czym róŻni się NADPH od NADPH2 i od NADP+

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Salamandra

czym róŻni się NADPH od NADPH2 i od NADP+

Post autor: Salamandra »

czym róŻni się NADPH od NADPH2 i od NADP+ ? Inaczej tłumaczy nauczyciel, inaczej jest w ksiąŻce, a jeszcze co innego moge znaleźć na googlu :(
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: czym różni się NADPH od NADPH2 i od NADP+

Post autor: tagitsu »

NADP+ to fosforan dinukleotydu nikotynamidowegoadeninowego, a NADPH to jest jego zredukowana forma. NADPH daje atomu wodoru i elektrony potrzebne do procesów syntezy nowych związków

NADPH2 ?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: czym róŻni się NADPH od NADPH2 i od NADP+

Post autor: Vinci »

Trzeba tu jeszcze wspomnieć o NAD+ . wiec tak: czasteczka NAD+ i NADP+ ulega redukcji zabierając atomy wodoru z substratu A
AH2 +NAD+lt= A + NADH + H*
Potem przekazują atomy wodoru na substrat B
B+NADH+ H*lt= BH2 + NAD+

Jedna cząstka NAD+ lub NADP+ przenosi 2 atomy wodoru ale do przenośnika przyłaczają sie 2 elektrony i jeden proton, drugi uwalniany jest do środowiska, dlatego jego utleniona forma ma łdunek dodatni (+1) a zredukowana obojętny.

Teraz róznice:
NAD+ zabiera atomy wodoru i elektrony w róznych reakcjach utleniania i wykorzystuje je potem do produkcji ATP.

NADP+ dostarcza atomy wodoru i elektrony potrzebne do syntez nowych związków

nie ma NADPH2 tylko FADH2 dzialające tak samo jak NADPH-ale jeszcze to sprawdze do konca
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: czym róŻni się NADPH od NADPH2 i od NADP+

Post autor: tagitsu »

FADH2 (czyli zredukowana forma FAD /dinukleotyd flawinoadeninowy/)działa tak samo jak NADH
FADH2 i NADH są utleniane w łańcuchu oddechowym
sakosia

Re: czym róŻni się NADPH od NADPH2 i od NADP+

Post autor: sakosia »

a moŻecie napisać po prostu co to jest
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: czym róŻni się NADPH od NADPH2 i od NADP+

Post autor: Jakusz »

Ja w ogóle widzę, że w tym temacie pojawiły się pewne błędy, gdyż faktycznie forma NADPH2 także funkcjonuje. Można także napisać NADPH+H* (gdzie * oznacza +) lub NADPH. Zatem wszystkie trzy zapisy są poprawne, chyba że nie znam jakichś najnowszych badań które którykolwiek z tych zapisów wykluczają.
fred
Posty: 1
Rejestracja: 30 sty 2008, o 00:23

Re: czym róŻni się NADPH od NADPH2 i od NADP+

Post autor: fred »

wutłumaczenie zapisu NADPH2 tkwi w reakcji biosyntezy wody w łańcuchu oddechowym gdzie zapis NADPH +H NADPH2 ma sens dla powstania H2O:
2H+ + 1/2O2 H2O co tlumaczy rozbierzności w zapisie, nic szczególnego jak ktos ma mozg i potrafi analizować i wiązac fakty .
a ekspert jakubikf nie ma racji /

Ryszard Drożdżal
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: czym róŻni się NADPH od NADPH2 i od NADP+

Post autor: Jakusz »

fred pisze:ekspert jakubikf nie ma racji /
Z tym ekspertem to byś sobie darował. To nie ja wymyśliłem te podpisy pod nickami użytkowników.

Jeśliś łaskaw, wyjaśnij gdzie leży mój błąd oraz jaśniej opisz swoje zdanie - rozwiń swoją myśl. Jeśli twierdzisz, że się pomyliłem, to mnie popraw, a czegoś się nauczę, zamiast sugerować brak mózgu i niezdolność do analizy faktów.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: czym róŻni się NADPH od NADPH2 i od NADP+

Post autor: Astacus »

Również jestem za obydwoma zapisami, różne podręczniki podają różnie (NADPH, NADPH2, NADPH+ H+)

[ Dodano: Sro Sty 30, 2008 13:01 ]
sakosia pisze:a możecie napisać po prostu co to jest
Już Ci pisali, NADP - fosforan dinukleotydu nikotynamidoadeninowego, przenośnik wodoru w procesie fotosyntezy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości