Rozmnażanie

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Justtine
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2008, o 14:55

Rozmnażanie

Post autor: Justtine »

Niedługo mam sprawdzian z rozmnażania zwierzą(jestem w 3 gimnazjum).
Niestety,w mojej książce nie ma wystarczających informacji i najczęściej na sprawdzianach pojawiają się pytania,na które nie znam odpowiedzi.
Czy ktoś mógłby mi podac przykłady charakterystycznych zwierząt,jakich można się spodziewać na takim teście?
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Rozmnażanie

Post autor: grzyb_m »

Ale jakich zwierząt Kręgowców czy bezkręgowców
Justtine
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2008, o 14:55

Re: Rozmnażanie

Post autor: Justtine »

I tych i tych.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Rozmnażanie

Post autor: yeast »

Pewnie takich jak masz w podręczniku. Z prymitywnych to pewnie jakiś tasiemiec, glista ludzka i inne takie, których cykli trzeba się uczyc.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Rozmnażanie

Post autor: _Marcin_ »

Justtine pisze:Czy ktoś mógłby mi podac przykłady charakterystycznych zwierząt,jakich można się spodziewać na takim teście?
Na pewno mogą być kręgowce.A więc od rybek po ssaki musisz umieć.Z bezkręgowców
to nie wiem, nie uczyłem się nigdy w gimnazjum ale pewnie może być o tym co pisała
yeast plus stawonogi(owady), pierścienice,mięczaki i np. coś o stułbi.
anita_ok
Posty: 7
Rejestracja: 9 maja 2008, o 21:16

Proszę o pomoc

Post autor: anita_ok »

To są 2 zadania:
1.przedstaw w postaci schematu oraz porównaj przebieg i efekty spermagenezy i oogenezy.
2. Porównaj wielkość i budowę komórki jajowej i plemnika oraz liczbę produkowanych i wydzielanych gamet męskich i żeńskich.oceń znaczenie przystosowawcze zidentyfikowanych różnic.

BArdzo bym prosiła o pomoc.
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

[Link] Rozmnażanie

Post autor: skarabae »

Ten temat był już poruszany: tematy3/oogeneza-i-spermatogeneza-vt289 ... matogeneza
Bo niedługo będzie ban
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Proszę o pomoc

Post autor: malgosi35 »

anita_ok pisze: 2. Porównaj wielkość i budowę komórki jajowej i plemnika oraz liczbę produkowanych i wydzielanych gamet męskich i żeńskich.oceń znaczenie przystosowawcze zidentyfikowanych różnic
Znajdż różnice a my pomożemy Ci określić ich zanczenie
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Rozmnażanie

Post autor: ulala »

anita_ok pisze:2. Porównaj wielkość i budowę komórki jajowej i plemnika oraz liczbę produkowanych i wydzielanych gamet męskich i żeńskich.oceń znaczenie przystosowawcze zidentyfikowanych różnic.
a ja spróbuję zrobić
kom. jajowa jest większa od ciałek kierunkowych i większa od plemnika. znaczną jej objętość zajmuje cytoplazma. zawiera oczywiście jądro i otoczona jest osłonką przejrzystą i wiencem komórek ziarnistych. plemik : główka z akrosomem w ktorym są enzymy nadtrawiające bł. kom jajowej wstawka z mitochondriami i witka
mitochondrium wykorzystuje fruktoze do oddychania, wytwarzana jest energia przekazywana witce bedacej sila napedową plemnikow ktore sa w przeciwienstwie do kom. jajowych - komórkami ruchliwymi.

[ Dodano: Wto Maj 27, 2008 17:40 ]
1.przedstaw w postaci schematu oraz porównaj przebieg i efekty spermagenezy i oogenezy.

spermatogeneza:
- z 1 kom macierzystej- spermatogoniów powstaja 4 plemniki [najpierw 4 spermatydy]
- cytoplazma jest dzielona rowno, jadra rowniez
- zachodzi od czasu dojrzewania do poznej starosci, jest procesem masowym

oogeneza:
- z 1 komorki macierzystej - oogoniów powstaje jedna kom. jajowa
- proces zaczyna sie w zyciu plodowym [zatrzymuje sie na profazie I] - oocyt I rzędu, wznawia sie w okresie dojrzewania i zatrzymuje sie na metafazie II - oocyt II rzędu pełny podział mejotyczny kończy się po zapłodnieniu a proces oogenezy trwa do ok. 50 roku zycia
- podzial cytoplazmy jest nierownomierny- wiekszosc idzie do kom. jajowej- niewielka czesc do cialek kierunkowych podzial jarda oczywiscie rownomierny
anita_ok
Posty: 7
Rejestracja: 9 maja 2008, o 21:16

Re: Rozmnażanie

Post autor: anita_ok »

BArdzo dziękuje=o)
Ale jeśli jeszcze mogę to jakie funkcje mają Komórki ziarniste w komórce jajowej
libelle
Posty: 7
Rejestracja: 15 cze 2008, o 21:14

Re: Rozmnażanie

Post autor: libelle »

anita_ok pisze:jakie funkcje mają Komórki ziarniste w komórce jajowej

Podczas folikulogenezy (dojrzewania pęcherzyka jajnikowego) kom ziarniste mnożą się mitotycznie, zaczynają wydzielać płyn gromadzący się w przestrzeniach międzykomórkowych, powstają jamki które zlewają się w jedną jamkę i w ten sposób powstaje pęcherzyk Graafa, w którym kom. ziarniste otaczają oocyt tworząc wieniec promienisty, warstwę ziarnistą i wzgórek jajonośny. W niedojrzałym oocycie warstwa ziarnista jest zwarta a w dojrzałym (tuż przed owulacją) rozluźnia się.

Tyle wiem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości