Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: friizi »

sasquie pisze:.
No, faktycznie. Ale gdy już się zna tą zasadę, to da się też wyliczyć moją metodą, tylko zawsze można się pomylić czegoś nie uwzględniając. Ale wydaje mi się, że jeśli po lewej i prawej w tego typu sytuacjach, są na tym samym stopniu utleniania, i oprócz niego są jeszcze po lewej i prawej na innym stopniu utleniania to tylko te dwa bierzemy:P
adult pisze:
Ok,pomyliło mi się z sposobem obliczania gdy udział biorą dwa reduktory,wtedy należy obliczyć ich łączna zmianę utlenienia roztargnienie.
Mogłabyś podać przykład, żebym wiedział jak takie zadanie mi się trafi, bo nie bardzo rozumiem, coś jak u mnie było, że dwa różne atomy zmieniały stopień utleniania i równocześnie uczestniczyły w utlenianiu.
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

friizi pisze:Ale wydaje mi się, że jeśli po lewej i prawej w tego typu sytuacjach, są na tym samym stopniu utleniania, i oprócz niego są jeszcze po lewej i prawej na innym stopniu utleniania to tylko te dwa bierzemy:P
Można i tak, ważne, żeby zrozumieć i zapamiętać.
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adult »

friizi pisze:
adult pisze:
Ok,pomyliło mi się z sposobem obliczania gdy udział biorą dwa reduktory,wtedy należy obliczyć ich łączna zmianę utlenienia roztargnienie.
Mogłabyś podać przykład, żebym wiedział jak takie zadanie mi się trafi, bo nie bardzo rozumiem, coś jak u mnie było, że dwa różne atomy zmieniały stopień utleniania i równocześnie uczestniczyły w utlenianiu.
As2S3 HNO3 + H2OH3ASO4 + H2SO4 + NO



Odp:
3As2S3 + 28HNO3 + 4H2O 6H3AsO4 + 9H2SO4 + 28NO

bo:

2As(III) -4e 2As(V)|3
3S(-II) -24e 3S(VI)
N(V) +3e N(II)|28

ilość elektronów z procesu utleniania wynosi 28,przy azocie 3 i na krzyż
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: friizi »

sasquie pisze:
Można i tak, ważne, żeby zrozumieć i zapamiętać.
A organiczne reakcje redox, zaraz sięgnę do podręcznika, ale najlepiej nauczyć się na przykładzie:P

CH3CH2OH + K2Cr2O7 + H2SO4 CH3CHO + Cr2(SO4)3 + K2SO4 + H2O

Będzie potrzebna ta jonowo - elektronowa, czy elektronową też da radę?

I jak rozpisać stopnie utleniania takiego związku:

C6H2(NO2)3OH lub C6H2(NH2)3OH ?
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

Da się. Przy ustalaniu stopnia utlenienia węgla w łańcuchu interesują Cię tylko podstawniki związane bezpośrednio z danym atomem węgla. Przykład:

-III_+I
_CH3 - CHO (etanal)

_+II
HCOOH (kwas metanowy/mrówkowy)

friizi pisze:I jak rozpisać stopnie utleniania takiego związku:

C6H2(NO2)3OH lub C6H2(NH2)3OH ?
Jeśli redukcji/utlenieniu ulega atom z grupy funkcyjnej, wtedy stopień jego utlenienia ustalasz tylko na podstawie samej grupy. Np. dla grupy nitrowej (-NO2) atom azotu ma stopień utlenienia = +IV, dla grupy aminowej (-NH2) -II.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2015, o 17:33 przez sasquie, łącznie zmieniany 2 razy.
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: friizi »

sasquie pisze:Da się. Przy ustalaniu stopnia utlenienia węgla w łańcuchu interesują Cię tylko atomy wodoru i/lub grupy funkcyjne związane bezpośrednio z danym atomem węgla. Przykład:

-III_+I
_CH3 - CHO (etanal)

_+II
HCOOH (kwas metanowy/mrówkowy)
Wolałbym, żebyś podała przykład dla tych konkretnych moich. Bo z takimi prostymi to wiem.

Bo nie mam pojęcia jak w tamtych dwóch związkach obliczyć stopnie utleniania.
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: friizi »

sasquie pisze:
Jeśli redukcji/utlenieniu ulega atom z grupy funkcyjnej, wtedy stopień jego utlenienia ustalasz tylko na podstawie samej grupy. Np. dla grupy nitrowej (-NO2) atom azotu ma stopień utlenienia = +IV, dla grupy aminowej (-NH2) -II.
Tyle to i ja wiem, ale podobno miały mnie interesować tylko atomy węgla i wodoru, więc jaki stopień utleniania w tym związku ma węgiel?

Czy akurat w tym przykładzie interesuje mnie tylko azot:D
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

friizi pisze:
sasquie pisze:
Jeśli redukcji/utlenieniu ulega atom z grupy funkcyjnej, wtedy stopień jego utlenienia ustalasz tylko na podstawie samej grupy. Np. dla grupy nitrowej (-NO2) atom azotu ma stopień utlenienia = +IV, dla grupy aminowej (-NH2) -II.
Tyle to i ja wiem, ale podobno miały mnie interesować tylko atomy węgla i wodoru, więc jaki stopień utleniania w tym związku ma węgiel?
Mieszasz dwa przypadki. Jeśli musisz określić stopień utlenienia atomu węgla, wtedy bierzesz pod uwagę podstawniki danego atomu węgla (np. wodór). Każdy atom węgla musisz rozpatrzyć osobno, dlatego np. w CH3COOH pierwszy atom węgla ma -III stopień utlenienia, a atom węgla w grupie karboksylowej +III.

Natomiast jeżeli chcesz określić stopień utlenienia jakiegoś atomu wchodzącego w skład grupy funkcyjnej (a więc niekoniecznie atomu węgla), wtedy bierzesz pod uwagę tylko grupę.


W przypadku Twojej reakcji:

C6H2(NO2)3OH + Ti3+ + H+ C6H2(NH2)3OH + Ti4+ + H2O

redukcji ulegną atomy azotu z grup NO2, a utlenieniu ulegnie atom tytanu, dlatego nie musisz wyznaczać stopni utlenienia żadnego atomu węgla.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2015, o 17:34 przez sasquie, łącznie zmieniany 2 razy.
friizi
Posty: 136
Rejestracja: 24 gru 2014, o 15:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: friizi »

sasquie pisze: redukcji ulegną atomy azotu z grup NO2, a utlenieniu ulegnie atom tytanu, dlatego nie musisz wyznaczać stopni utlenienia żadnego atomu węgla.
No już zrobiłem te zadania i ogarnąłem:D Dzięki:P
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Adax82 »

-MatMati-,
Zapewne wzięli pod uwagę autodysocjację wody. Dla bardzo małych stężeń ma ona już konkretne znaczenie.
fetkaedka
Posty: 83
Rejestracja: 12 maja 2014, o 17:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: fetkaedka »

Do probówek w których było 10cm3 0,2molowego HCL dodano
a) do pierwszej 15cm3 0,2molowego HCL
b) do drugirj 10cm3 H2O
c) do trzeciej 15cm3 0,2molowego NaOH
Jak zmieni się wartość pH w probówkach 1-3?

Gubię się w tym zadaniu.
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

fetkaedka pisze:Do probówek w których było 10cm3 0,2molowego HCL dodano
a) do pierwszej 15cm3 0,2molowego HCL
b) do drugirj 10cm3 H2O
c) do trzeciej 15cm3 0,2molowego NaOH
Jak zmieni się wartość pH w probówkach 1-3?

Gubię się w tym zadaniu.
a). pH nie zmieniło się, dodaliśmy tej samej substancji o takim samym stężeniu (w obu przypadkach masz stężenie równe 0,2 mol/dm3)
b). pH wzrosło nie zmienia się ilość substancji rozpuszczonej, rośnie nam ilość rozpuszczalnika (wody), więc stężenie HCl spadnie, a pH r-ru wzrośnie
c). pH wzrośnie dodajemy do roztworu mocną zasadę, która zdysocjuje dając jony OH-, te z kolei zwiążą jony H+ tworząc obojętne cząsteczki wody (taka sama sytuacja będzie z jonami Na+ i Cl-)
fetkaedka
Posty: 83
Rejestracja: 12 maja 2014, o 17:27

Re: Problematyczne zadania

Post autor: fetkaedka »

sasquie pisze:
fetkaedka pisze:Do probówek w których było 10cm3 0,2molowego HCL dodano
a) do pierwszej 15cm3 0,2molowego HCL
b) do drugirj 10cm3 H2O
c) do trzeciej 15cm3 0,2molowego NaOH
Jak zmieni się wartość pH w probówkach 1-3?

Gubię się w tym zadaniu.
a). pH nie zmieniło się, dodaliśmy tej samej substancji o takim samym stężeniu (w obu przypadkach masz stężenie równe 0,2 mol/dm3)
b). pH wzrosło nie zmienia się ilość substancji rozpuszczonej, rośnie nam ilość rozpuszczalnika (wody), więc stężenie HCl spadnie, a pH r-ru wzrośnie
c). pH wzrośnie dodajemy do roztworu mocną zasadę, która zdysocjuje dając jony OH-, te z kolei zwiążą jony H+ tworząc obojętne cząsteczki wody (taka sama sytuacja będzie z jonami Na+ i Cl-)
Dziękuję, ale czy byłbyś w stanie pokazać mi zmianę pH na przykładzie jego obliczeń? Wiem, że nie sprecyzowałam zadanego pytania, ale o te obliczenia też mi się rozchodzi.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości