matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
tom_ek
Posty: 211
Rejestracja: 3 sie 2008, o 00:21

matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: tom_ek »

witam! Jak waszym zdaniem można się samemu nauczyć odpowiadać pod ułożony klucz odpowiedzi na maturę z biologii? Ciągle mam uczucie że nie potrafię praktycznie rozwiązywać arkuszy zaczyna mnie to martwić bo zdaję maturę z biologii w maju 2009 (rozszerzoną)
Zastanawiam się nad korkami. Myślicie że jest na to jakiś domowy sposób ? albo lepiej iść na korki ? (zaznaczam że nie mam jakiegoś dobrego nauczyciela z bio co świetnie potrafi przygotować do matury)
Wszystkie porady mile widziane.
Pozdrawiamzdruzgotany(no może nie przesadzajmy aż tak )tom_ek.
cahala

Re: matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: cahala »

Moim zdaniem jedynym sposobem nauki wstrzeliwania się w klucz jest rozwiązanie duŻej ilości zadań maturalnych. Przede wszystkim arkusze z poprzednich lat, jakieś testy itd. Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Matura z biologii naprawdę nie jest taka straszna
tom_ek
Posty: 211
Rejestracja: 3 sie 2008, o 00:21

Re: matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: tom_ek »

bo mój problem polega właśnie na tym, że jak czytam jakieś zadanie maturalne to robi mi się mętlik niby wiem o co chodzi i jak odpowiedziec ale nie wiem jak to sprecyzować i ująć w słowa , następnie się już denerwuję rzucam tym i porostu nachodzą mnie myśli że może jednak się nie nadaję do tego i tak w kółko d
może ktoś jeszcze cos poradzi ?
cahala

Re: matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: cahala »

absolutnie nie moŻna się poddawać i denerwować. KaŻdy na początku ma problemy z doborem słów. Warto przejrzeć arkusze i odpowiedzi do nich a potem spróbować zbudować odpowiedź własnymi słowami i tak w kółko. MoŻna teŻ po kaŻdym przeczytanym dziale w ksiąŻce sprobować samemu układać sobie pytania i na nie odpowiadać.
veg999
Posty: 87
Rejestracja: 10 maja 2008, o 23:56

Re: matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: veg999 »

Ach to odpowiadanie pod klucz. Najgorsze jest w przypadku polskiego pisanie wypracowań pod klucz. A co do biologii, to widze, że będe się porządnie musiał zabrać za te arkusze. Swoją drogą takie zadania pod klucz uniemożliwiają uczniowi wykazanie się. Dla mnie także duża trudnością jest trafienie w schemat.
cahala

Re: matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: cahala »

Dla mnie w zasadzie nie jest to jakieśokropne wstrzeliwanie się w klucz tylko taka droga najprostszego logicznego myślenia i udzielania konkretnych odpowiedzi. Wiadomo, Że jeśli posiada się wiedzę to do głowy przychodzą obszerniejsze i bardziej wyczerpujące temat odpowiedzi jednak to nie tego oczekują od nas na maturze. Tutaj mamy udzielać konkretnych odpowiedzi na konkretne pytania i trzeba o tym pamiętać bo czasem napisanie zbyt wiele jest gorsze niŻ niedopowiedzenia.
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: Milka »

HEHE, To ja Was pociesze.zauwazcie, ze nie musi byc slowo w slowo to co napisane jest w kluczu.
Te odpowiedzi, ktore podają, sa odpowiedziami PRZYKŁADOWYMI Sa rozne odpowiedzi, ja staram sie czytac dwa razy polecenie.
Kiedys miałam tak, ze chcialam zrobic zadanie szybciej niz je przeczytałam
Teraz czytam, i jak mam slowowskaż wskazuję.,scharakteryzuj charakteryzuję.
Warto podkreslac ołówkiem zdanie w trybie rozkazującym O co nas proszą, bo wiele osob pisze wszytsko to co wie na dany temati chocby wszytsko bylo prawdą, nioestety 0pkt
misiaqd
Posty: 340
Rejestracja: 14 sie 2008, o 12:15

Re: matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: misiaqd »

ta matura jest iście dziwna:) ale cóż wymagają, to nic tylko się uczyć.
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: Marcin_skc »

odpowiedź na maturze musi byc bardzo dokładna, nawet słowa które wydają się oczywiste trzeba zapisać np: podobno dawno temu było pytanie o właściwości komórek merystemtycznych u roślin, odpowiedź jaką udzieliła osoba to, że mają zdolność dzielenia się. I 0 pkt tylko dlatego ze zabrakło jednego słowa które wydalo się oczywistę a mianowicie, że mają zdolność do podziało MITOTYCZNEGO. Mi się wydaje że nie tyle chodzi o wstrzelenie się w klucz ale o takie słówka które okazują się bardzo ważne.
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: mediatan »

I dlatego uważam że klucz powinien być bardziej elastyczny. Wg mnie ocenianiepod klucz ma nadmierną tendencję do czepiania się np. pojedynczych wyrazów, które nie zawsze są aż tak ważne.
misiaqd
Posty: 340
Rejestracja: 14 sie 2008, o 12:15

Re: matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: misiaqd »

odpowiedzi do matury muszą być schematyczne, i to jest największy ból, bo ludzie którzy umieją więcej, nie mogą wykazać sie wiedzą.
cahala

Re: matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: cahala »

Bo matura z załoŻenia ma sprawdzać podstawowe wiadomości, które ma wpoić nam liceum. Na wykazywanie się wiedzą są konkursy, olimpiady itd. Odpowiedzi nie są schematyczne, są po prostu logiczne i przede wszystkim konkretne. NaleŻy pisać dokładnie to czego od nas wymagają i w tym tkwi główny problem bo większość osób, która na kaŻdym sprawdzianie w liceumlała wodę pisząc cokolwiek o danym temacie ma problem z udzieleniem konkretnej odpowiedzi.
Dib00
Posty: 339
Rejestracja: 13 lip 2007, o 14:40

Re: matura z biologii - odpowiadanie pod klucz! :)

Post autor: Dib00 »

Milka pisze:Warto podkreslac ołówkiem zdanie w trybie rozkazującym
Trafna uwaga Ludzie często robią błędy z niedoczytania. Ja np. w ten sposób straciłam punkty na maturze (w 2007 roku). Nie zauważyłam, że w zadaniu z słupkami każą wybrać sobie 3 wiersze z tabeli (i narysowałam wszystko). A nawet na tym traci się punkty. Więc. Uważajcie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 19 gości