Chemiczne wyjątki.

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Mów_mi_Rafał
Posty: 14
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 15:05

Chemiczne wyjątki.

Post autor: Mów_mi_Rafał »

Jako że do matury z chemii został już dokładnie miesiąc, myślę że dobrym pomysłem byłoby zebranie w tym wątku wszystkich chemicznych wyjątków i innych podchwytliwych zagadnień, które mogą pojawić się na maturze. Przykładowo.

1. Reakcja żelaza z chlorem i kwasem solnym.
Żelazo reagując z chlorem przechodzi na III stopień utlenienia:

2Fe + 3Cl2 2FeCl3

a w reakcji z chlorowodorem na II stopień utlenienia:

Fe + 2HCl FeCl2 + H2

2. Podczas hydrolizy stopionych wodorków metali na anodzie zachodzi reakcja:

2H- H2 +2e

A odnośnie stopionych soli można jeszcze dodać, że w tym wypadku
na katodzie utleniają się metale leżące w szeregu elktrochemiczny ponad glinem ( z glinem włącznie)

3. Kwas krzemowy to najsłabszy kwas, słabszy nawet od fenolu.
Mów_mi_Rafał
Posty: 14
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 15:05

Re: Chemiczne wyjątki.

Post autor: Mów_mi_Rafał »

M&#xF3w_mi_Rafa&#x142 pisze:A odnośnie stopionych soli można jeszcze dodać, że w tym wypadku
na katodzie utleniają się metale leżące w szeregu elktrochemiczny ponad glinem ( z glinem włącznie)
Redukują oczywiście Przepraszam za błąd.
młody technik
Posty: 625
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 18:21

Re: Chemiczne wyjątki.

Post autor: młody technik »

Mógłby ktoś powiedzieć przy jakich kwasach i zasadach słabych papierek zabarwia się nie na czerwono lecz np. na różowo albo nie na niebiesko tylko na niebieskozielono. Trapi mnie to i martwię się, ze mogę o to punkty stracić.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Chemiczne wyjątki.

Post autor: Giardia Lamblia »

m&#x142ody technik pisze:Mógłby ktoś powiedzieć przy jakich kwasach i zasadach słabych papierek zabarwia się nie na czerwono lecz np. na różowo albo nie na niebiesko tylko na niebieskozielono. Trapi mnie to i martwię się, ze mogę o to punkty stracić.
Nikt nie będzie się o to pytać, jak kwasowe to czerwony (niezależnie od mocy), jak zasadowe to niebieski albo zielony (też niezależnie od mocy). Tyle musisz wiedzieć, nic więcej.
młody technik
Posty: 625
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 18:21

Re: Chemiczne wyjątki.

Post autor: młody technik »

Dzięki, bo w odpowiedziach do zadań często jest zamiast niebieskiego właśnie niebieskozielony i zamiast czerwonego jasnoczerwony albo pomarańczowy.
Awatar użytkownika
garenge
Posty: 76
Rejestracja: 18 sty 2009, o 14:46

Re: Chemiczne wyjątki.

Post autor: garenge »

M&#xF3w_mi_Rafa&#x142 pisze:
A odnośnie stopionych soli można jeszcze dodać, że w tym wypadku
na katodzie utleniają się metale leżące w szeregu elktrochemiczny ponad glinem ( z glinem włącznie)
Ciekawe, ja w notatkach z korków nie mam nic napisane o tym i wynika z tego, że redukują się wszystkie metale, bo w pozostałych podpunktach mam wspomniane o położeniu w szeregu el.
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Chemiczne wyjątki.

Post autor: Lunette »

mar2451 pisze: jak zasadowe to niebieski albo zielony (też niezależnie od mocy). Tyle musisz wiedzieć, nic więcej.
I przy zasadowym najlepiej pisać niebieskozielony - tak jest w 80%ach kluczy.


Co do tematu to mogłabym dodać jeszcze:

a) zjawisko promocji elektronowej dla chromu i molibdenu (s1 d5) oraz miedzi i srebra (s1 d10). Elektron walencyjny na ostatniej powłoce jest tylko jeden.

b) reakcja tlenku krzemu wyłącznie z kwasem fluorowodorowym:
SiO2 + 4 HF SiF4 + 2H2O

c) reakcja cynku z kwasem azotowym (v), o której niewielu maturzystów pamięta:

4 Zn + 10 HNO3(stęż) 4 Zn(NO3)2 + NH4NO3 + 3 H2O
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Chemiczne wyjątki.

Post autor: goodman »

Z tym cynkiem jest źle. W zależności od stężenia kwasu azotowego (V) NO3- redukuje sie do NO2, NO, NH2OH, NH3 (kolejność wg malejacego stężenia kwasu)
NH3 powstaje przy reakcji cynku lub nawet żelaza z bardzo rozcienczonym HNO3 na zimno i reaguje z tymże kwasem tworząc NH4NO3. Aa i żelazo w reakcji z b.rozc HNO3 będzie na II st. utlenienia.

Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Chemiczne wyjątki.

Post autor: dmnunited »

Kod: Zaznacz cały

chemia.waw.pl/cynk.htm
ciekawy jestem, czy z rozcieńczonym 1:1 jest pokazana prawidłowa reakcja polegająca na wypieraniu wodoru?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Chemiczne wyjątki.

Post autor: Giardia Lamblia »

Skoro z 6% (czyli bardzo rozcieńczonym) HNO3 daje NH4+, to z rozcieńczonym 1:1 nie ma prawa dać wodoru jako główny produkt (chyba, ze źle rozumiem stwierdzenie rozcieńczony 1:1).

EDIT:

Ogólnie reakcja wygląda tak:

Zn + 2HNO3 Zn(NO3)2 + 2H |x4
HNO3 + 8H NH3 + 3H2O
NH3 + HNO3 NH4NO3
Lunette pisze:I przy zasadowym najlepiej pisać niebieskozielony - tak jest w 80%ach kluczy.
To jest na prawdę bez różnicy którą wersję napiszesz

H to są chyba rodniki, nie jestem pewien na 100%, tak było napisane.
Mów_mi_Rafał
Posty: 14
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 15:05

Re: Chemiczne wyjątki.

Post autor: Mów_mi_Rafał »

garenge pisze:
M&#xF3w_mi_Rafa&#x142 pisze:
A odnośnie stopionych soli można jeszcze dodać, że w tym wypadku
na katodzie utleniają się metale leżące w szeregu elktrochemiczny ponad glinem ( z glinem włącznie)
Ciekawe, ja w notatkach z korków nie mam nic napisane o tym i wynika z tego, że redukują się wszystkie metale, bo w pozostałych podpunktach mam wspomniane o położeniu w szeregu el.
Oczywiście wszystkie metale. Chodziło mi bardziej o to, że wyjątkowo również te leżące ponad glinem z nim włącznie. Bo normalnie ten poniżej glinu zawsze się redukują na katodzie.
Awatar użytkownika
kokardka
Posty: 1964
Rejestracja: 3 kwie 2013, o 17:10

Re: Chemiczne wyjątki.

Post autor: kokardka »

czy pasywacji ulega tylko Al, Cr, Fe, czy coś jeszcze o czym nie pamiętam?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Chemiczne wyjątki.

Post autor: Giardia Lamblia »

natalierose, moja tabelka z podpisu pokazuje co ulega pasywacji i kiedy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości