Wszystko o efekcie cieplarnianym - przyczyny i skutki

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
uczeñ

Wszystko o efekcie cieplarnianym - przyczyny i skutki

Post autor: uczeñ »

Szukam informacji o gazach cieplarnianych. Gdzie znajdę? PomóŻcie!
Echo

gazy

Post autor: Echo »

Kod: Zaznacz cały

eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/2835/idc/3/ 
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: gazy cieplarniane

Post autor: przyrodnik »

uczeń pisze:Szukam informacji o gazach cieplarnianych. Gdzie znajdę? Pomóżcie!
USA nie przystąpią do Protokółu z Kioto
ONZ ratyfikowało ograniczenie emisji gazów cieplarnianych
Klimat i polityka :: R. Prodi M. Wallström: Jak powstrzymać globalne ociepleni
Polska w satelitarnym programie monitoringu środowiska - GMES
Tutu

Jaki jest zwiĄzek między fotosyntezĄ a efektem cieplarnianym

Post autor: Tutu »

Jaki jest związek między fotosyntezą a efektem cieplarnianym?
Snaken
Posty: 1
Rejestracja: 23 maja 2006, o 11:41

Re: Jaki jest zwiĄzek między fotosyntezĄ a efektem cieplarnianym

Post autor: Snaken »

Taki że procesy fotosyntezy przyczyniają się do zmniejszenia poziomu CO2 w powietrzu.
A jak wiadomo CO2 (dwutlenek węgla) jest jednym z gazów cieplarnianych.
BlueSky
Posty: 40
Rejestracja: 28 wrz 2006, o 21:10

Re: Jaki jest zwiĄzek między fotosyntezĄ a efektem cieplarnianym

Post autor: BlueSky »

innymi słowy wycinanie lasów przyczynia sie do przyspieszniaefektu szklarniowego", dlatego tak ważna jest ochrona terenów zalesionych.

Przebieg procesu anabolicznego- fotosyntezy:
6H2O + 6CO2 + energia świetlna C6H12O6 + 6O2
Puenta
Posty: 39
Rejestracja: 17 lis 2006, o 13:16

Efekt cieplarniany - ważne pytanie

Post autor: Puenta »

Witam.
Trudno mi powiedzieć czy sprawa jest poważna, bo nie mam niestety doświadczenia w tej dziedzinie. Interesuję się zanieczszczeniami powietrza, czytam sobie różne informacje na temat ich postawania, skutków itp.
Jednym ze skutków zanieczyszczeń powietrza jest efekt cieplarniany, kiedyś nie był on tak poważny, bo jak wiadomo przemysł nie był tak rozwinięty jak teraz.
Czytając gdzieś, że temperatura na skalę swiatową wzrasta strasznie powoli w przeciągu setek lat, uspokoiłam się, tym bardziej kiedy dowiedziałam się, że niektóre kraje podpisały jakiśpapierek o siedmiokrotnym zmniejszeniu wydawania zanieczyszczeń do atmosfery.
Jednak to co się dzieje wcale mi się nie podoba, mieszkając w Warszawie od kilku dni codziennie słyszęjaka ładna pogoda"słoneczko świeci chce się żyć". Moim zdaniem nie jest to jednak normalne, że w połowie listopada jest taka temperatura a dzisiejsza to już wogóle, jak wiosną.
Czy jest to tylko chwilowo zmiana pogody, którą da się uzasadnić czy jednak ma coś zwiazanego z efektem cieplarnianym
Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: Efekt cieplarniany- WAżne PYTANIE

Post autor: naanahanae »

z tego co wiem to taka pogoda teraz jest spowodowana jrontami atmosferycznymi i ma być tak do końca weekendu.

je bym tego nie zwalała na efekt cieplarniany, przecież w zeszłym roku o tej porze już pożądnie sypało a zmiany wywołane efektem cieplarniamym raczej nie postępują tak szybko. zeby z zroku na rok.

jeszcze nawet nie ma zimy ani tej klimatycznej ani astronomicznej.

Zima astronomiczna rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa do momentu równonocy wiosennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 22 grudnia a 21 marca (czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). Podczas zimy astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.

Za zimę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza spadają poniżej 0 °C. Zasadniczo zimę poprzedza jesień, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy - przedzimie. Podobnie zimę od wiosny oddziela przedwiośnie.
Puenta
Posty: 39
Rejestracja: 17 lis 2006, o 13:16

Re: Efekt cieplarniany- WAżne PYTANIE

Post autor: Puenta »

Bardzo dziękuję.
Trochę się uspokoiłam, też właśnie myślalam, że efekt cieplarnainy nie ejst aż taki szybki, ale chciałam się jakoś upewnić
Eko8
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2007, o 13:13

EC

Post autor: Eko8 »

hej jesli chodi o efekt cieplarniany to wystepuje on od poczatku istnienia ziemi i zycioa na niej. To wlasnie dzieki niemu mamy w miare stałą temperature na naszej planecie i mozliwe jest zycie. Człowiek jest jedynie odpowiedzialny za jego przyspieszenie.w wyniku zwiekszania ilesci gazów szklarniowych (głównie pary wodnej, CO2) efekt cieplarniany sie nasila. Istota efektu cieplarnianego jest przetwarzanie promieniowania krótkofalowego(świetlnego) na długofaowe(cieplne) które poprzez pare wodna i CO2 nie moze sie wydostac z atmosfery wynikiem czego jest sukcesywne ocieplanie. Ostatnimi czasy dość szybko wzrasta nam srednia temperatura roczna w wyniku zanieczyszczen powietrza i emisji pary wodnej. jest jeszcze taka pesymistyczna wersja wydarzen ze jesli w takim tepie bedzie sie ocieplal klimat to mozemy pozyc jeszcze 120lat smutne ale prawdziwe.
ArH+
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2007, o 15:56

Re: Efekt cieplarniany- WAżne PYTANIE

Post autor: ArH+ »

po mojemu każdy poszczególny osobnik powinien zatroszczyć sie by nie przyspieszać tak tego efektu. wyłaczać stand-by ! Gazić zbędne światło myślałby kto Ja mogę to robić, ale powiini zrobić zakaz sostawiania światła na noc w sklepach etc W Telewizji powiino być powtarzane na każdym kroku jak oszczędzac energię, jak dobrze segregować śmieci. Pełno tego powinno być!
Eko8
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2007, o 13:13

Re: Efekt cieplarniany- WAżne PYTANIE

Post autor: Eko8 »

ArH+masz racje podstawa ochrony środowiska i ekologii jest edukacja ekologiczna!i powinnismy w niej uczestniczyć ażeby nasze dzieci rodziły sie ze swiadomoscia ze o naszą Planete trzeba dbac,a nie uczyły sie tego w szkołach czy na uczelniach. Takie akcje o ktorych mowisz sa bardzo potrzebne! wszyscy powinni działać w myśl zasadyMyśl globalnie działaj lokalnie".Lecz bez odpowiednich zapisow prawnych takich jak Traktat Amsterdamski w 1997r czy chociazby konferencja w Rio w 1992 nie jestesmy wstanie nic zrobic. Planeta musi zostac chroniona prawem bo tylko takie posuniecia sa respektowane przez nasze społeczeństwo
RastaEko
Posty: 17
Rejestracja: 23 sty 2007, o 21:41

Re: Efekt cieplarniany- WAżne PYTANIE

Post autor: RastaEko »

Eko8 wraca jeko RastaEko z powodu pomyłki Eko osiem juz jest na vortalu młodego chemika
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości