Matematyka rozszerzona - Matura 2015

Pomoc w przygotowaniu do matury z matematyki. Arkusze maturalne, zadania, odpowiedzi, klucze matury matematycznej. Wspólna nauka
Konsument
Posty: 5
Rejestracja: 10 wrz 2011, o 12:20

Matematyka rozszerzona - Matura 2015

Post autor: Konsument »

Mam dwa pytania dotyczące matury z matematyki (jedno bardziej formalne i merytoryczne, drugie bardziej pedagogiczne). Proszę o wypowiedź bardziej wtajemniczonych. Do rzeczy:

1. Jestem tegorocznym maturzystą (rocznik 95), w tym roku nie zdawałem matury z matematyki na poziomie rozszerzonym, jednak z różnych przyczyn planuję to zrobić za rok. Jeśli będę planował pisanie tego przedmiotu w 2015 roku, jaki arkusz dostanę (tj. wg nowej czy starej podstawy)? Wiem, że to pytanie było wałkowane 1500100900 razy na tym forum w różnych wariantach, ale proszę o cierpliwości i odpowiedź na moje wątpliwości. Dodatkowo, proszę o podzielenie się swoją wiedzą na temat ew. zmian w podstawie, które mogą mnie dotknąć. Słyszałem, że podstawa programowa z matmy ma być nieco poszerzona (w przeciwieństwie do np. chemii, z której zniknąć ma m.in. elektrochemia).

2. Jak zapatrujecie się na możliwość zrobienia w rok rozszerzenia z matmy na +80% u osoby, która nie realizowała go w liceum. Teoretycznie do matematyki w liceum raczej się nie przykładałem (80 % z podstawy w tym roku), ale czuję, że z dobrym korepetytorem mógłbym rozwinąć skrzydła. Myślicie, że taki plan ma szanse się udać?

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
turbodynoman
Posty: 179
Rejestracja: 2 mar 2013, o 09:22

Re: Matematyka rozszerzona - Matura 2015

Post autor: turbodynoman »

przy zachowanej systematyczności jak najbardziej jest to możliwe do zrobienia nawet bez korepetytora. Mimo wszystko jeśli możesz pozwolić sobie na korepetycje to bierz je. Będąc odpowiednio kierowanym przez korepetytora zaoszczędzisz sporo czasu .
Polecam zbiory A. Kiełbasy.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Matematyka rozszerzona - Matura 2015

Post autor: Girion »

1. nie wiadomo jeszcze, otrzymałem 2 odpowiedzi, jedna z oke poznań i druga od pani koordynator do spraw nowej matury z cke i wg nich piszesz wg nowej, gdyż nie jest to podwyższanie wyniku
Awatar użytkownika
Urtxintxa
Posty: 103
Rejestracja: 27 cze 2014, o 13:53

Re: Matematyka rozszerzona - Matura 2015

Post autor: Urtxintxa »

Co do pytania nr 1:

Wydaje mi się, że będziesz pisał tą nową maturę. Jakbyś zdawał w tym roku rozszerzoną matmę, to miałbyś potem dalej starą. Ale co do tego nie jestem pewna i mogę się mylić.

Koleżanka rok niżej mówiła mi, że ona na rozszerzeniu uczyła się granic funkcji, pochodnych i rachunku różniczkowego, więc bardzo możliwe, że mogą one wejść na maturę w przyszłym roku.

Co do pytania nr 2:

Dasz radę bez problemu. Ja miałam z podstawy 100%, a z rozszerzenia właśnie 80%. Uczyłam się sama. Tak jak turbodynoman polecam zbiory pana Kiełbasy (to taki matematyczny Witowski).

U mnie wyglądało to tak, że przygotowywałam się tylko w trzeciej klasie, co polegało na tym, że robiłam zadania, zadania i jeszcze raz zadania. Oczywiście najpierw czytałam teorię z danego działu w internecie/różnych książkach. Potem - pan Kiełbasa. Mea culpa, że w całości przerobiłam tylko I tom, II nie za bardzo (postanowiłam improwizować w zadaniach z planimetrii i stereometrii). Wyszło, jak wyszło, ale i tak jestem zadowolona z mojego wyniku, bo przygotowywałam się sama, nie pytając się nikogo o problematyczne zagadnienia. Z dobrym korepetytorem - na pewno rozwiniesz skrzydła". Życzę powodzenia
annusza
Posty: 481
Rejestracja: 17 mar 2012, o 10:29

Re: Matematyka rozszerzona - Matura 2015

Post autor: annusza »

Ja też nie miałam w szkole rozszerzenia, przygotowywałam się rok z korepetytorką i uzyskałam 88%, co mnie w pełni satysfakcjonuje. Także da się, jak najbardziej .
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Matematyka rozszerzona - Matura 2015

Post autor: Girion »

Girion pisze:1. nie wiadomo jeszcze, otrzymałem 2 odpowiedzi, jedna z oke poznań i druga od pani koordynator do spraw nowej matury z cke i wg nich piszesz wg nowej, gdyż nie jest to podwyższanie wyniku
-

To nie jest prawda, można powiedzieć oficjalnie (bo tego nie ma chyba jeszcze na stronie CKE), że osoby, które kiedykolwiek pisał starą podstawę, to wszystkie przedmioty (nowe/podwyższanie wyniku) piszą wg starej.

Dzwoniłem wczoraj do CKE, wcześniej mówili tak jak ja napisałem w poprzednim poście, ale decyzja została podjęta ok. 2 tyg. temu w konsultacji z ministerstwem edukacji. Więc piszemy po staremu.

Teraz takie moje osobiste przemyślenie: w sumie z tą matmą to chyba dobrze, bo na tej nowej podstawie są zadania na kodowanie - chyba za 4 pkt każde, ale głowy nie dam za to info, trzeba sprawdzić. Także błąd w rachunkach, niedopatrzenie - 4 pkt w dół. A na starej, o ile sposób rozwiązywania jest dobry, to tracisz 1 pkt za błąd rachunkowy. Także to jest mały
annusza
Posty: 481
Rejestracja: 17 mar 2012, o 10:29

Re: Matematyka rozszerzona - Matura 2015

Post autor: annusza »

taki tam malutki bałagan, kto by się przejmował
Awatar użytkownika
Lady Marion
Posty: 138
Rejestracja: 4 lip 2014, o 18:43

Re: Matematyka rozszerzona - Matura 2015

Post autor: Lady Marion »

Girion pisze:To nie jest prawda, można powiedzieć oficjalnie (bo tego nie ma chyba jeszcze na stronie CKE), że osoby, które kiedykolwiek pisał starą podstawę, to wszystkie przedmioty (nowe/podwyższanie wyniku) piszą wg starej.
O nie, takiego obrotu sprawy sie nie spodziewalam! A tak na serio to w sumie powinno mi byc obojetne czy pisze stara czy nowa podstawe, bo przyszloroczne nowosci maturalne, ktore dochodza mam juz opanowane dzieki studiom. Ale lepiej bym sie czula z mysla, ze zamiast jednego zadania wiecej z planimetrii moze mi trafic do rozwiazania jakas prosta granica funkcji czy policzenie prawdopodobienstwa warunkowego.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość