Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
pesel

[Link] Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

emilia_
Posty: 46
Rejestracja: 14 lip 2014, o 12:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: emilia_ »

pesel pisze:
fetkaedka pisze:Do 500cm3 roztworu wodorotlenku sodu o ph 12 wprowadzono taką objetość chlorowodoru w warunkach normalnych że ph roztworu po zakończeniu doświadczenia wynosiło 3. objętośc roztworu nie uległa zmianie.
Oblicz objetośc chlorowodoru wprowadzonego do układu.
pH=12 CNaOH=0.01 nNaOH=0.5*0.01

pH=3CHCl(nadm)=0.001 nHCl(nadm)=0.5*0.001 (nadmiar)

Czyli łącznie dano tyle moli HCl ile było moli NaOH (aby zobojętnić) no i dodatkowo aby pozostał ten nadmiar HCl.

nHCl= nNaOH+nHCl(nadm)

VHCl=nHCl*Vm

Nie rozumiem.przecież ph=3 to jest po reakcji więc dlaczego z tego ph wyliczasz nHCl
emilia_
Posty: 46
Rejestracja: 14 lip 2014, o 12:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: emilia_ »

emilia_ pisze:
pesel pisze:
fetkaedka pisze:Do 500cm3 roztworu wodorotlenku sodu o ph 12 wprowadzono taką objetość chlorowodoru w warunkach normalnych że ph roztworu po zakończeniu doświadczenia wynosiło 3. objętośc roztworu nie uległa zmianie.
Oblicz objetośc chlorowodoru wprowadzonego do układu.
pH=12 CNaOH=0.01 nNaOH=0.5*0.01

pH=3CHCl(nadm)=0.001 nHCl(nadm)=0.5*0.001 (nadmiar)

Czyli łącznie dano tyle moli HCl ile było moli NaOH (aby zobojętnić) no i dodatkowo aby pozostał ten nadmiar HCl.

nHCl= nNaOH+nHCl(nadm)

VHCl=nHCl*Vm

Nie rozumiem.przecież ph=3 to jest po reakcji więc dlaczego z tego ph wyliczasz nHCl


A już rozumiem.ph=3 czyli musiał być nadmiar HCl

dzięki
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

Ja mam bardziej techniczne pytanie. Kiedy wykres ma być linią prostą (tj. punkty łączymy liniami prostymi), a kiedy np. łukiem? Zawsze to robię trochę na czuja, z reguły się udaje, ale nie zawsze.
Awatar użytkownika
Norcy
Posty: 37
Rejestracja: 16 sie 2014, o 22:55

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Norcy »

witam,
mam takie pytanie, czy jeżeli mam zapisać równanie jonowe skrócone reakcji zobojętniania kwasu ortofosforowego(V) za pomocą zasady potasowej to czy kwas ma zostać w formie cząsteczki (skoro jest słabym elektrolitem) czy powinien zostać rozpisany jednak na jony i skrócony ?
Pojawiły mi się sprzeczne rozwiązania, ponieważ w szkole np. kwas HNO2 pozostawał w postaci cząsteczki . Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Subby
Posty: 110
Rejestracja: 28 lip 2014, o 00:18

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Subby »

Moi drodzy, mam pytanie do zadania.
Reakcja hydrolizy pewnego estru przebiega według równania
R1COOR2 + H2Olt=== R1COOH + R2OH
Stęzeniowa stała równowagi tej reakcji ma w okreslonych warunkach wartość równą 1.
Załóżmy, że stan równowagi ustalił się w sytuacji kiedy liczba moli wszystkich reagentow wynosiła 1.

Do znajdującego się w stanie równowagi ukladu wprowadzono dodatkowo jeden mol estru. Ustal na podstawie odpowiednich obliczeń, ile moli estru bedzie znajdowalo się w ukladzie po ponownym osiągnieciu przez niego stanu równowagi".

Mój problem tyczy się głównie wypełnienia tabeli.
W moim rozwiązaniu, wyszło mi, że 1,8 mol estru pozostanie w stanie równowagi, natomiast, w odpowiedziach podane jest że jeden i jedna trzecia mola estru pozostanie w stanie równowagi.

I teraz mam pytanie, która odpowiedz jest poprawna?
Moja tabelka wygląda mniej więcej tak
1.jpg
Natomiast, w odpowiedziach zamiast x+1 w kwasie i alkoholu w stanie równowagi jest po prostu x".

Przez co moje równanie wygląda następująco
(1+x)^2/(2-x)(1-x)
1+2x+x^2=x^2-3x+2
-5x=-1
x=0.2 mol
2-0.2=1.8 mol estru

W odp.
x^2/(2-x)(1-x)=1

Z góry dzięki za pomoc
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: friizi »

Mógłby ktoś wytłumaczyć tak w skrócie stereoizomerię tzn. skąd mam wiedzieć kiedy jest konfiguracja D, a kiedy L - jak dotąd zrozumiałem z tego tyle, i pamiętam, że węgiel asymetryczny to ten z hybrydyzacją sp3 tzn. połączony z 4 różnymi podstawnikami, dodam zdjęcie z repetytorium, żebyście pokazali mi to na przykładzie:
1.jpg
I co z tym minusem i plusem? Jak to też się określa? Jutro wieczorem zerknę do podręcznika Różaka, to może się dowiem, ale chciałbym jednak skończyć jutro zadanka. Tzn, wiem, że chodzi o skręcalność światło spolaryzowanego, i że jest to wyznaczane doświadczalnie, ale mam to wiedzieć czy nie?

I jeśli mówi się, że coś jest chiralne lub achiralne to odnosi się do jednego z węgli, czy całego związku?

A i wzór sterochemiczny też ogarniać?

PS: Dałby ktoś radę podrzucić link do matur z rozszerzonej najlepiej z próbnych i inne niż są na stronie OKE itd.?
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

friizi pisze:skąd mam wiedzieć kiedy jest konfiguracja D, a kiedy L
To zależy od położenia grupy -OH przy ostatnim asymetrycznym atomie węgla. Jeśli jest ona po lewej stronie, wtedy mamy izomer L. Jeśli po prawej, izomer D.
friizi pisze: Tzn, wiem, że chodzi o skręcalność światło spolaryzowanego, i że jest to wyznaczane doświadczalnie, mam to wiedzieć czy nie?
Nie.
friizi pisze:I jeśli mówi się, że coś jest chiralne lub achiralne to odnosi się do jednego z węgli, czy całego związku?
Jeśli masz w cząsteczce chiralny atom węgla, to z automatu cała cząsteczka jest chiralna.
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: friizi »

sasquie pisze:.
Dzięki, a można by jeszcze prosić o wytłumaczenie tej chiralności, bo mam problemy, żeby ją dostrzec lub nie.

I znasz może stronkę z podobnym zasobem matur do biologii?
kasia424
Posty: 17
Rejestracja: 30 gru 2014, o 16:21

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kasia424 »

Do roztworu zawierającego 2 mole azotanu(V) srebra(I) dodano rozcieńczony roztwór zawierający 4 mole kwasu chlorowodorowego (reakcja I). Powstały osad odsączono, a do przesączu dodano roztwór zawierający 1 mol wodorotlenku wapnia (reakcja II).
a) Napisz w formie cząsteczkowej równanie reakcji I i w formie jonowej skróconej równanie reakcji II.
b) Określ pH roztworu otrzymanego w reakcji przesączu z wodorotlenkiem wapnia, stosując zapis: pH=7 lub pH<7 lub pH7.
Wytłumaczy mi to ktoś?
kasia424
Posty: 17
Rejestracja: 30 gru 2014, o 16:21

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kasia424 »

plus jeszcze to zadanie:
Cząsteczka aminokwasu o wzorze ogólnym H2N–CH(R)–COOH w silnie kwasowym roztworze ma dwie grupy o charakterze kwasowym: (I) –NH3+ i (II) –COOH. Stałe kwasowości Ka (stałe dysocjacji) dla obu grup wynoszą: Ka(I)≈10–10, Ka(II)≈10–3.
Oceń, która grupa kwasowa w pierwszej kolejności będzie oddawała proton, gdy do zakwaszonego roztworu aminokwasu doda się zasadę. Odpowiedz i zilustruj zachodzący proces, zapisując w formie jonowej skróconej równanie reakcji tego aminokwasu (w formie występującej w środowisku kwasowym) z zasadą.
W pierwszej kolejności będzie oddawała proton grupa
Równanie reakcji:
Toffifi
Posty: 49
Rejestracja: 3 sty 2015, o 13:32

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Toffifi »

w roztworze kwasu cyjanowodorowego hcn o stężnieu 0.01, stężenie jonów wodorowych wynosi 5 *10^-7. Oblicz pH roztworu oraz stałą dysocjacji. Nie rozumiem tego zadania poniewaz HCN dysocjuje sie na H+ +CN- i tu tak jakby HCN =H+

Moja próba rozwiąznia pH= 7.7. źle
PROSZE O WYTŁUMACZENIE I ROZWIĄZANIE
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Toffifi pisze:w roztworze kwasu cyjanowodorowego hcn o stężnieu 0.01, stężenie jonów wodorowych wynosi 5 *10^-7. Oblicz pH roztworu oraz stałą dysocjacji. Nie rozumiem tego zadania poniewaz HCN dysocjuje sie na H+ +CN- i tu tak jakby HCN =H+

Moja próba rozwiąznia pH= 7.7. źle
PROSZE O WYTŁUMACZENIE I ROZWIĄZANIE
Z kwasu wyszedł roztwór zasdowy pH7.

[H+]= 5 *10^-7 pH = 6.30

Najpierw obliczmy alfa bez żadnych niuansów (przyjmując, że stężnie jonów cjankowych jest równe stężeniu jonów wodorowych):

alfa=(5*10-7/0.01)*100%=5*10-3%

A teraz bardziej subtelnie. Przy stęzeniu jonów wodorowych w okolicy 10-7 warto uwzględniać fakt, że ich część pochodzi od wody:

[H+]total=[H+]HCN + [H+]H2O

[H+]total * [OH-]H2O=Kw

Ale [OH-]H2O=[H+]H2O

Czyli [H+]H2O=Kw/[H+]total

wracamy do pierwszego równania.

[H+]total=[H+]HCN+[H+]H2O=[H+]HCN+Kw/[H+]total

[H+]HCN=[H+]total - Kw/[H+]total=5*10-7-10-14/5*10-7=4.8*10-7=[CN-]

alfa=(4.8*10-7/0.01)*100%=4.8*10-3%
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 9 gości