Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
kamuu
Posty: 76
Rejestracja: 27 sty 2015, o 14:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kamuu »

dziękuję Adax82

Awatar użytkownika
Subby
Posty: 110
Rejestracja: 28 lip 2014, o 00:18

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Subby »

Mistrzowie, mam pytanko dotyczące pisania wzorów półstrukturalnych (grupowych). W odpowiedziach do zadań wzory te zapisywane są np.
CH2(Br)-CHBr-(CH2)2-CHBr-CH2Br , czy błędem jest zapisywanie ich jako

BrBr.Br.Br
|.|||
CH2 - CH - CH2 - CH2 - CH - CH2

jeżeli takie polecenie pojawiłoby się na maturze? (Oczywiscie bez kropek, ale jakoś źle mi sformatowało tekst)
Z góry dzięki
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

Więc nie, nie będzie błędem .
Awatar użytkownika
Subby
Posty: 110
Rejestracja: 28 lip 2014, o 00:18

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Subby »

No to super, bo ten wzór jest dla mnie bardziej czytelny. A wiesz może, czy zapisanie tego początku H3C-C , a CH3-C jest błędne ? Bo zaczynam zadania z organiki i nie wiem do jakiego zapisu się przyzwyczajać
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

Oba zapisy są poprawne. Niby H3C jest poprawniejszy", bo pokazuje miejsce wiązania następnego atomu węgla, ale co z tego, skoro już następne grupy są np. -CH2- . Ja sam często łapię się na pisaniu CH3 (choć staram się wbić na stałe zapis H3C), a w odpowiedziach w witowskim oba zapisy również są stosowane wymiennie. Nie, żebym zbiór traktował jak prawdę objawioną, ale zapis CH3 nie powinien być oznaczony jako błąd (biorąc na logikę, z jakiej racji?).
Awatar użytkownika
Subby
Posty: 110
Rejestracja: 28 lip 2014, o 00:18

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Subby »

sasquie pisze:Oba zapisy są poprawne. Niby H3C jest poprawniejszy", bo pokazuje miejsce wiązania następnego atomu węgla, ale co z tego, skoro już następne grupy są np. -CH2- . Ja sam często łapię się na pisaniu CH3 (choć staram się wbić na stałe zapis H3C), a w odpowiedziach w witowskim oba zapisy również są stosowane wymiennie. Nie, żebym zbiór traktował jak prawdę objawioną, ale zapis CH3 nie powinien być oznaczony jako błąd (biorąc na logikę, z jakiej racji?).
Dzieeki wielkie za odpowiedź. Pozdrawiam Cię serdecznie

Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

Subby pisze: Dzieeki wielkie za odpowiedź. Pozdrawiam Cię serdecznie

Nie ma za co, również pozdrawiam .


Swoją drogą, dla pewności. Warunki standardowe to 298K i 1013hPa, zaś warunki normalne to 273K i 1013hPa? Takie są efekty korzystania z podręczników z różnych dekad .
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adult »

A ja mam jedno,małe pytanko dotyczące stechiometrii
Proste zadanie:
2KMnO₄→K₂MnO₄+ MnO₂ +O₂
Oblicz ile moli manganianu (vii) potasu (Kmno4) nalezy uzyc (warunki normalne) aby otrzymac 4,48 dm3 tlenu,jezeli wydajnosc tej reakcji chemicznej wynosi
75%.Wynik podaj z dokladnoscia do 4 miejsc po przecinku

i liczę: liczba moli manganianu potrzebna do reakcji wynosi O,4mola,teraz obliczam wydajność reakcji.

i tutaj się właśnie pojawiają schody mnie zawsze uczono,że jeśli wydajność reakcji chemicznej jest podana,to:
0,4-100%
x-75%
x-0,3mola

jednak wynik wynosi 0,5333mola,więc proporcja według odpowiedzi powinna wyglądać tak:
0,4-75%
x-100%
x-0,5333mola

Dlaczego właśnie wygląda w taki a nie inny sposób,skoro prawidłowa proporcja pasuje mi raczej do zdania typu: reakcja przebiegała z wydajnością? Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2015, o 20:12 przez adult, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

adult pisze:A ja mam jedno,małe pytanko dotyczące stechiometrii
Proste zadanie:
2KMnO₄→K₂MnO₄+ MnO₂ +O₂
Oblicz ile moli manganianu (vii) potasu (Kmno4) nalezy uzyc (warunki normalne) aby otrzymac 4,48 dm3 tlenu,jezeli wydajnosc tej reakcji chemicznej wynosi
75%.Wynik podaj z dokladnoscia do 4 miejsc po przecinku

i liczę: liczba moli manganianu potrzebna do reakcji wynosi O,4mola,teraz obliczam wydajność reakcji.

i tutaj się właśnie pojawiają schody mnie zawsze uczono,że jeśli wydajność reakcji chemicznej jest podana,to:
0,4-100%
x-75%
x-0,3mola

jednak wynik wynosi 0,5333mola,więc proporcja według odpowiedzi powinna wyglądać tak:
0,4-75%
x-100%
x-0,5333mola

Dlaczego właśnie wygląda w taki a nie inny sposób,skoro prawidłowa proporcja pasuje mi raczej do zdania typu: reakcja przebiegała z wydajnością? Proszę o pomoc.
Wydaje mi się, że odpowiedź jest zawarta na etapie wyliczania ilości potrzebnych moli. Zauważ, że:

x - 4,48 dm3
316g - 22,4 dm3

używane są tutaj ilości KMnO4 i O2, które rzeczywiście przereagują/powstaną. Inaczej mówiąc, jeśli 316g KMnO4 daje 22,4dm3, to x g da nam 4,48 dm3. Wynik będzie oznaczać ilość substancji, która faktycznie przereaguje. A jeśli wydajność reakcji wynosi 75%, to właśnie 0,4 mola stanowi ten procent - 0,4 mola przereaguje, zaś cała ilość potrzebnego KMnO4 wyniesie 0,4 mola + x (część, która nie przereaguje ze względu na zbyt niską wydajność procesu).


Z tymi różnymi sformułowaniami dotyczącymi wydajności reakcji chyba za bardzo wnikasz, bo sens obu zdań będzie ten sam .
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adult »

Dziękuje za odpowiedz już zapamiętam.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Adax82 »

adult,
sasquie pisze:A ja mam jedno,małe pytanko dotyczące stechiometrii
Może łatwiej będzie Ci zapamiętać taki sposób rozumowania. Wydajność, określana zwyczajowo jakimś procentem lub ułamkiem, a w technice i termodynamice nazywana sprawnością – ale chodzi o to samo, prawie zawsze jest mniejsza od 1. Są incydentalne przypadki gdzie jest ona większa od 1, ale nie będę Ci „mieszać” więc przyjmij, że jest zawsze mniejsza od 1 bo tak będziesz mieć to w zadaniach.
Teraz kwestia, jak w proporcji dokonywać zmniejszenia czy zwiększenia. Zależy to czy informacja podana jest od strony substratów czy produktów. Załóżmy, że masz kwestię, że w warunkach stechiometrycznych z 1 mola subtratu powstaje 1 mol produktu oraz wydajność reakcji wynosi 75%.
Oznacza to, że jeśli produktu otrzymano 1 mol to substratu musiało być 1/75% = 1,33 mola bo 1,333*0,75 = 1
Oznacza to także, że jeśli mieliśmy 1 mol substratu to otrzymamy 0,75 mola produktu bo 1*75% = 0,75
Bo wydajność oznacza jakąś stratę, zatem albo otrzymujemy mniej produktu niż wynika to z reakcji stechiometrycznej, albo musimy wziąć do reakcji więcej – niż wynika to z reakcji stechiometrycznej - substratu, żeby otrzymać ileś tam produktu.
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

Co to za związek (ten biorący udział w reakcji)?
Załączniki
1.jpg
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Problematyczne zadania

Post autor: adult »

Adax82 pisze:adult,
sasquie pisze:A ja mam jedno,małe pytanko dotyczące stechiometrii
Może łatwiej będzie Ci zapamiętać taki sposób rozumowania. Wydajność, określana zwyczajowo jakimś procentem lub ułamkiem, a w technice i termodynamice nazywana sprawnością – ale chodzi o to samo, prawie zawsze jest mniejsza od 1. Są incydentalne przypadki gdzie jest ona większa od 1, ale nie będę Ci „mieszać” więc przyjmij, że jest zawsze mniejsza od 1 bo tak będziesz mieć to w zadaniach.
Teraz kwestia, jak w proporcji dokonywać zmniejszenia czy zwiększenia. Zależy to czy informacja podana jest od strony substratów czy produktów. Załóżmy, że masz kwestię, że w warunkach stechiometrycznych z 1 mola subtratu powstaje 1 mol produktu oraz wydajność reakcji wynosi 75%.
Oznacza to, że jeśli produktu otrzymano 1 mol to substratu musiało być 1/75% = 1,33 mola bo 1,333*0,75 = 1
Oznacza to także, że jeśli mieliśmy 1 mol substratu to otrzymamy 0,75 mola produktu bo 1*75% = 0,75
Bo wydajność oznacza jakąś stratę, zatem albo otrzymujemy mniej produktu niż wynika to z reakcji stechiometrycznej, albo musimy wziąć do reakcji więcej – niż wynika to z reakcji stechiometrycznej - substratu, żeby otrzymać ileś tam produktu.
Świetnie wytłumaczone,dziękuje
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości