Klon(Ciekawostka)

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
pasza
Posty: 3
Rejestracja: 6 cze 2013, o 13:18

Klon(Ciekawostka)

Post autor: pasza »

Witam wszystkich! Ostatnio na drzewie odnalazłem taką oto ciekawostkę. Co o tym sądzicie czy to mutacja spowodowana zanieczyszczeniem środowiska, czy raczej naturalne zjawisko? I czy drzewo które by wyrosło z tych nasion miało by wszystkie owoce trzy-skrzydlate?
Załączniki
IMG_1863.JPG
IMG_1862.JPG
IMG_1864.JPG
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Klon(Ciekawostka)

Post autor: AnnaWP »

To naturalne, tak samo jak pięciokomorowe słupki pomidora albo orzechy włoskie z trzema liścieniami.
Wady rozwojowe były, są i będą. O ile nie stwierdzi się zależności statystycznej, nie wyciągałabym pochopnych wniosków.
pasza
Posty: 3
Rejestracja: 6 cze 2013, o 13:18

Re: Klon(Ciekawostka)

Post autor: pasza »

AnnaW_UO pisze:nie wyciągałabym pochopnych wniosków.
Nie zaryzykował bym wyciągania żadnych wniosków, ponieważ jestem tak zwanym humanistą.

Nadal jednak mnie interesuje, jak unikalne jest to znalezisko?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Klon(Ciekawostka)

Post autor: AnnaWP »

To zależy od gatunku i cechy. Nie przyglądałam się akurat nasionom klonów, więc nie powiem. Ale w orzechach regularnie, niemal raz do roku znajduję orzech (włoski) z trzema połówkami łupinki. Dość często też trafia mi się pomidor z 5 komorami, akurat lubię kroić je poprzecznie.
Powiem tak - unikalne, ale nie cudownie rzadkie. Obawiam się, że Nobla nie dostaniesz, ale ciekawostka to jest bez wątpienia - coś jak cielak z dwoma głowami
pasza
Posty: 3
Rejestracja: 6 cze 2013, o 13:18

Re: Klon(Ciekawostka)

Post autor: pasza »

Przyjrzałem się ostatnio bliżej temu drzewu i odkryłem że w każdym pęczku owoców jest co najmniej po jednym owocu trzy-skrzydłowym. Przestałem liczyć jak zebrało się tego około 30 w zasięgu mojego wzroku. Obejrzałem też jeszcze trzy klony rosnące obok, i na żadnym z nich nie zauważyłem podobnych mutacji.

O Noblu bym nawet nie marzył. ale nazwanie swoim imieniem jakiegoś nowego gatunku było by całkiem przyjemne No i posiadanie w ogródku szczególnego drzewka, które posadziło się własnoręcznie, tym bardziej pięknego klona-mutanta
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości