Rozwianie wątpliwości.

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
marianek1004
Posty: 47
Rejestracja: 25 cze 2013, o 19:22

Rozwianie wątpliwości.

Post autor: marianek1004 »

Witam!
Chciałbym rozwiać moje wątpliwości dotyczące dwóch tematów.
Dlatego rośliny nazywa się typu C3 i C4 ponieważ u pierwszych, pierwszym produktem asymilacji dwutlenku węgla jest związek 3 węglowy (kwas fosfoglicerynowy), a u drugich związek czterowęglowy (szczawiooctan) ? Już widziałem niezłe bajki na ten temat i chciałbym się dowiedzieć czy ta wersja jest prawdziwa.
Drugi z kolei nurtujący mnie problem to plazmoliza. W jaki sposób może ona zachodzić jeśli ściany komórkowe roślin są nieprzepuszczalne dla wody? (Chyba że są przepuszczalne i tutaj wszystko jest jasne)

Pozdrawiam i liczę na szybkie wsparcie w natłoku myśli które kotłują się w mojej głowie. Ahhh to już 9 pozostały 3 dni męczarni.ciekawe co dadzą.
Seeba
Posty: 1300
Rejestracja: 23 sie 2013, o 13:28

Re: Rozwianie wątpliwości.

Post autor: Seeba »

Wszystko się zgadza a ściany komórkowe roślin są przepuszczalne dla wody. Przecież to podstawowy związek do życia.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rozwianie wątpliwości.

Post autor: AnnaWP »

Tak, to prawda.
Ściana jest bardzo łatwo przepuszczalna dla wody. W zasadzie w każdej ścianie jest sporo wody, zależnie od typu ściany może być nawet 60-70%. Zawartość wody zmniejsza np. adkrustacja suberyną, mniej jest też zawsze w ścianie wtórnej.

Transport wody zachodzi również przez same ściany, jest to transport apoplastowy.
marianek1004
Posty: 47
Rejestracja: 25 cze 2013, o 19:22

Re: Rozwianie wątpliwości.

Post autor: marianek1004 »

Aha , więc wszystko już jasne. Jakoś te ściany wtórne właśnie mnie zmyliły że nie przepuszczają wody, a jednak mój błąd.

Jeszcze w sumie naszły mnie kolejne pytania,więc byłbym wdzięczny za pomoc kolejny raz. Zawsze wiedziałem że tutaj są uprzejmi, wspierający a co najważniejsze mądrzy ludzie.

Jak to jest z tą ER gładkądlaczego bodajże w maturze maj 2012 była odpowiedź że służy ona do neutralizacji toksyn? Wydawało mi się że za to odpowiadają enzymy, co wskazywałoby na ER szorstki

Aminokwasyta inna funkcja prócz budowa białek to np. mogłaby być funkcja energetyczna lub że aminokwasy niebiałkowe biorą udział w cyklu ornitynowym. Co uważacie ?

Ostatnie już na dziś bo chyba zbytnio nie rozumiem pewnej kwestii. Siłą napędową w transporcie wody w roślinie jest siła ssąca liści jest ona wywołana rozumiem przez różnice w potencjale wody, kolejno w glebie, roślinie i atmosferze. A światło dostarcza energii niezbędnej temu by woda była transportowana do góry zgadza się ?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rozwianie wątpliwości.

Post autor: AnnaWP »

A jednak - ER szorstkie ma główną funkcję syntezy białek dla wielu miejsc w komórce i poza nią. Dlatego raczej nie zawraca sobie głowy czymś innym.
Słowem enzymy są w całym ER, ale w szorstkim trwa przede wszystkim produkcja nowych białek dla większej części komórki.
Aminokwasy - również sygnałowa, hormonalna, energetyczna też - mogą brać udział również w fotosyntezie C4 określonego typu.

Nie - woda nie jest transportowana w transporcie aktywnym, siła ssąca jest wystarczająca.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości