Erytrocyt

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
anka_010192
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2010, o 14:36

Erytrocyt

Post autor: anka_010192 »

Jaki jest związek budowy erytrocytu z jego wklęsłym kształtem?
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: Erytrocyt

Post autor: Rose... »

Taki kształt erytrocytu zapewnia dużą powierzchnię dla absorbcji tlenu.
Prodigy
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2008, o 19:21

Re: Erytrocyt

Post autor: Prodigy »

jesli chodzi dlaczego jest dwuwklesly to przez brak jadara jest takowy to pozostalosc po jadrze a zwiazkiem funkcji i dwuwkleslosci jest duza powierzcnia przy malej objetosci przez co ulatwiona absorbcja
anka_010192
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2010, o 14:36

Re: Erytrocyt

Post autor: anka_010192 »

O duzej powierzchni absorbcji tlenu wiedzialam ale wlasnie zatanawial mnie ten zwiazek z budowa i ksztaltem)Dzięki
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Erytrocyt

Post autor: Biochejter »

Prodigy pisze:jesli chodzi dlaczego jest dwuwklesly to przez brak jądra komórkowego jest takowy to pozostalosc po jadrze
To nie brak jądra determinuje dwuwklęsłość erytrocyta.

Cytoszkielet erytrocyta i jego dwuwklęsła forma jest utworzona i zdeterminowana przez białka błonowe erytrocyta, głównie są to białka: spektryna, ankyryna, białka prążka 3. To są determinanty kształtu krwinki czerownej, a nie brak jądra.

Dla potwierdzenia tego faktu jest choroba hematologiczna sferocytoza wrodzona (erytrocyt ma defekt spektryny lub ankiryny w błonie), która morfologicznie powoduje że erytrocyt przyjmuje kształt kulisty i brak dwuwklęsłości RBC. Także białka błonowe a nie brak jądra tu mają znaczenie.
Prodigy
Posty: 78
Rejestracja: 16 gru 2008, o 19:21

Re: Erytrocyt

Post autor: Prodigy »

ale podawane jest także że brak organelli w tym jądra
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Erytrocyt

Post autor: Medycyna Lwów »

ale to nie ma znaczenia w jego kształcie, jest jedynie przystosowaniem do lepszego magazynowania hemoglobiny
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Erytrocyt

Post autor: Biochejter »

Prodigy pisze:ale podawane jest także że brak organelli w tym jądra
Że to ma związek z kształtem? Chyba co najwyżej w podręczniku do gimnazjum mogli tak podać.

Brak organelli ma związek ze zminimalizowaniem metabolizmu własnego, a nie z kształtem krwinki.
Jak już wcześniej pisałem potwierdza to fakt że erytrocyt w stanie patologii białek błonowych może przyjmować kształt kulisty a więc brak jądra i organelli nie przeszkadza mu w przyjmowaniu kulistego kształtu.
anka_010192
Posty: 6
Rejestracja: 4 lut 2010, o 14:36

Re: Erytrocyt

Post autor: anka_010192 »

Mialam takie pytanie na sprawdzianie a jestem w 2 liceum. W podreczniku nie bylo mowy o jakichs bialkach itp.Wiec mysle ze chodzilo o brak organelli bynajmniej w moim przypadku.
ногомас

Re: Erytrocyt

Post autor: ногомас »

No właśnie, ja też słyszałem o tych białkach i tak napisałem w tamtym roku na jakiejś kartkówce. Zero punktów.

W liceum niektórzy (albo i większość) nauczycieli uczy, iż wklęsłość jest spowodowana brakiem jądra komórkowego.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Erytrocyt

Post autor: Biochejter »

Potem na studiach te głupoty z LO trzeba moment zapomnieć. Śmiech na sali i zero prawdy. Nie tylko w przypadku tego erytrocyta.
Uproszczenia uproszczeniami, ale bez przesady.
ногомас

Re: Erytrocyt

Post autor: ногомас »

Tak samo jak w LO trzeba było zapomnieć o głupotach z gimnazjum
Ogólnie dużo jest takich przykładków przekłamań wynikających z uproszczeń, mnie natomiast zastanawia jak jest to traktowane na maturze. Nie chciałbym dostać 0 punktów zamiast kilku przez napisanie czegoś ponad program

Jutro, albo pojutrze zrobię wśród nauczycieli z mojego LO od bio ankietę nt. wklęsłości erytrocytów, zobaczymy kto co wie
ногомас

Re: Erytrocyt

Post autor: ногомас »

3/4 nauczycieli twierdzi że dwuwklęsłość jest spowodowana brakiem jądra, ten czwarty powiedział najpierw tak samo, a później ale po LO dowiesz się, że to nie do końca prawda
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości