Mocz pierwotny-ostateczny

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
greedo
Posty: 1
Rejestracja: 5 cze 2008, o 16:53

Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: greedo »

Witam mam taki problem mam odpowiedzieć na pytanie którego nie ma u mnie w podreczniku i zeszycie a nie mam pojęcia jaka jest odpowiedz może ktos by wiedzial oto pytanie:
-Jak nazywa sie proces w wyniku którego powstaje mocz:
-Pierwotny
-ostateczny
Prosze o odpowiedz
Dziekuje z góry
magdi66
Posty: 4
Rejestracja: 16 maja 2008, o 20:31

Re: Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: magdi66 »

Krew zanieczyszczona produktami przemiany materii poddawana jest filtracji wyniku czego powstaje mocz pierwotny. Płyn który powstał ulega resorpcji (zwrotnemu wchłanianiu) oraz sekrecji (wydzielaniu) określonych substancji.
Atsumori
Posty: 12
Rejestracja: 30 maja 2008, o 14:19

Re: Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: Atsumori »

najpierw filtracja przez torebke Bowmana i mamy mocz pierwotny potem jest resorpcja prezez petle Henlego(kanalik proksymalny chyba) i sekrecja przez kanalik dystalny i potem od kanalu z biorczego i jest mocz ostateczny Przynajmniej tak jest w moim Operonie

[ Dodano: Czw Cze 05, 2008 20:43 ]
I wystarczy troche glowa ruszyc i wpisac na google.pl napewno bedzie ladne wyjasnione.SAMODZIELNOSC owszemy pomagamy innym ale takie proste rzeczy to naprawde mozna samemu zrobic)
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: Jakusz »

Atsumori pisze:resorpcja prezez petle Henlego(kanalik proksymalny chyba)
Albo jedno albo drugie. Kanalik proksymalny to nie pętla Henlego. Proksymalny pętla Henlego dystalny zbiorczy.
rafal07
Posty: 64
Rejestracja: 26 sty 2008, o 19:29

Re: Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: rafal07 »

mam pytanie z innej beczki: gdzie dokładnie zachodzi sekrecja? Znalazłem bowiem sprzeczne ze sobą informacje, a większość źródeł mówi ogólnie o pętli nefronu. Dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: ulala »

sekrecja to wchłanianie przez kanalik dystalny nefronu substancji przeznaczonych do wydalenie- jonow wodorowych, sulfonamidów, soli amonowych, nadwyzki hormonow
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: Jakusz »

ulala pisze:wchłanianie
?
Chyba wydzielanie.
rafal07
Posty: 64
Rejestracja: 26 sty 2008, o 19:29

Re: Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: rafal07 »

I jedno, i drugie. Jeśli ma być ściśle, to wydzielanie zwrotne.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: ulala »

no albo wydzielanie do swiatla kanalika dystalnego
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: Jakusz »

rafalgaida pisze:I jedno, i drugie. Jeśli ma być ściśle, to wydzielanie zwrotne.
ulala pisze:no albo wydzielanie do swiatla kanalika dystalnego
Jeszcze raz. Zdecydujcie się o czym mówicie i uważajcie jakich pojęć używacie.
Co to jest wydzielanie zwrotne rafalgaida? Ja nie znam takie procesu odnoszącego się do działania nefronu.

Sekrecja to wydzielanie substancji do światła kanalika po pierwsze proksymalnego, po drugie dystalnego. W proksymalnym mogą być wydzielane ksenobiotyki, w dystalnym są to jony wodorowe i amonowe.

Absorpcja do wchłanianie potrzebnych substancji zachodzące przede wszystkim w kanaliku proksymalnym. Wchłaniane są glukoza, aminokwasy, witaminy oraz NaCl (w 80%), a także kwas moczowy.
rafal07
Posty: 64
Rejestracja: 26 sty 2008, o 19:29

Re: Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: rafal07 »

Fakt, pomieszałem. Ale wyrażenia takie jakwchłanianie zwrotne czy teżzwrotne wchłanianie mają tę samą wartość logiczną. Oczywiście chodzi tu o resorpcję.
Za zmyłkę przepraszam


A tak na boku: dlaczego w różnych publikacjach nie piszą, że sekrecja zachodzi w obu kanalikach? Trochę nerwów mnie kosztowało, kiedy znajdowałem kolejne sprzeczne ze sobą informacje nawet w fachowych źródłach.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: Jakusz »

rafalgaida pisze:A tak na boku: dlaczego w różnych publikacjach nie piszą, że sekrecja zachodzi w obu kanalikach? Trochę nerwów mnie kosztowało, kiedy znajdowałem kolejne sprzeczne ze sobą informacje nawet w fachowych źródłach
Najpierw uczyłem się, że sekrecja zachodzi tylko w dystalnym, a na studiach dowiedziałem się, że raczej w proksymalnym, a w dystalnym tylko jony (kilka).
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Mocz pierwotny-ostateczny

Post autor: ulala »

ja sie uczylam ze sekrecja w dystalnym. resorpcja zwrotna obowiazkowa w proksymalnym a nieobowiazkowa w dystalnym
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości