"Wybór testów" Persony a matura...

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

"Wybór testów" Persony a matura...

Post autor: Girion »

Witam,
ostatnio słyszałem, że jest taka tendencja na maturze z biologii i chemii, że zadania są bardziej na myślenie". Wiele też słyszałem, że Witowski się nie sprawdza, bo uczy schematyczność. Natomiast od pewnego gościa słyszałem, że Witowski wystarczy, tylko trzeba też myśleć na maturze.

A jak się do matury sprawdza Wybór testów Persony? Czy mógłby się ktoś z byłych maturzystów wypowiedzieć na temat tego zbioru?
Czy jest on konieczny, aby zdać wysoko maturę?

Przeglądnąłem zadania z organicznej i wiele trzeba znać reakcji ponad", a ponoć na maturze nie wymagają szczegółowej wiedzy, ba, nie było tej reakcji nawet na lekcji, więc przypuszczam, że jeśli się pojawi, to na czytanie ze zrozumieniem.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: "Wybór testów" Persony a matura...

Post autor: adamantan »

Każdy zbiór zadań do matury, w którym są zadania układane na sposób maturalny i nie wkraczają, w zbyt zaawansowane zagadnienia jest dobry do tego, aby uczyć się na nim do matury.
CKE nigdy nie wyda oficjalnej informacji, który zbiór na rynku jest najlepszy do matury, gdyż wiązałoby się to z promowaniem jednego z wydawnictw i tym samym komercjalizacją publicznej nauki (chyba, że nowa władza wprowadzi całkowicie płatną naukę).
Na rynku są obecnie lepsze, gorsze i najgorsze zbiory, jeśli chodzi o naukę do obecnej matury z chemii na poziomie rozszerzonym.
W tej chwili są tzw. bazowe, sprawdzone zbiorów do matury (wtajemniczeni wiedzą, o jakim zbiorze/ jakich zbiorach mówię) stanowiące podstawę uczenia się do matury rozszerzonej. Po tych zbiorach trzeba przerobić inne zbiory. Trzeba przy tym celować w zbiory, w których są zadania ułożone na sposób maturalnych, ale są zadaniami niepowtarzalnymi. Warto też zwrócić uwagę nie tyle na cenę zbioru (ceny są w większości na tym samym poziomie), ale na ilość potencjalnych błędów literowych, błędów merytorycznych, błędów w odpowiedzi. Ważny jest też układ typograficzny i przejrzystość zadań na stronie.
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: "Wybór testów" Persony a matura...

Post autor: Madridistka »

Niektórzy robią samego Witowskiego, a mają świetne wyniki, grunt to przerobić wszystko co w Witowskim ze zrozumieniem.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: "Wybór testów" Persony a matura...

Post autor: Girion »

Madridistka, o ile mi wiadomo to ty miałaś 85%, tak? W takim razie powiedz, czego zabrakło, żeby było over 90?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: "Wybór testów" Persony a matura...

Post autor: Medycyna Lwów »

witowski w wielu kwestiach nie wystarcza, jest schematyczny (zwłaszcza w kontekście zadań maturalnych) i tu absolutnie konieczne jest sięganie do sprawdzonego od lat zbioru Pazdry czy Persony, na których ja swoją maturę zdałem na 100proc. (a Witowski wtedy jeszcze nie istniał).

Z biologii Persona jest zbyt szczegółowa, za to należy uczyć się jej ze zrozumieniem, w czym niestety podręczniki nie pomagają.
Awatar użytkownika
Madridistka
Posty: 895
Rejestracja: 17 maja 2010, o 15:09

Re: "Wybór testów" Persony a matura...

Post autor: Madridistka »

Girion, stres, nic więcej, przykładowo, dobrze wiedziałam, że fenol dysocjuje, a na maturze przeczytałam C2H5OH zamiast C6H5OH i 2 punkty poszły. Tak samo z mocą kwasów dopasowałam dobrze stałe K, ale tam trzeba było podać nazwy tych kwasów no i kolejny punkt. Na takim czymś straciłam praktycznie wszystkie swoje punkty, teraz muszę się bardziej skupić i iść bardziej wyluzowana.
metioninka
Posty: 131
Rejestracja: 28 cze 2013, o 20:46

Re: "Wybór testów" Persony a matura...

Post autor: metioninka »

Ci którzy juz zdawali czy warto tak naprawdę robic chemie personę?czy lepiej skupić się na innych zbiorach typu operon

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości