Kocie siki

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
TiMeK
Posty: 139
Rejestracja: 30 lip 2008, o 20:02

Kocie siki

Post autor: TiMeK »

Czytając kiedyś CDA natknąłem się na ciekawostkę dotyczącą kocich siuśków, mianowicie podane było, że fosforyzują w ciemności. Jakim cudem to się dzieje i czy to rzeczywiście jest możliwe? Szczerze mówiąc nigdy nie spotkałem się, aby kuweta zaczęła świecić
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Kocie siki

Post autor: Vinci »

Pruchno też świeci w ciemności. Kuweta nie bedzie świeciła jakimś olśniewająco jasnym światłem - jeśli to jest prawda - to lekko oświetlona powinna sama emitować światło. Proces ustaje gdy przewriemy oświetlanie. To jest takie same zjawisko jak świecenie białych ubrań oświetlonych UV.
Rejut

Re: Kocie siki

Post autor: Rejut »

Ja teŻ się natknąłem na taką rzecz, Że kocie siuśki fosforyzują w ciemności. Ale tak jak napisał mój przedmówca to nie moŻe być jakieś oślepiające światło.
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Kocie siki

Post autor: olaś »

Vinci pisze:Pruchno też świeci w ciemności
A konkretnie wierzby.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Kocie siki

Post autor: Vinci »

a też się natknąłem na taką rzecz, że kocie siuśki fosforyzują w ciemności.
Tutaj ma miejsce zjawisko fluorescencji, a nie fosforescencji. W pierwszym substancja swieci jeszcze przez jakiś czas po zaniku ośwetlania, w drugim emisja światła zanika od razu po przerwaniu bodzca pobudzającego.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości