Zadanie Witowskiego 04/2016

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Zadanie Witowskiego 04/2016

Post autor: Larsonik »

Witam, mam pewnie wątpliwosci, mianowicie chodzi o to zadanko:
Przygotowaną cynkową blaszkę o masie 31 g zanurzono w wodnym roztworze Cu(NO3)2, utrzymując
odpowiednie pH tego roztworu. Po kilkunastu minutach stwierdzono, że powierzchnia blaszki znajdująca się w
roztworze pokryła się o metalicznym nalotem z rudawym połyskiem, zaś niebieski klarowny roztwór stracił na
swej intensywności barwy i nie stwierdzono w nim wytrącenia żadnego osadu. Następnie blaszkę wyjęto z
roztworu, osuszono i ponownie zważono. Jej masa wyniosła 41 g. Analiza opisanych zmian dowodzi, że
doświadczeniu zachodzi reakcja opisana równaniem:
Cu2+ + Zn → Cu + Zn2+
Oblicz, ile gramów miedzi wydzieliło się w czasie opisanego doświadczenia.
Do obliczeń użyj mas metali zaczerpniętych z układu okresowego z dokładnością do dwóch miejsc po
przecinku. Wynik podaj również z taką dokładnością.
Czemu mi się zdaje, ze masa płytki powinna zmaleć? A jeśli wzrosnąć, to dlaczego?
pesel

[Link] Zadanie Witowskiego 04/2016

Post autor: pesel »

Trzymaj się od tego zadania z daleka:
chemia-arkusze-maturalne-2001-2016-dysk ... tm#p875011
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Zadanie Witowskiego 04/2016

Post autor: Larsonik »

Im więcej o tym zadaniu myślę, tym bardziej mi się wydaje ono chore. Dzięki za rady, po raz kolejny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości