Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Arterio
Posty: 22
Rejestracja: 11 sty 2014, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Arterio »

Dzięki, Kapitan47 te odpowiedzi w książkach czasem robią taką sieczkę z mózgu :[
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: friizi »

Mógłby ktoś wypisać tą kolejność i uzasadnić, tym samym przypominając mi co nie co. Bo odpowiedzi są tak dziwne, że nie mogą znaleźć zależności:

wzrastającej mocy: 4 2 3 1
rosnącego pH: 1 3 2 4
malejącego stężenia jonów H[+]: (to chyba jasne, że to samo jak rosnącego pH)

Nie widzę zależności, myślałem o rosnącym łańcuchu węglowym, wzrastająca moc to teraz widzę, że chyba wraz ze wzrostem stałej dysocjacji, ale reszta?
Załączniki
1.jpg
Donia1101
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2015, o 13:16

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Donia1101 »

Cześć Mam problem z zadaniem z Witowskiego:

Oszacuj ilościowo i jakościowo wiązania w cząsteczce KHSO4 a swoje obliczenia umieść w tabeli. - (W nawiasie odpowiedzi prawidłowe)

W tabeli trzeba wpisać: liczbę wiązań jonowych (1) - to wiązanie K-O,
liczbę wiązań niespolaryzowanych (0) - też wiem.
Dalej zaczynają mi się schody:
Kowalencyjne spolaryzowane ogółem (5) w tym koordynacyjne (2)
Liczba wiązań sigma (5) i liczb wiązań II (0)

Kompletnie nie wiem o co 5. Szukałam wzoru ale tam nie ma zaznaczonych tych wiązań koordynacyjnych.

Brdzo proszę o wyjaśnienie i jak da radę to wzór z zaznaczonymi tymi wiązaniami wszystkimi

Pozdrawiam!
Donia1101
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2015, o 13:16

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Donia1101 »

Te wiązania II - z rozpędu napisałam, miało być wiązania pi.
Czy to chodzi o to, ze siarka z tymi tlenami po lewej stronie - to są właśnie koordynacyjne? Ona oddaje obie pary elektronowe?
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: friizi »

Mógłby ktoś napisać te równania (nie muszą być zbilansowane).
Załączniki
1.jpg
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

Donia1101 pisze:Oszacuj ilościowo i jakościowo wiązania w cząsteczce KHSO4 a swoje obliczenia umieść w tabeli.
Jak zauważyłaś, wiązanie K-O jest wiązaniem jonowym i dlatego nie liczymy go jako wiązanie sigma. Wiązania sigma/pi są wiązaniami kowalencyjnymi, czyli powstającymi w wyniku jakiegoś nakładania się orbitali dwóch atomów. Wiązanie jonowe natomiast jest wiązaniem wynikającym z dużej różnicy elektroujemności i jest wiązaniem dającym sieć krystaliczną - nie ma tu mieszania orbitali, właściwości wiązania jonowego wynikają z przyciągania ładunków różnoimiennych (potas tworzy jony naładowane dodatnio, tlen ujemnie).

Siarka w stanie podstawowym ma 6 elektronów walencyjnych. Brakujące dwa elektrony uwspólnia z atomami tlenu po lewej stronie wzoru - tym samym osiąga oktet. Oba tleny po prawej stronie potrzebują po dwa elektrony, które wezmą z atomu siarki, tworząc wiązania koordynacyjne (pamiętamy, że siarka ma już oktet i nie chce żadnych elektronów oddawać). Elektrony wiązania koordynacyjnego są przesunięte w stronę silniej elektroujemnego atomu, dlatego to wiązanie zaznaczasz strzałką z grotem skierowanym tak samo, jak przesunięte są elektrony.
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

friizi pisze:Mógłby ktoś napisać te równania (nie muszą być zbilansowane).
1. CH2=C(CH3)-CH3 + KMnO4 + H2SO4 CO2 + K2SO4 + MnSO4 + H2O
2. CH3-CH=CH-CH3 + KMnO4 + H2SO4 CH3COOH + K2SO4 + MnSO4 + H2O

Nie miałeś inf. wprowadzającej do tego zadania?
Donia1101
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2015, o 13:16

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Donia1101 »

Dzięki wielkie Sasquie za świetne wytłumaczenie. Wszystko jasne Pomyślałam później o tych po prawej, a napisałam po lewej Kobiety, mylenie stron - widzę, że i u mnie norma
Arterio
Posty: 22
Rejestracja: 11 sty 2014, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Arterio »

Witajcie mam problem z zadaniem :
2 g stopu cyny z ołowiem utleniono do tlenków cyny(iv) i olowiu (II) otrzymujac 2,346 g mieszaniny tlenków. Oblicz skład % stopu.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Arterio pisze:2 g stopu cyny z ołowiem utleniono do tlenków cyny(iv) i olowiu (II) otrzymujac 2,346 g mieszaniny tlenków. Oblicz skład % stopu.
mSn+mPb=2
mSnO2+mPbO=2.346
mSn*(MSnO2/MSn)+mPb*(MPbO2/MPb)=2.346

Rozwiązujesz układ równań (1 i 3) wyznaczając jedną z mas (np. mSn)

%Sn=(mSn/2) *100%
%Pb=100%-%Sn
Arterio
Posty: 22
Rejestracja: 11 sty 2014, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Arterio »

Miałbyś czas i wytłumaczył jak powstaje ten 3 wzór
msn*(MSno2/Msn) + mPb* (MPbO2/Mpb) = 2.346 ?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Widać, że z 1 mola metali powstaje 1 mol tlenków. Sn + O2 SnO2, Pb + 0.5 O2 PbO
Np. dla cyny:

nSn=mSn/MSn=nSnO2

mSnO2=nSnO2*MSnO2=(mSn/MSn)*MSnO2=mSn*(MSnO2/MSn)

Z ołowiem analogicznie.

To jest zupełnie to samo co mnożniki analityczne w chemii analitycznej.

fetkaedka
Posty: 83
Rejestracja: 12 maja 2014, o 17:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: fetkaedka »

Nie rozumiem jednej rzeczy:

W ogniwie miedziowo-cynkowym płytka cynkowa była umieszczona w 250cm3 0,1 molowego roztworu ZnSO4 a płytka miedziowa w 250cm3 0,1 molowego roztworu CuSO4. Ogniwo to włączono na pewien czas w obwód prądu stałego. po pewnym czasie obwód rozłączono, a płytkę miedzianą wyjęto, przemyto, osuszono i zważono stwierdzając przyrost jej masy o 0,128g.
1)Ile wynosiło stężenie jonów cynkowych w półogniwie cynkowym
2) stezenie jonów miedzi (II) w półogniwie miedziowym po doświadczeniu (zakładając, że objętość roztworu nie uległa zmianie)?

ok. Wyliczam liczbę moli Zn2+= 0,025mola które sa początkowo w roztworze.

z proporcji obliczam ile moli cynkowych ubywa
64g Cu 1mol Zn2+
0,128g Cu x
x= 0,002 mola Zn2+

no i właśnie! bo żeby otrzymać tą liczbę moli zn2+, o którą mnie pytają muszę dodać obie te wartości, a czy nie powinnam ich odjąć? w końcu cynk ulega utlenieniu więc jego masa maleje.
Proszą niech mi to ktoś jasno przedstawi, bo coś mi się miesza
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości