Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: n0id3ntity2 »

Jak w temacie, moze mi ktos wytlumaczyc na jakiej zasadzie reaguja cukry np. disacharydy z Cu(OH)2 na zimno?bo wiem ze w cukrach prostuch utworzy sie zwiazek kompleksowy, ale jak to jest w disacharydach, nie mowiac juz o poli?czy zeby zaszla reakcja musi dojsc najpierw do hydrolizy wielocukru na cukry proste?czy wystarczy, by przedostatnia i przedprzedostatnia(o ile zawsze to na nich zachodzi ta reakcja-nie bardzo wiem czy jest to okreslone)grupa OH w ktorejkolwiek czasteczce cukru prostego byla po tej samej stronie we wzorze Fishera?Prosze serdecznie o wytlumaczenie, natrafilam na takie zadanie w ktorms ze zbiorow i nie ukrywam ze przez dluzsza chwile nie wiedzialam co poczac:(
ann_92
Posty: 221
Rejestracja: 28 maja 2012, o 21:41

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: ann_92 »

n0id3ntity2 pisze: wystarczy, by przedostatnia i przedprzedostatnia(o ile zawsze to na nich zachodzi ta reakcja-nie bardzo wiem czy jest to okreslone)grupa OH w ktorejkolwiek czasteczce cukru prostego byla po tej samej stronie we wzorze Fishera?(
wystarczy, zeby gdziekolwiek we wzorze byly dwa sasiadujace ze soba wegle z grupa -OH
niewazne gdzie, czy przedostatni i przedprzedostatni jak napisalas, czy gdziekolwiek indziej.
poza tym chyba nie musza byc po tej samej stronie we wzorze Fishera, moga byc po lewej i prawej (przynajmniej tak w liceum mialam podane)
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: n0id3ntity2 »

no co Tya jak utworzysz kompleksowy zwiazek jak nie bedzie zadnych grup OH dwoch po tej samej stronienie da sie inaczej chyba, nie?no i z tym przedostatni czy ktorys jestes tego pewna?bo w szkole pisze sie reakcje tylko na przed i przedprzedostatniej, ja niewiem czy na maturze uznaliby mi jakby zrobila reakcje na zimno z ostatnia grupa OH i rpzedostatnia. Zakladajac ze sa po tej samej stronie
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: Giardia Lamblia »

Którekolwiek 2 grupy -OH, które mają dostatecznie blisko wolne pary elektronowe na atomach tlenu mogą utworzyć kompleks z miedzią. Zapewne myśląc o tych cukrach masz na myśli wzór Hawortha - zauważ, że to jest uproszczony model, w rzeczywistości kształt cząsteczki jest inny (krzesełkowy), a te grupy są też trochę inaczej porozmieszczane w przestrzeni (ze względu na hybrydyzację sp3 atomów węgla).
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: n0id3ntity2 »

Nie, mam na mysli wzory Fishera.zakladam sytuacje ze mam kilka wzorow na arkuszu i musze podac w ktorych zajdzie taka reakcja a nie jak jest w rzeczywistosci bo niestety roznia sie pewnie te dwie kwestie:)

no przeciez bede miala wzor np L-glukozy i co wtedy?moge sobie zrobic ten zw. kompleksowy na ostatniej i przedostatniej grupie OHgt?swoja droga nie mam pojecia jak to jest z ta grupa ostatnia od CH2OH czy grupa OH ma byc po jakiejs konkretnej stronie.Czy wogole dwucukry musza moze najpierw zhydrolizowac zeby otworzyc taki zw. kompleksowy
ann_92
Posty: 221
Rejestracja: 28 maja 2012, o 21:41

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: ann_92 »

n0id3ntity2 pisze:no co Tya jak utworzysz kompleksowy zwiazek jak nie bedzie zadnych grup OH dwoch po tej samej stronie
normalnie. jedna mozna byc po lewej stronie, druga po prawej, mam taki wzor nawet rozpisany w zeszycie, oczywiscie we wzorze taflowym, bo na Fishera jest to awykonalne przeciez. w rzeczywisciosci wyglada to troche inaczej niz na papierze. troche wyobrazni trzeba uzyc przy tego typu zadaniach
n0id3ntity2 pisze:no i z tym przedostatni czy ktorys jestes tego pewna?bo w szkole pisze sie reakcje tylko na przed i przedprzedostatniej, ja niewiem czy na maturze daliby mi jakby zrobila reakcje na zimno z ostatnia grupa OH i rpzedostatnia. Zakladajac ze sa po tej samej stronie
nie wiem o czym mowisz troche.
masz cukier, przy weglach masz grupy OH- no i w reakcji biora udzial grupy znajdujace sie przy weglach ktora sa sasiadujace, niewazne gdzie one sa, ale byleby bylo obok siebie! tak jestem tego pewna, mature pisalam 2 razy poza tym tak jakby mam do czynienia z nia na codzien.
a najlepiej wstaw fotke tego zadania bo tak ciezko sie to tlumaczy na niczym
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: n0id3ntity2 »

Jasne juz wstawiam.pierwszy obrazek jest do zadania 13, chodzi o pierwsze dwa pytania. I ewentualnie jesli mozna to podac mi jak nalezaloby wytlumaczyc dlaczego podane przeze mnie cyfry w drugim ulegaja utlenieniuczy moge podac ze chodzi o wolna grupe O-C-OH ktora rozpada sie na grupe hydroksylowa i aldehydowa badz ketonowa, dzieki czemu ulega probie Trommera?takie wytlumaczenie bylo w jednym z moich podrecznikow, ale nie wiem czy jest dobre
Załączniki
IMG_0308.JPG
IMG_0307.JPG
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: n0id3ntity2 »

A moga mi wogole kazac":) rysowac reakcje z Cu(OH)2 na zimno dla wzorow Hawortha?taki wzor masz w zeszycie?nie moge sobie tego wyobrazic jak by to wygladalo cos takiego ?D tylko sie nie smiejcie)
Załączniki
na zimno.jpg
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: Giardia Lamblia »

n0id3ntity2 pisze:A moga mi wogole kazac":) rysowac reakcje z Cu(OH)2 na zimno dla wzorow Hawortha?
Raczej bym się tego nie spodziewał, co najwyżej dla glikolu etylenowego albo glicerolu.
n0id3ntity2 pisze:dlaczego podane przeze mnie cyfry w drugim ulegaja utlenieniu
Jeżeli wszystkie węgle anomeryczne (po 1 na jeden monosacharyd) są zablokowane wiązaniem glikozydowym, to cukier nie ma właściwości redukujących. Czyli mowa tutaj o wiązaniu między:
- dwiema hemiacetalowymi grupami hydroksylowymi (1)
- grupą hydroksylową hemiacetalową i hemiketalową (2)
Wtedy cukry te stają się pełnymi acetalami (1) lub też acetalem i ketalem (2). Również nie będą wykazywać zjawiska mutarotacji.

Sacharoza i trehaloza są dobrymi przykładami.
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: n0id3ntity2 »

I moge tak napisac w odpowiedzi ze sa poprostu zablokowane wegle anomeryczne?(wiazaniem glikozydowym)czy ze biora udzial w wiazaniu glikozydowym przez co nie utworza grupy aldehydowej ani ketonowej mogacej przeksztalcic sie na zasadzie mutarotacji w aldehydowa ktora warunkuje przebieg reakcji?Przepraszam z gory ze tak piluje, ale nie chce zeby sie przypluli o cos bo im sie odpowiedz nie spodobala
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: Giardia Lamblia »

Pomyliłaś mutarotację z enolizacją

Mutarotacja - izomeria -α -β
Enolizacja - tautomeria keto-enolowa (wspólna forma endiolowa, przemiana fruktozy w glukozę lub mannozę i na odwrót)

Sądzę, że sama informacja o obu węglach anomerycznych (jeżeli disacharyd) biorących udział w tworzeniu wiązania glikozydowego starczy.
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: n0id3ntity2 »

tak ciagle mi sie to myli:))dzieki wielkie:)ratujecie moje skolatane nerwy
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: n0id3ntity2 »

Jeszcze na koniec, czyli mozna powiedziec ze wszystkie cukry ulegaja reakcji Cu(OH)2 na zimno bo maja kilka grup OH?czy np w skorbii czy celulozie bedzie tylko jedno miejsce w ktorym przylaczy sie Cu czy na calej dlugosci lancucha?bo jesli w jednym to chyba zaznacza sie wtedy ze reakcja nie zachodzi bo za maly udzial takich wiazan jak np. we wlasciwosciach redukujacych skrobii, zgadza sie czy nie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości