Chmury

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Chmury

Post autor: Dinobryon »

Czym są właściwie chmury i dlaczego przy burzach i deszczach ich barwa ciemnieje?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Chmury

Post autor: Savok »

Chmury to skondensowana mgla. Chmury burzowe sa ciemne, poniewaz mgla kondensuje sie na tyle mocno, ze w asadzie sa to jzu spore krople wody, ktore zatrzymuja swiatlo mocniej niz mgla.
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Chmury

Post autor: Guru »

Jako ciekawostka:
W Układzie Słonecznym każda planeta, która posiada własną atmosferę, posiada również chmury. Chmury na Wenus są całe zbudowane z kropelek kwasu siarkowego, a przy tym są tak gęste, że odbijają większość padającego na nie promieniowania słonecznego. Uniemożliwiają one również ucieczkę promieniowania z powierzchni planety, czego konsekwencją jest olbrzymi efekt cieplarniany. Mars posiada wysokie cienkie chmury zbudowane z lodu. Jowisz i Saturn w najwyższej części atmosfery posiadają chmury zbudowane z amoniaku, w części środkowej atmosfery chmury składają się głównie z wodorosiarczanu amonu, a najniższej z chmur wodnych. Uran i Neptun posiadają atmosfery zdominowane przez chmury metanu.
Savok pisze:Chmury to skondensowana mgla.
Chmury mogą składać się z różnych produktów kondensacji pary wodnej. Występują na różnych wysokościach i różny jest mechanizm ich tworzenia się. Biorąc pod uwagę kryterium fizycznej budowy chmur, wyróżniamy chmury wodne, lodowe i mieszane. Wielkość kropel wody w chmurach jest różna. Ich rozmiary są uzależnione od warunków, w których dana chmura się tworzy, i w jakim stadium rozwoju się znajduje. W początkowym stadium rozwoju chmury średnice kropel wody z reguły przekraczają 0,05 mm, a w końcowym mogą dochodzić nawet do 5 mm.

Chmury lodowe są złożone wyłącznie z kryształków lodu. W porównaniu z chmurami wodnymi, których zasobność w wodę jest stosunkowo duża (może dochodzić do 5 g wody w 1 m3), chmury zbudowane z kryształków lodu są w wodę znacznie uboższe, bowiem 1 m3 zawiera średnio od 0,001 - 0,01 g wody.

Chmury mieszane, jak sama nazwa na to wskazuje, zawierają zarówno kropelki wody, jak i kryształki lodu. Ich niejednorodna budowa fizyczna sprzyja powstawaniu opadów atmosferycznych. Sześciokątna struktura cząsteczki wody rzutuje na kształt kryształków lodu, które również mają sześciokątną budowę. Niektóre kryształy mają wygląd sześciokątnych słupków, a inne przybierają postać sześciokątnych blaszek.

Ze względu na wysokości, na jakich notuje się występowanie chmur, wyróżnia się chmury niskie, średnie i wysokie. W zależności od warunków termicznych panujących w troposferze i od wysokości, na jakiej zalega jej górna granica, wysokości, na jakich tworzą się chmury są różne w różnych szerokościach geograficznych.

Wygląd zewnętrzny i budowa chmury są związane ze sposobem jej powstania, a ściślej, ze sposobem ochłodzenia wilgotnego powietrza w obecności jąder kondensacji, który doprowadził do skroplenia pary wodnej. Powstawanie i rozwój chmur jest uwarunkowane procesami zachodzącymi w atmosferze. Wygląd chmury, jej rozmiary pionowe i poziome oraz wysokość, na jakiej się uformowała, są ściśle związane z warunkami fizycznymi panującymi w określonym czasie w atmosferze.
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Chmury

Post autor: Dinobryon »

Guru pisze:Chmury na Wenus są całe zbudowane z kropelek kwasu siarkowego, a przy tym są tak gęste, że odbijają większość padającego na nie promieniowania słonecznego. Uniemożliwiają one również ucieczkę promieniowania z powierzchni planety, czego konsekwencją jest olbrzymi efekt cieplarniany. Mars posiada wysokie cienkie chmury zbudowane z lodu. Jowisz i Saturn w najwyższej części atmosfery posiadają chmury zbudowane z amoniaku, w części środkowej atmosfery chmury składają się głównie z wodorosiarczanu amonu, a najniższej z chmur wodnych. Uran i Neptun posiadają atmosfery zdominowane przez chmury metanu.
Ciekawe jak oni to zbadali
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Chmury

Post autor: Savok »

Spektrometria widmowa, nic trudnego.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 3 gości