Tereny podmokłe - pomóżce

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
aniaaa1919
Posty: 3
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:44

Tereny podmokłe - pomóżce

Post autor: aniaaa1919 »

Dostałam zadanie domowe, odpowiedzi szukałam w internecie i nic nie znalazłam.
Proszę pomóżcie mi trochę.

DLACZEGO OCHRONA TERENÓW PODMOKŁYCH NIE LEŻY W INTERESIE WIELU KRAJÓW ŚWIATA?
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Tereny podmokłe - pomóżce

Post autor: grzyb_m »

Może dlatego, że na takich terenach nie ma możliwości rozwoju przemysłu, poza tym trudno wybudować osiedle mieszkaniowe itp. na bagnach czy lasach namorzynowych. Ochrona wg niektórych nie wnosi nic (a przecież jest to miejsce występowania różnorodnych organizmów). Łatwiej darować sobie ochronę, osuszyć i eksploatować.
parva
Posty: 312
Rejestracja: 26 sty 2007, o 21:31

Re: Tereny podmokłe - pomóżce

Post autor: parva »

Dobrym przykładem jest tutaj nasza Dolina Rospudy
aniaaa1919
Posty: 3
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:44

Re: Tereny podmokłe - pomóżce

Post autor: aniaaa1919 »

Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Tereny podmokłe - pomóżce

Post autor: _Marcin_ »

mam taki cytat
„Światowy Dzień Terenów Podmokłych”. Święto to przypada 2 lutego - tego dnia w roku 1971, w irańskim kurorcie Ramsar została przyjęta Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych. Powstała też wówczas Lista Ramsar, czyli spis obszarów podmokłych o znaczeniu międzynarodowym. Dziś, w 157 państwach, jest takich obszarów 1708. Zaledwie 13 z nich znajduje się w Polsce!
Każdego roku podczas obchodów Światowego Dnia Terenów Podmokłych próbujemy ukazać mokradła w różnych aspektach. Tegoroczna myśl przewodnia brzmi: „Nasze dobro zależy od terenów podmokłych”, która dotyczy m.in. takich funkcji mokradeł jak: przeciwpowodziowa, oczyszczająca czy też lecznicza. Zagadnienia te ukazują nam złożoność tematyki dotyczącej ekosystemów terenów podmokłych, a co za tym idzie problemów ich ochrony i racjonalnego użytkowania. Czy kiedykolwiek zastanawiamy się skąd bierze się czysta woda i jakie są jej zasoby, jakie są skutki niekontrolowanego wypalania i pozyskiwania torfu, czy też dramatycznego osuszania mokradeł? Wbrew pozorom wiele nieprzemyślanych działań prowadzących do niszczenia lub zbytniego pozyskiwania dóbr z terenów podmokłych wpływa zarówno na ludność lokalną (brak pożywienia, susze, brak wody pitnej itp.), jak i na cały Świat (efekt cieplarniany jako skutek wypalania torfowisk). Czy można znaleźć kompromis pomiędzy użytkowaniem terenów podmokłych, a ich skuteczną ochroną? Z powodu stałego przyrostu ludności na Świecie problem ten wymaga jak najszybszego rozwiązania.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości