Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Kamilapa
Posty: 4
Rejestracja: 25 cze 2007, o 12:23

Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Kamilapa »

Słuchajcie mam takie do Was pytanie. Teraz po wakacjach będę już w trzeciej klasie liceum, moja klasa ma profil językowy i niestety biologię przez dwa lata miałam na poziomie podstawowym, a teraz w trzeciej klasie już nie będę jej wogóle miała. Bardzo chciałabym zdawać biologię na poziomie rozszerzonym, jednak nie wiem czy podołam temu zadaniu, boję się, że się nie wyrobię. Ile czasu trzeba tak mniej więcej aby przerobić cały matreiał dla klasy o profilu z rozszerzoną biologią? Czy wy też chcecie zdawać biologię rozszerzoną a jesteście w klasie o profilu podstawowym? Jak się tego wsysztkiego nauczyć? Bo przecież to nie tylko człowiek ale cała zoologia zwierzęta ale tez rośliny. Ile rozdziałów się uczyć codziennie aby zdąrzyć do października bo przecież jeszcze matura próbna. Prosze o radę to dla mnie baardzo ważne.
Awatar użytkownika
Anielica88
Posty: 247
Rejestracja: 20 maja 2006, o 18:42

Re: Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Anielica88 »

rozwiazujac testy codziennie poczynajac od grudnia jestes wstanie ja zdac w zaleznosci od twych ambicji dasz rade. jesli podstawy masz opanowane to nie ma sie czym martwic
Mała Mi
Posty: 272
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:58

Re: Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Mała Mi »

ja co prawda jestem na biol-chemie, ale znajoma z mat-fizu, która też skończyła już z biologią w LO chce zdawać rozszerzoną maturę, zaopatruję ją w notatki z lekcji, a ja sama tak czy inaczej muszę zaczynać od początku z biologią, tak na wszelki wypadek,
moim zdaniem ostre zakówanie po 5 godzin dziennie w czasie wakacji to optimum, jeśli Ci zależy żaden problem przy takim chociażby planie
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Medycyna Lwów »

szczerze zacyznajac od wrzesnia sie możesz doskonale przygotowac - wg mnie wakacje sa od odpoczynku, któy jest niezbędny, ale zrobsiz co uważasz.
Kamilapa
Posty: 4
Rejestracja: 25 cze 2007, o 12:23

Re: Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Kamilapa »

Jeśli chodzi o opanowane podstawy to też jest problem muszę wszystko jeszcvze raz powtórzyć w szczególności człowieka, roślin i zwierząt nie miałam wogóle także czekają mnie dłgie noce.
Mała Mi
Posty: 272
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:58

Re: Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Mała Mi »

dlaczego noce.? ja wstaję o 6, kończę koło 11 i mam prawie cały dzień dla siebie polecam taki rozkład nie mówiąc jużo tym że wypoczęty umysł pracuje, zmęczony - chce spać
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Marzena »

Ja też postanowiłam w wakacje od poczatku uczyc sie biologii i chemii i mam takie pytanko do Małej Mi jak sie uczysz ( w pelnym tego slowa znaczeniu ) jak postanowilas od poczatku sie uczyc.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Savok »

No dobra, to ja znow wstawie tu kilka uwag i wspomnien ze starych dobrych czasow czteroletniego liceum.

Wtedy wygladalo to tak, rany pisze jakby to byla prehistoria, a ja dinozaurem., ze istnialy fakultety. Czyli przedmiotow kierunkowych nie mialo sie juz wcale, poza tym, co na maturze. Poniewaz na fakultet byl przewaznie tylko jeden rok (tylko dobre licea mialy 2 lata fakultetow) trzeba bylo sie zmiescic z calym materialem w ten rok. Jak to sie ma do tej sytuacji? A tak, ze mature zdawali rozni ludzie, np ja po rozszerzonym angielskim, a na fakultcie byl programrozszerzony czyl taki, jak dla biologicznych klas.
Wted dawalo sie przeskoczyc z klasy ogolnej na poziom biol. w ciagu roku i dostac 6 , to teraz tym bardziej sie da, bo macie latwiej
A tak na marginesie do dobrego zdania obecnej rozszerzonej matury wystarczy wiedza podstawowa plus umiejetnosc czytania ze zrozumieniem i logicznego myslenia, wiec bez paniki. Matura tez dla ludzi i nie powinno byc z nia problemu dla kogos, kto chce
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Marzena »

Najgorsze jest to ze sie uczysz a po pewnym czasie zapominasz tak jak uczylam sie w pierwszej klasie np o komorce a teraz to niby pustka .
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Savok »

Marzena, widocznie z twoim sposob uczenia sie jest cos nie tak, jak byc powinno. Piekno biologii polega na tym, ze podstawowe informacje sa absolutnie uniwersalne (a biologia komorki do takich nalezy) i wykorzystuje sie je zawsze i wszedzie, uczac czegokolwiek.

Rozumiem, ze mozna zapomniec fizjologii roslin uczac sie o zwierzetach i odwrotnie, bo sam nie majac kontaktu z roslinami nic praktycznie nie pamietam. Ale komorki w zasadzie dzialaja zawsze na tej samej zasadzie, tak samo nie da sie zapomniec podstaw biologii molekularnej czy genetyki klasycznej, bo przeciez jaki organizm nie wezmiesz pod lupe, mechanizm jest analogiczny.
Moja rada jest taka: Jak sie uczysz staraj sie znalezc powiazanie miedzy procesami, ciagi przyczynowo-skutkowe. To bardzo ulatwia nauke biologii, jednoczesnie masz powtorke, a w glowie zostaje o wiele wiecej
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Marzena »

Bo to zalezy czego sie ucze o czlowieku to sie prawie nic nie musze uczyc bo to dlamnie jest jakby oczywisye, przyjemne i proste a jakies tam komorki czy rosliny ktorych nie lubie sie uczyc to poprostu az mi sie niechce dlatego tez pewnie dlatego zapominam ale postanowilam ze pokazdej nauce zawsze bede sobie wieczorem i nastepnego dnia przypominac to czego sie juz nauczylam mam nadzieje ze wtedy mi juz nie wylci z glowy.
Mała Mi
Posty: 272
Rejestracja: 10 kwie 2007, o 19:58

Re: Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Mała Mi »

Marzena, najpierw latałam po antykwariatach i zaopatrzyłąm sięw starolicealne podręczniki. teraz siadam nad książkami, przerabiam dziennie 2 tematy, wypisuję najważniejsze rzeczy i staram sięje zapamiętać, jak narazie idzie nieźle

Savok, co do tych fakultetów to pamiętam że były jeszcze rok temu, ale teraz przynajmniej u nas jakoś cicho o tym. a co do tej nowej matury to zdarzają się rzeczywiście pytania na inteligencję, spryt i w ogóle, ale bywają w śród nich takie że klucz przewiduje np. odpowiedź tak kosmiczną że już się bardziej nie da. i nawet jeśli napiszesz teoretycznie dobrze, to punktu nie dostajesz. ze starą maturą też tak było.?
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: Chcę zdawać biolę rozszerzoną, ale jest mały problem POMOCY

Post autor: Marzena »

Fakultety chyba moge pomarzyc z biolo nic a z chemii raptem 2 godziny a co najgorsze w 3 klasie maja byc tylko 2 godziny biologii -poprostu smieszne.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości