jajko

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
worek kartofli
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2008, o 00:08

jajko

Post autor: worek kartofli »

Ostatnio naszła mnie refleksja: Czym są kurze jajka które zjadamy? To są komórki jajowe, czy już płody? Wiem że głupio to brzmi ale pytam serio:)
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: jajko

Post autor: Savok »

Pewnie ani jedno ani drugie. Domyslam sie, ze kury znoszace jedno czy dwa jaja dziennie maja troche rozregulowana produkcje jaj i komorek jajowych.

A jesli nie, to jajo zawiera tylko pojedyncza komorke jajowa. Nioski nie sa zapladniane.
Awatar użytkownika
peHa
Posty: 137
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 17:32

Re: jajko

Post autor: peHa »

Jajko jest z całą pewnością komórką jajową - dlatego w rankingu największych prowadzi struś.
Savok, kury z reguły znoszą tylko 1 dziennie.
Awatar użytkownika
worek kartofli
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2008, o 00:08

Re: jajko

Post autor: worek kartofli »

thx:) czyli na 100% nie jemy usmażonych i rozciapanych na patelni płodów? to znaczy że kury jajeczkują codziennie?. biedne stworzenia
Awatar użytkownika
peHa
Posty: 137
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 17:32

Re: jajko

Post autor: peHa »

Ehh płody to są wtedy jak kura wsiąknie na dłużej ale bez koguta to ani rusz
Awatar użytkownika
safa_tt
Posty: 73
Rejestracja: 4 lut 2007, o 21:11

Re: jajko

Post autor: safa_tt »

Hmm.
# klasa A – jaja świeże
# klasa B – jaja utrwalone lub drugiej klasy
# klasa C – jaja nie sortowane, dla przemysłu
# klasa dodatkowa A-Ekstra, dla jajek nie starszych niż 7 dni od pakowania.

Jaja klasy A musza spełniać określone wymogi minimalne. Powinny one charakteryzować się normalną, czystą, nie uszkodzoną skorupką. Wysokość komory powietrznej nie może przekraczać 6 mm (w jajach oznaczonych jako Ekstra nie powinna być wyższa niż 4 mm). Białko powinno być przezroczyste i klarowne, a żółtko słabo widoczne podczas prześwietlenia. Tarcza zarodkowa nie może być rozwinięta. Brak obcych zapachów. Jaja klasy A nie powinny być utrwalone lub chłodzone w warunkach o sztucznie obniżonej temperaturze poniżej +5 o C. Jaja przygotowane do sprzedaży powinny być posortowane na klasy wagowe. Od 1 sierpnia 1996 roku wprowadzono 4 kategorie jaj spożywczych klasy A:

Kod: Zaznacz cały

ppr.pl/artykul-klasy-jaj-44502.php
Jeśli piszą w kryteriach przydzielania klasy A o stopniu rozwinięcia tarczki zarodkowej, to może znaczyć, że niektóre jaja są jednak zapłodnione.
Pozostaje kupować A klasę.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: jajko

Post autor: yeast »

Ej, nikt z was nie trafił nigdy na embrion albo małego kurczaczka?:P Mojemu ojcu się kiedyś zdarzyło
Awatar użytkownika
worek kartofli
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2008, o 00:08

Re: jajko

Post autor: worek kartofli »

yeast, z czystej ciekawości, jak to wygląda?
Lotka
Posty: 102
Rejestracja: 14 maja 2007, o 18:07

Re: jajko

Post autor: Lotka »

Ja też znalazłam kiedyś embrion w jajku, troche szok przeżyłam. Ale jajko było 100% wiejskie -od sąsiada- więc nic dziwnego. Kury z ferm raczej nie mają możliwości kopulacji na uboczu
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: jajko

Post autor: Biochejter »

Kilka razy zdarzyło mi się w życiu rozbić jajko a tam embrion. Jak to wygląda? Ja miałem kiedyś coś w tym stylu:
1.jpg
1.jpg (8.37 KiB) Przejrzano 2521 razy
jajeczko z naczynkami krwionośnymi ]
Pamiętam też końcowe stadium, takie ładne prawie pisklę z dużymi oczami (wyrzuciłem razem z patelnią bo tak waliło), coś podobnego do tego
2.jpg
2.jpg (5.55 KiB) Przejrzano 2521 razy
Awatar użytkownika
worek kartofli
Posty: 30
Rejestracja: 20 lip 2008, o 00:08

Re: jajko

Post autor: worek kartofli »

ojojoj od razu apetytu na jajecznicę nabrałam. a i jeszcze jedno, skoro to jest komórka to ma jedno jądro mitochondria etc.? Przecież jako komórka musiałoby mieć zahamowany metabolizm. Jakoś niekoniecznie to potrafię zrozumieć:/
AGNIECHA
Posty: 2
Rejestracja: 27 sie 2009, o 09:38

Re: jajko

Post autor: AGNIECHA »

jakie to ciekawe rzeczy mozna znalezc
Awatar użytkownika
peHa
Posty: 137
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 17:32

Re: jajko

Post autor: peHa »

a więc tak: jak czytam w książkach i w necie, jajo jest komórką jajową otaczaną później pergaminowymi osłonkami. Sama komórka jajowa (komórka jajowa właściwa) składa się z żółtka i tarczki zarodkowej, z której oczywiście powstaje zarodek, odżywiając się substancjami odżywczymi zawartymi w jajku.

worek kartofli, skoro to jedna komórka to zapewne ma jedno jądro, co do jego położenia na 99% obstawiał bym tarczkę zarodkową.

Biochemister, z tej racji że mieszkam w małej miejscowości i kiedyś sam miałem własne kury, taki widok nie należał do rzadkości - sam rozbijałem takie jajka których kura nie wysiadła w czas - oczywiście zarodki czy płody jak kto woli były już dawno martwe. Widziałem też moment wykluwania się pisklaka - pisklak już za życia płodowego ma wykształcony na dzióbku mały rożek, którym rozbija skorupkę - po wykluciu rożek odpada, pisklak dochodzi do siebie po szoku ^^ i wysycha, w wyniku czego mamy małą puchatą piszczącą piłeczkę
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości