Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

moso pisze:mam pytanie, czy może zajść hydroliza soli nierozpuszczalnej w wodzie ? moim zdaniem jedno wyklucza drugie
Nie nierozpuszczalny tylko trudnorozpuszczalny". Węglan jest 1000 razy lepiej rozpuszczalny niż wodorotlenek. Węglan rzędu 5 mikromoli na dm3. Ale jednak.
moso
Posty: 29
Rejestracja: 15 lis 2013, o 17:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: moso »

no tablicy rozpuszczalności którą mamy dostępną na maturze wynika, że jest on nierozpuszczalny.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Po prostu ustalili sobie jakiś poziom rozpuszczalności poniżej której traktują/nazywają sól/wodorotlenek jako nierozpuszczalny. Co jednak nie jest poprawne (patrz tabele z iloczynami rozpuszczalności). BTW, nie rozumiem też co oznacza pod tabelką przy T substancja trudnorozpuszczalna (strąca się ze stęż. roztworów). Tak swoją drogą pod tabelą wyjaśnią też co rozumieją przez N - substancja nierozpuszczalna.
placebo
Posty: 8
Rejestracja: 2 paź 2011, o 19:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: placebo »

Czy ktoś potrafi rozwiązać zadanie poniżej?
ja niestety nie potrafię i nie bardzo nawet wiem jak się za to chwycić

Sporządzono roztwór przez rozpuszczenie soli uwodnionej
Na2SO3 * xH2O w wodzie. Roztwór otrzymano w ten sposób, że na każdy 1 mol jonów Na+ z soli uwodnionej użyto 20moli wody rozpuszczalnikowej. Stężenie procentowe siarczany(IV) sodu w otrzymanym roztworze wynosiło 12,96%. Oblicz współczynnik x we wzorze hydratu (x jest liczbą całkowitą)
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

placebo pisze:Sporządzono roztwór przez rozpuszczenie soli uwodnionej
Na2SO3 * xH2O w wodzie. Roztwór otrzymano w ten sposób, że na każdy 1 mol jonów Na+ z soli uwodnionej użyto 20moli wody rozpuszczalnikowej. Stężenie procentowe siarczany(IV) sodu w otrzymanym roztworze wynosiło 12,96%. Oblicz współczynnik x we wzorze hydratu (x jest liczbą całkowitą)
Czyli na mol soli wzięto 40 moli wody:

CNa2SO3=MNa2SO3/(MNa2SO3+((40+x)*18)=126/(126+((40+x)*18))=0.1296

x = 7
kinollo
Posty: 1
Rejestracja: 20 mar 2015, o 22:44

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kinollo »

Czy ktoś może pomóc mi rozwiązać to zadanie bo pojawiało się już parokrotnie na forum ale nie było na nie odp :
Siarka w postaci pary tworzy cząsteczki ośmioatomowe S8 oraz cząsteczki dwuatomowe S2
Oblicz, w jakim stosunku objętościowym reaguje z wodorem para siarki zawierająca 20 % obj. S2 i 80 % obj. S8 ,wiedząc ,że produktem reakcji jest siarkowodór, wynik podaj w
postaci najmniejszych liczb całkowitych.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

0.2 S2 + 0.8 S8 + 6.8 H2 6.8 H2S
1:6.8=5:34

Arterio
Posty: 22
Rejestracja: 11 sty 2014, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Arterio »

Czy ktoś pomoże ?
W probówce prażono 5g CaCO3. Gdy przerwano prażenie zawartość procentowa (masowo) tlenku wapnia w mieszaninie ciał stałych wynosiła 12,3% . Oblicz masę węglanu wapnia w probówce po wykonaniu doświadczenia.

Ogólnie zrobiłem to tak

Caco3 +CaO +Co2 = 5g

CaCO3 + CaO = m

12.3%m = Cao

12.3%m *11/14 (to 11/14 ze stosunku MCO2 i CaO)

5 = m + 0.123*11/14 *m

m = 4.56 g

Wyszło mi 4 g CaCO3
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Jakiej pomocy oczekujesz?

Arterio
Posty: 22
Rejestracja: 11 sty 2014, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Arterio »

Nie wiem czy dobrze to rozwiązałem (chodzi o wynik) i czy jest jakiś inny sposób na rozwiązanie tego zadania ?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Spr:

(0.56/4.56)*100%=12.28%=12.3%

Ile powstało CO2:

mCO2=mCaO*(MCO2/MCaO)=0.56*(44/56)=0.44 a więc sumuje się do 5g.

Arterio
Posty: 22
Rejestracja: 11 sty 2014, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Arterio »

Sprawdzić sprawdziłem mimo wszystko dzięki za poświęcony czas
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Pisałeś, że nie wiesz czy Ci dobrze wyszło, hmm.

X - pozostały węglan

5-X ten co się rozłoźył

mCaO=(5-X)*(56/100)

% CaO = mCaO/(mCaO+X)=0.123

Podstawić przedostatnie wyrażenie i wyznaczyć X.

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości