Pierwiastki bloku d

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
stechiometria
Posty: 204
Rejestracja: 2 sie 2013, o 15:13

Pierwiastki bloku d

Post autor: stechiometria »

Jakie są wymagania do matury z zakresu charakterystyki pierwiastków bloku d? Gdzie mogę znaleźć jakieś zadania z chromem i manganem, bo mało tego w Witowskim, Pazdro też rozrzutny nie jest
marianek1004
Posty: 47
Rejestracja: 25 cze 2013, o 19:22

Re: Pierwiastki bloku d

Post autor: marianek1004 »

Na pewno trzeba znać reakcje redukcji KMnO4 w każdym środowisku (kolory związków manganu powstających). Chrom trzeba również znać kolory dichromianów i chromianów i w jakim środowisku są trwałe. Tzreba wiedzieć że jon Cr3+ nadaje kolor zielony. Kolor osadu Cr(OH)3 jest szarozielony.Amfoteryczność Cr2O3. Związki żelaza również do przyswojenia, kolory osadów , pasywacja. Różne reakcje z chlorem i kwasem solnym. Reakcje kwasów utleniajacych z metalami z wyższym potencjałem elektrochemicznym niż wodór. Tyle mi przychodzi do głowy.
sunset
Posty: 294
Rejestracja: 18 lut 2014, o 12:55

Re: Pierwiastki blou d

Post autor: sunset »

Nasunęła mi się wątpliwość w związku z jonami chromianowymi i dichromianowymi. Skoro dichromianowe są trwałe w środowisku kwasowym to dlaczego w reakcji K2Cr2O7+ Na2SO3+H2SO4 produktem jest między innymi Cr2(SO4)3 i nic z tych anionów nie zostaje skoro to jest reakcja z kwasem? Czy to ma związek ze stopniami utlenienia siarki? I czy mogłaby zajsć taka reakcja jak na przyklad K2Cr2O7+H2SO3 czy w takich przypadkach zawsze potrzebny jest jakiś trzeci substrat?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Pierwiastki bloku d

Post autor: DMchemik »

Zauważ, że równowaga chromian-dichromian nie jest reakcją redoks, natomiast ta o którą pytasz, to juz redoks.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości