Stan wzbudzony atomów

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
kubajunior
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:33

Stan wzbudzony atomów

Post autor: kubajunior »

Witam!
Mam tkai problem z zadaniem z matury od Witowskeigo z tego roku - mianowicie, dlaczegoze zbioru atomów C N S O Cl wzbudzeniu moga ulegac tylko C S i Cl?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Stan wzbudzony atomów

Post autor: Giardia Lamblia »

To licealne wzbudzenie polega na zapełnianiu pustych orbitali (niesparowanymi elektronami) na ostatniej powłoce elektronowej (walencyjnej) tymi elektronami, które są sparowane.

Powłoka 2 ma tylko orbitale p i orbital s (nie ma d), tak więc jeżeli wszystkie te orbitale są już, chociażby częściowo, zapełnione, to atom wzbudzeniu ulec nie może.

Węgiel ma 1 całkiem pusty orbital p i 2 elektrony sparowane na orbitalu s, tak więc może przerzucić jeden elektron z orbitalu s na orbital p ulegając wzbudzeniu.

Tlen ma wszystkie orbitale zapełnione na ostatniej powłoce (2 ze sparowanymi elektronami i 2 z niesparowanymi), tak więc wzbudzeniu ulec nie może (nie ma wolnych orbitali do zapełnienia na tej powłoce).

Siarka i chlor mają już 3 powłoki elektronowe, a 3 powłoka posiada orbitale d. Tak więc sparowane elektrony (wpierw z p potem z s) mogą być przerzucane na te wolne orbitale d.

Tak przynajmniej uczą w LO i na maturę.
kubajunior
Posty: 60
Rejestracja: 23 lis 2008, o 20:33

Re: Stan wzbudzony atomów

Post autor: kubajunior »

Super, dzięki wielkie, nie zauważyłem tego d.

Powiedz mi jeszcze czemu pirydoksyna odbarwia wodę bromową? Nie ma wiazań podwójnych poza tymi zdelokalizowanymi w pierścieniu?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości