autor: Anex »

A ja często jak jade autem widze koty poprzejeżdżane. Makabryczny widok. A w Ruminii-tam dopiero jest to niezorganizowane, po autostradzie jedzie sobie osiołek ze swoim panem i byłam świadkiem jak nagle zjechał z toru obok drzewa, bo osiołkowi widać zachciało się jeść
aniawt5
Posty: 6
Rejestracja: 18 kwie 2008, o 10:33

przejścia dla zwierzaków

Post autor: aniawt5 »

witam wszystkich bardzo serdecznie:) chcialabym poruszyc temat który pojawił sie w zwiazku z rozpoczetmi budowami autostrad i innych drog w naszym kraju (które maja byc ukonczone na Euro 2012).Pojawia sie problem ingerencji drog w srodowisko naturalne, a dokldnie chodzi o naruszenie terenow lesnych i tym samym niszczenie naturalnego środowiska, rozdzielenie zwierzat, co ma znaczny wplyw na wielkosc populacji itd.Genialnym pomysłem jest stworzenie tak zwanychkorytarzy leśnych lub zielonych wysp. Pomysł oczwiście jest bardzo dobry tylko jak zwykle gorzej z realizacja.
Co o tym sądzicie? jakies pomysly
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: przejścia dla zwierzaków

Post autor: Aniaww »

Dobrym rozwiązaniem są autostrady wyniesione ponad poziom ziemi - na kolumnach. Z punktu widzenia ekologii przejścia np. podziemne dla płazów częściowo rozwiązują problem. Na pewno odczujemy w przyszłości skutki bagatelizowania zjawiska migracji zwierząt oraz rozprzestrzeniania roślin.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: przejścia dla zwierzaków

Post autor: badger »

aniawt5 pisze:Pomysł oczwiście jest bardzo dobry tylko jak zwykle gorzej z realizacja.
a ja słyszałem że właśnie ten pomysł będzie realizowany podczas budowy wszystkich większych dróg, chyba od niedawna drogowcy mają nawet obowiązek coś takiego robić
aniawt5
Posty: 6
Rejestracja: 18 kwie 2008, o 10:33

Re: przejścia dla zwierzaków

Post autor: aniawt5 »

obowiązek oczywiście maja, ale rzeczywistosc jest jaka jest. NIe chce z gory zakladac ze cos takiego nie powstanie ale pewne obawy sa. Jakies 100 m od mojego domu bedzie autostrada wiec mialam okazje rozmawiać z inzynierami na ten temat i szczerze mowiac dostala tylko zdawakowa odpowiedz ze no zobaczymy sie da sie zrobic, puki co mamy wazniejsze sprawy na glowie,jestesmy opoznieni z budowa.a pozatym Pan milo odpowiedzial ja sie tym nie zajmuje:) nawazniejsze mieszkam w niedaleko od lasku:)
a Tak nawiazujac do drog juz wybudowanych to jezdzac prawie codziennie droga wiodaca przez puszcze widze jak sytuacja wyglada gdy tych przejsc nie ma
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: przejścia dla zwierzaków

Post autor: Marcin I. »

Wszystko ładnie, cacy - przepisy odpowiednie niby są, budować przejścia trzeba - jak najbardziej. Problem tylko polega na tym że - w zdecydowanej większości - procesy legislacyjne trwają zdecydowanie za długo, decyzja o lokalizacji i terminie realizacji inwestycji podejmowana jest za pięć dwunasta - w związku z czym wszystko robi się w pośpiechu - co pociąga za sobą pewne konsekwencje. Odnosząc rzecz do budowy dróg i przejść dla zwierząt - nawet jeżeli powstają przy okazji robót drogowych to: po pierwsze jest ich często zbyt malo na danym odcinku drogi, a po drugie ich lokalizacja też pozostawia wiele do życzenia! Skąd niby drogowcy (projektanci własciwie) mają wiedzieć, gdzie takie przejście zlokalizować. To wymaga przynajmniej kilusezonowych obserwacji migracji zwierząt na trasie przebiegu drogi i wyznaczenia szlaków migracyjnych. Czy ktoś słyszał o podjęciu takich działań np 2-3 lata przed rozpoczeciem budowy drogi (wtedy to pewnie jescze nikt o samej drodze na danym terenie nie myśli, nie mówiąc już o przyrodzie) Obowiązkowe obecnie przy tego typu inwestycjach raporty oddziaływania na środowisko - nie ukrywajmy - tez czesto robione są tak, żeby bez większych przeszkód i w miarę mozliwości jak najszybciej można było drogę wybudować!
A to Polska właśnie.!
aniawt5
Posty: 6
Rejestracja: 18 kwie 2008, o 10:33

Re: przejścia dla zwierzaków

Post autor: aniawt5 »

Dokladnie tak jest a najciekawsze ze nawet jak juz buduja te przejscia to bez braku danych o migracji zwierzat wznosza te mosty w miejscach przypadkowych. Wszystkie elementy sa jest betonowe tak ze zwierzeta boja sie nawet do tych mostków zblizac. Projektanci zapominaja o jakiejkolwiek zieleni ktora imitowalaby naturalne srodowisko. A latwo mozna dostrezc ze w innych krajach Europy jak np Austia takie mosty mogą wrecz zachecac zwierzyne do migracji.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: przejścia dla zwierzaków

Post autor: badger »

jak widziałem w tv przejście pod jezdnią dla żab to była to po prostu rura pcv średnicy ok 30cm. Ciekawe czy jakieś zwierzę odważy się tam wejść
aniawt5
Posty: 6
Rejestracja: 18 kwie 2008, o 10:33

Re: przejścia dla zwierzaków

Post autor: aniawt5 »

a juz nie wspominajac ile trwa proces uzyskania zgody na budowe takich zielonych przesc.jak juz wyzej kolega wspomnial.wszystko przeciaga sie w czasie, a gdy jest juz zgoda to budują nie tam gdzie nalezy i nie to co nalezy:( a zwierzeta gina

[ Dodano: Pią Kwi 18, 2008 22:05 ]
z cynizmem mozna stwierdzic ze jakas wychudzona żabka moze zdola o ile taka rura nie jest czyms zatkana.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: przejścia dla zwierzaków

Post autor: Iwus »

Projektanci zapominaja o jakiejkolwiek zieleni ktora imitowalaby naturalne srodowisko
Nie zgodze sie z tym,projektowane są tzw ekomosty mające korytarze migracyjne.Jeden z takich mostów znajduje sie koło Łodzi.
Przedsięwzieć takich jest mało,bo ich koszty są ogromne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości