Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

kapitan47 pisze: Addycja wody, katalizatorem jest siarczan rtęci. H2SO4 to środowisko reakcji. Powstanie Hydroksy alken który ulega tautomerii
No tak, to wiem. Chodziło mi bardziej o nazwę związku ulegającego reakcji - szczerze mówiąc pierwszy raz na oczy widzę tak zapisany związek. A jeszcze lepiej byłoby, gdyby mnie ktoś oświecił, co oznaczają te 3 kreski odchodzące od pierścienia aromatycznego. Ta środkowa, ok, wiązanie C-C, ale te dwie u góry i u dołu?
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Anthrax »

Ten związek to fenyloacetylen (etynylobenzen)
Te 3 kreski oznaczają potrójne wiązanie C-C
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

Ja bym bardziej nazwał to fenyloetyn, ale pewnie to jest to samo
Castellano
Posty: 251
Rejestracja: 20 lip 2014, o 17:02

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Castellano »

Castellano pisze:Czy może mi ktoś wytłumaczyć, kiedy cząsteczka ma płaszczyznę symetrii? To nie może być trudne, a ja np. w niektórych cząsteczkach aromatycznych nie widzę tej płaszczyzny i już
Jeśli macie zielony zbiorek Operonu to chodzi mi konkretnie o zadanie 4.12 z drugiej części.
Ponawiam prośbę i mam jeszcze 2 nierozwiązane zadania:
1) W wyniku hydrolizy produktu bromku benzylu z cyjankiem potasu otrzymano.
nie bardzo wiem, jak ta hydroliza ma wyglądać.
2) jodek metylomagnezowy po reakcji z dwutlenkiem węgla i zakwaszeniu daje.
Gabriela88888888
Posty: 58
Rejestracja: 28 paź 2014, o 16:06

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Gabriela88888888 »

Zbudowano ogniwo cynkowo – miedziowe w ten sposób, że płytki cynkową i miedzianą zanurzono do 150 cm3 roztworu swoich jonów (ZnSO4(r-r), CuSO4(r-r)) o stężeniu 0,10 mol/dm3. Naczynia z roztworami połączono kluczem elektrolitycznym i na pewien czas zamknięto obwód elektryczny wpinając w niego diodę elektroluminescencyjną. Po rozłączeniu obwodu wyjęto płytkę cynkową. Po opłukaniu, osuszeniu i zważeniu okazało się, że masa płytki zmalała o 327 mg. Zakładając, że proces przebiegał bez strat prądowych, oraz że objętości roztworów nie uległy zmianie oblicz stężenie roztworu CuSO4 po otwarciu obwodu.

Nie mam odpowiedzi do tego zadanka. Czy może ktoś sprawdzić czy wynik 0,133mol/dm3 jest poprawny?
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Bioguah0 »

jak zmieni się szybkość reakcji przebiegającej w fazie gazowej:
2 NO + O22 NO2
według równania kinetycznego: v=k[NO]^2[O2], jeżeli zmniejszy się trzykrotnie objętość przestrzeni reakcyjnej?

dlaczego nie może być 1/3 substratów, skoro się zmniejszyło? pomocy

Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

Bioguah0 pisze:jak zmieni się szybkość reakcji przebiegającej w fazie gazowej:
2 NO + O22 NO2
według równania kinetycznego: v=k[NO]^2[O2], jeżeli zmniejszy się trzykrotnie objętość przestrzeni reakcyjnej?

dlaczego nie może być 1/3 substratów, skoro się zmniejszyło? pomocy

Jeśli objętość naczynia zmalała trzykrotnie, to ciśnienie substratów wzrosło 3x (wartości odwrotnie proporcjonalne - mamy taką samą ilość substancji ale w mniejszej przestrzeni, więc jej stężenie/ciśnienie wzrosło), dlatego równanie reakcji po zmniejszeniu objętości przestrzeni da: v=k3[NO]^2*3[O2], a szybkość reakcji wzrośnie 27x.
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Bioguah0 »

dzięki

Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

Gabriela88888888 pisze:Zbudowano ogniwo cynkowo – miedziowe w ten sposób, że płytki cynkową i miedzianą zanurzono do 150 cm3 roztworu swoich jonów (ZnSO4(r-r), CuSO4(r-r)) o stężeniu 0,10 mol/dm3. Naczynia z roztworami połączono kluczem elektrolitycznym i na pewien czas zamknięto obwód elektryczny wpinając w niego diodę elektroluminescencyjną. Po rozłączeniu obwodu wyjęto płytkę cynkową. Po opłukaniu, osuszeniu i zważeniu okazało się, że masa płytki zmalała o 327 mg. Zakładając, że proces przebiegał bez strat prądowych, oraz że objętości roztworów nie uległy zmianie oblicz stężenie roztworu CuSO4 po otwarciu obwodu.

Nie mam odpowiedzi do tego zadanka. Czy może ktoś sprawdzić czy wynik 0,133mol/dm3 jest poprawny?
Równania reakcji:
anoda: Zn Zn2++2e
katoda: Cu2++2e Cu

Więc czy przypadkiem stężenie roztworu CuSO4 nie powinno zmaleć? Obliczyłem, wyszło mniejsze, ale zdecydowanie nie jestem pewny samej metody, czy raczej głównego założenia - założyłem, że tyle samo substancji ulegnie utlenieniu/redukcji, więc jeśli utleniło nam się 327mg Zn, to zredukowało się również 327mg jonów miedzi.

Zn+Cu2+ Zn2++Cu

Więc założenie wydaje mi się poprawne, końcowe stężenie r-ru wychodzi 0,087 mol/dm3. Ale nie przyjmuj tej metody jako poprawnej, niech ktoś potwierdzi lub odrzuci mój tok rozumowania, bo innego pomysłu rozwiązania zadania nie mam
pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pawelsl »

sasquie pisze:czy raczej głównego założenia - założyłem, że tyle samo substancji ulegnie utlenieniu/redukcji, więc jeśli utleniło nam się 327mg Zn, to zredukowało się również 327mg jonów miedzi.
A czy masa atomowa cynku i miedzi jest taka sama?
Awatar użytkownika
sasquie
Posty: 322
Rejestracja: 2 lip 2012, o 16:11

Re: Problematyczne zadania

Post autor: sasquie »

No i właśnie to mi nie pasowało. Ale licząc molami (zamiast mas) wynik powinien wyjść prawidłowy, dobrze myślę?

Czyli: 0,327g stanowi 0,002 mola ZnSO4 i tyle samo (0,002 mola) CuSO4 przereaguje Mamy 0,015 moli jonów w każdym roztworze, więc w przypadku CuSO4 0,015 mola - 0,002 mola = 0,013 mola 0,087 mol/dm3 .
Gabriela88888888
Posty: 58
Rejestracja: 28 paź 2014, o 16:06

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Gabriela88888888 »

A tak:
0,1 = n/0,15
n= 0,015 - 0.005 = 0,01
Cm= 0,01/0,15 = 0,067?
kapitan47
Posty: 128
Rejestracja: 28 lis 2014, o 17:01

Re: Problematyczne zadania

Post autor: kapitan47 »

Castellano pisze:Czy może mi ktoś wytłumaczyć, kiedy cząsteczka ma płaszczyznę symetrii? To nie może być trudne, a ja np. w niektórych cząsteczkach aromatycznych nie widzę tej płaszczyzny i już
Jeśli macie zielony zbiorek Operonu to chodzi mi konkretnie o zadanie 4.12 z drugiej części.
Z tego co wiem to wiązania pi usztywniają cząsteczkę, przez co nie ma obrotu cząsteczek. Nigdy nie spotkałem się z takim zadaniem na maturze więc nigdy nie przykładałem do tego wagi. Zauważ, że w benzenie każde wiązanie jest podwójne, przez co cząsteczka jest sztywna. Przy jakichś homologach już nie można napisać tego kółeczka w środku, ale pisząc te 3 wiązania podwójne dalej wychodzi że są sztywne te wiązania, a więc i cząsteczka.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości